1973 metais lapkričio 13 dieną aštuoniolikmetė Diana Fredrickson ištekėjo už Steve‘o Downso ir pasiėmė jo pavardę. Po metų jiems gimė pirmasis vaikas Christy Ann Downs. 1976 metais Downsams gimė antroji dukra Cheryl Lynn, o 1979 metais – sūnus Stephenas Danielis, kurį visi vadins tiesiog Danny. En.wikipedia.org nuotrauka

1983 metais gegužės 19 dieną sužeista jauna moteris atvyko į Mackenzie-Willamette ligoninę Springfilde, Oregone. Tačiau ji atvyko ne viena – ant galinės automobilio sėdynės kraujavo trys jos vaikai: aštuonmetė Christy, septynerių Cheryl ir trejų metų Danny. Tiesa, atvykus į ligoninę, Cheryl jau buvo mirusi.

 

Norėdama užsidirbti papildomų pinigų, nusprendė tapti pakaitine motina

Medikus pirmiausiai nustebino tai, kad moteris buvo neįprastai rami ir santūri. Ji papasakojo, kad greitkelyje netoli Springfildo ją užpuolė „nepažįstamasis tamsiais ir vešliais plaukais“, kuris bandė pavogti jos automobilį. Moteriai aktyviai pasipriešinus užpuolikui, jis pradėjo šaudyti į ją ir vaikus, o tada išsigandęs pabėgo.

Gydytojai nukentėjusiesiems suteikė visą reikiamą pagalbą ir iškvietė policiją. Tada jie dar negalėjo įsivaizduoti, kad priešais juos esanti moteris šovė ne tik į savo vaikus, bet ir į save.

Moters vardas buvo Diana Downs. Įvykio metu jai buvo 27 metai, ji išsiskyrė ir dirbo JAV pašto tarnyboje.

Elizabeth Diana Fredrickson gimė Finikso mieste, Arizonoje 1955 metais rugpjūčio 7 dieną Wesley Linden ir Willadine Fredricksono šeimoje. Jos santykiai su tėvais nesusiklostė nuo vaikystės. Be to, Dianos tėvas ją išprievartavo, kai mergaitei tebuvo 12 metų.

Siekdama kuo mažiau laiko praleisti namuose, Diana nuo ryto iki vakaro leido laiką gatvėse ir anksti pradėjo susitikinėti su berniukais.

Nors Diana visada mėgo vyresnio amžiaus vaikinus, dar mokydamasi Moon Valley vidurinėje mokykloje mergina susipažino su savo būsimu vyru Steve‘u Downsu ir jiedu užmezgė audringą meilės romaną mokykloje.

Baigusi vidurinę mokyklą, Diana persikėlė į San Dimasą, Kaliforniją, kur įstojo į Ramiojo vandenyno pakrantės baptistų Biblijos koledžą. Tačiau ji ten studijavo neilgai: po metų buvo pašalinta už netinkamą elgesį. Suprantama, labai nenoriai Diana grįžo į savo tėvų namus Arizonoje.

Po kurio laiko ji vėl pradėjo susitikinėti su savo vidurinės mokyklos mylimuoju Steve‘u Downsu, su kuriuo išsiskyrė prieš pat išvykstant į Kaliforniją. Per tą laiką Steve‘as suspėjo įstoti į JAV karinį jūrų laivyną, tarnauti ir grįžti į Arizoną.

Dianos santykiai su tėvais tuo metu buvo taip pašliję, kad ji nebenorėjo ilgiau būti su jais po vienu stogu. Todėl, kai jos vaikinas Steve‘as Downesas pasiūlė jai susituokti ir gyventi kartu, Diana nedvejodama sutiko.

1973 metais lapkričio 13 dieną aštuoniolikmetė Diana Fredrickson ištekėjo už Steve‘o Downso ir pasiėmė jo pavardę. Po metų jiems gimė pirmasis vaikas Christy Ann Downs. 1976 metais Downsams gimė antroji dukra Cheryl Lynn, o 1979 metais – sūnus Stephenas Danielis, kurį visi vadins tiesiog Danny.

Tačiau Dianos Downs šeimos gyvenimas nesusiklostė. Šeima patyrė didelių finansinių sunkumų, kurie tik dar labiau sustiprino įtampą santykiuose tarp sutuoktinių. Jie taip pat kankino vienas kitą keldami pavydo scenas ir baisius skandalus savo mažamečių vaikų akivaizdoje. Apskritai Dianos ir Steve‘o santykiai ėmė prastėti dar gerokai prieš gimstant sūnui, tačiau jam gimus, Steve‘as įtarė, kad jis nėra šio vaiko tėvas. Nežinia, ar jis turėjo kokių nors įrodymų, ar tiesiog sugalvojo dingstį palikti žmoną, tačiau 1980 metais Diana ir Steve‘as išsiskyrė.

Diana liko viena su trimis vaikais (vienam iš jų buvo nepilni metai) ir be pragyvenimo šaltinio. Norėdama užsidirbti papildomų pinigų, Diana nusprendė tapti pakaitine motina, tačiau du kartus neišlaikė psichologinių testų, kurių rezultatai teigė, kad  nors Diana ir buvo pakankamai protinga, tačiau turi daugybinius psichopatijos požymius. Ir, atitinkamai, negalėjo tapti pakaitine mama.

Neišlaikiusi testų Diana įsidarbino ne visą darbo dieną sendaikčių parduotuvėje. Laisvalaikiu ji nuveždavo savo vaikus pas tėvus arba palikdavo juos su buvusiu vyru, o pati eidavo linksmintis į vyrų, kuriuos dažniau keisdavo nei kojines, kompaniją.

Be to, vaikai dažnai būdavo paliekami sau, nes ne visada Dianos tėvai ar buvęs vyras galėdavo su jais pabūti.  Todėl Diana dažnai uždarydavo juos namuose vienus, liepdama prižiūrėti vyresnėms seserims jauniausią Danny.

Neretai Christy, Cheryl ir Danny dažnai klaidžiojo gatvėmis nešvarūs ir maldavo kaimynų duoti ką nors pavalgyti. Kaip bebūtų keista, bet kaimynai, matydami apleistus vaikus, kuriais motina nesirūpina, niekada nesikreipė į socialines tarnybas.

 

Beprotiškai įsimylėjo vyrą ir vaikai jai tapo nepakeliama našta

Po to paaiškėjo, kad Diana Downs niekada nesiekė būti geriausia mama savo vaikams. Geriausiu atveju ji buvo jiems šalta, o blogiausiu – žiauri. Jos jaunėlė dukra Cheryl prieš pat mirtį kaimynams pasakė, kad ji labai bijojo mamos.

Apskritai Dianai vaikai visada tik trukdė. O kai moteris beprotiškai įsimylėjo vyrą, vaikai jai tapo nepakeliama našta, trukdančia būti su mylimuoju. Apskritai Diana Downs nuo jaunumės daug dėmesio skyrė savo asmeniniam gyvenimui.

1981 metais Diana užmezgė romaną su kolega Robertu Knickerbockeriu. Tiesa, viską apsunkino tai, kad Diana visiškai pametė galvą dėl jo, nes vyras buvo ne tik vedęs, bet ir  visiškai abejingas jos vaikams. Jis neketino turėti savo, o juo labiau auginti draugės vaikus.

Diana maldavo Robertą palikti žmoną, bet šis dvejojo: ar verta? Ir tada, matyt, nusprendęs, kad vis dėlto neverta, nutraukė santykius su meiluže. Bet Diana nenorėjo su tuo susitaikyti: ji persekiojo Robertą ir netgi grasino nužudyti jo žmoną, jei jis pasiliks su ja. Nepaisant to, kad vyrą siaubingai išgąsdino netinkamas buvusios meilužės elgesys, bet jis neįvykdė jos norų.

Ir tada Diana nusprendė, kad jis nenori pas ją grįžti ne dėl žmonos, o dėl jos vaikų. Moteris galvojo, kad vaikai  yra tikrieji visų  jos nelaimių kaltininkai. Tikriausiai tuo metu Dianos Downs galvoje pradėjo formuotis siaubingas planas nužudyti nieko dėtus savo vaikus: Christy, Cheryl ir Danny.

1983 metų balandį Diana su vaikais persikėlė į Springfildo miestelį Oregone.  Ten ji įsidarbino pašto tarnyboje.

1983 metais gegužės 19-osios vėlų vakarą Diana susodino visus tris mieguistus vaikus ant galinės savo automobilio sėdynės ir išvažiavo iš miesto. Po kurio laiko, kiek toliau išvažiavusi už miesto, Diana sustabdė savo automobilį kelio pakraštyje, išsiėmė iš Arizonos su savimi atsivežtą 22 kalibro revolverį ir nušovė kiekvieną vaiką paeiliui. Tačiau vaikai mirė ne iš karto, jie vis dar buvo gyvi, kraujavo, verkė ir prašė mamos jiems padėti.

Tačiau pagalba vaikams į motinos planus nebuvo įtraukta. Vietoj to ji šovė sau į kairįjį dilbį. O paskui, norėdama patempti laiką ir leisti vaikams daugiau nukraujuoti, Diana labai lėtai –  8-11 kilometrų per valandą greičiu pajudėjo atgal į miestą.

Kai moteris su vaikais atvyko į ligoninę, Cheryl jau buvo mirusi ant galinės automobilio sėdynės, tačiau kiti du vaikai, nepaisant sunkios būklės, dar buvo gyvi.

Siekiant išgelbėti mažųjų Christy ir Danny gyvybes, geriausias gydytojas Stephenas Wilhite‘as buvo iškviestas į ligoninę iš namų. Wilhite‘as  buvo visai neseniai grįžęs namo po budėjimo, tačiau sužinojęs apie tai, kas nutiko, iškart prisistatė į ligoninę. Medikas  nedelsiant operavo vaikus ir taip išgelbėjo jų gyvybes.

Tačiau netrukus Christy buvo diagnozuotas insultas, ji ilgą laiką praleido komos būsenoje, o mažasis Danny buvo paralyžiuotas nuo juosmens žemyn.

Policijos komisariate, kur Diana Downs buvo nuvežta apklausai, ji papasakojo, kad vyras tamsiais ir vešliais plaukais užpuolė ją ir jos vaikus bei bandė pavogti jos automobilį. Tačiau Diana jam pasipriešino, o tada supykęs nusikaltėlis ėmė šaudyti į ją ir jos vaikus. Moteris pasakojo, kad po išpuolio  ji su kulka rankoje nuskubėjo į ligoninę, melsdama Viešpaties, kad šis išgelbėtų jos vaikų gyvybes.

Iš pradžių policija patikėjo Diana ir net išreiškė užuojautą nelaimingajai dukters netekusiai mamai.

Tačiau po kiek laiko, policija  vis dažniau pradėjo galvoti, kad Diana Downs kažkaip  yra susijusi su tuo, kas nutiko.

Pirmasis ženklas buvo žmonių liudijimai, kurie teigė matę, kad tą dieną Dianos Downs automobilis važiavo per miestą labai lėtai. Tačiau pati Diana kalbėjo visiškai priešingus dalykus.

O ligoninėje ji buvo visiškai rami ir atrodė, kad labiau jaudinosi dėl naujai pirkto automobilio sėdynių apmušalų, o ne dėl vaikų gelbėjimo. Bet tada visa tai buvo siejama su šoko būsena, kurią ištiko jauną moterį.

 

Už drąsų pabėgimą jai buvo skirti papildomi penkeri metai

Bet ir po to Diana retai lankydavo vaikus ligoninėje ir, medicinos personalo nuostabai, praktiškai nesidomėjo jų sveikatos būkle, o tai taip pat privertė suklusti policijos pareigūnus, nes tai nesuderinama su mylinčios ir rūpestingos mamos elgesiu. Tuo pačiu metu Diana nešvaistė laiko veltui: ji dalijo interviu spaudai į kairę ir į dešinę, nuolat painiodama įvykio detales.

Taip atsitiko, kad po kurio laiko Diana Downs liko vienintelė įtariamoji. Policija paprašė išduoti jos namų kratos orderį. Tiesa, ypatingų įrodymų nerasta. Tačiau policija aptiko asmeninį Dianos dienoraštį, kuriame ji išsamiai aprašė savo santykius su Robertu Knickerbockeriu ir jų išsiskyrimo priežastį. Tai davė pagrindą policijai manyti, kad Diana pati galėjo susidoroti su vaikais, norėdama susigrąžinti savo mylimąjį.

Tačiau Dianos kaltės įrodymų vis tiek trūko. Tada policija ėmė dar atkakliau kapstytis šia kryptimi.

Po kurio laiko tyrėjai nustatė, kad Diana Downs turėjo 22 kalibro pistoletą. To paties kalibro, iš kurio užpuolikas neva šaudė į ją ir jos vaikus. Nors anksčiau per apklausas Diana vis sakydavo, kad tokio ginklo niekada neturėjo, tačiau ir jos buvęs vyras Steve‘as Downsas, ir buvęs mylimasis Robertas Knickerbockeris patvirtino, kad tokį ginklą ji tikrai turėjo.

Pagaliau atskleisti Dianos Downs įvykdytą nusikaltimą padėjo jos … mažoji dukrelė Christy. Kadangi mergytė dėl sužalojimo patyrė insultą, kurį laiką ji prarado gebėjimą kalbėti, todėl policija negalėjo jos apklausti. Ir tik 1984-ųjų vasarį, kai mergytė pagaliau kiek atsigavo po ligos, ji policijai galėjo pasakyti, kad į ją, jos brolį ir seserį, šovė jos pačios mama.

1984 metais vasario 28 dieną Diana Downs buvo suimta už žmogžudystę, pasikėsinimą nužudyti ir nusikalstamą užpuolimą.

Teismas prasidėjo 1984 metų gegužę. Tuo metu Diana Downs vėl buvo nėščia. 1984 metais  birželį ji pagimdė mergaitę, kurią pavadino Amy Elizabeth. Mergytė beveik iš karto buvo atiduota valstybės globai, o netrukus ją įvaikino Chrisas ir Jackie Bebcockai ir suteikė jai kitą vardą – Rebecca.

Psichologai, atlikę išsamų tyrimą, padarė išvadą, kad Diana Downs tikrai turėjo psichikos sutrikimų. Specialistai nustatė moteriai narcizinius, dramatiškus ir asocialius asmenybės sutrikimus, todėl  buvo diagnozuota, kad ji yra sociopatė.

1984 metais birželio 17 dieną Diana Downs buvo pripažinta kalta dėl visų kaltinimų. Teismo posėdyje po kruopštaus psichologinio pasiruošimo pagrindine liudytoja buvo jos devynerių metų dukra Christy Ann Downs.  Jos motina Diana Downs buvo nuteista kalėti iki gyvos galvos ir 50 metų su teise prašyti lygtinio paleidimo po 25 metų. Diana šia teise  mėgino pasinaudoti ne kartą: 2008, 2010 ir 2021 metas. Bet visus tris kartus jai buvo atsakyta.

Negana to, 1987 metais liepos 11 d. Diana Downs bandė pabėgti iš Oregono moterų pataisos centro Seileme, kur tuomet atliko bausmę. Ji perlipo penkių metrų spygliuotos vielos tvorą ir dešimt dienų slapstėsi nuo policijos, mėgavosi laisvės oru. Sugavus Diana buvo perkelta į kitą pataisos įstaigą – šį kartą į Naujojo Džersio valstiją, o  už drąsų pabėgimą jai buvo skirti papildomi penkeri metai.

Dabar Dianai Downs yra 66 metai, ji vis dar atlieka bausmę už grotų, blaškosi iš kalėjimo į kalėjimą ir vis dar nepraranda vilties kada nors ištrūkti į laisvę.

Bet kokie jos sužalotų vaikų Christy ir Danny likimai? Tėvui Steve‘ui Downsui jų  taip pat nereikėjo. Todėl 1986-aisiais vaikus įvaikino šios rezonansinės bylos vyriausiasis kaltintojas Fredas Hugi ir jo žmona Joanna. Dabar Christy ir Danny jau seniai suaugę žmonės, tačiau vargu ar jiems pavyks kada nors išsivaduoti iš patirto šoko.

1987 metais rašytoja Ann Rule parašė knygą „Little Victims“ ( „Mažosios aukos“), kur  aprašytas Dianos Downs gyvenimas nuo vaikystės iki suėmimo.

“YouTube” stopkadrai, en.wikipedia.org

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą