Kaip mesti rūkyti, nutraukti šį įprotį, nes organizmas nebegali pats pagaminti džiaugsmo hormonų ir neužtraukus dūmo, atsiranda diskomfortas,  irzlumas, dirginimas bei kiti nemalonūs pojūčiai?

 

Rūkant, smegenys duoda komandą išlaisvinti džiaugsmo hormonus

Yra skiriamos dvi priklausomybės rūšys: fizinė ir psichologinė. Fizinė priklausomybė atsiranda tada, kai nikotinas absorbuojamas į kraują, patenka į kūną, pasiekia smegenis. Smegenys duoda komandą išlaisvinti adrenaliną, dopaminą, endorfinus. Rūkalius išgyvena euforiją, energijos antplūdį, komforto, ramybės jausmą. Neturintis žalingų įpročių žmogus visa tai gali patirti be cigaretės. Bet rūkant kūnas nustoja gaminti džiaugsmo ir malonaus jaudulio hormonus. Kodėl? Todėl, kad tai yra padaroma nikotino „dėka“. Taigi, taip organizmas pamažu sustabdo savo hormonų gamybą. Žmogus priverstas rūkyti vis daugiau, nes kuo mažiau organizmas pagamina hormonų, tuo daugiau reikia nikotino. Žmogus rūko ir gamina dopaminą, kurį kūnas jau užblokavo. Po kurio laiko hormonų lygis pradeda kristi, o noras rūkyti, priešingai, didėja. Žmogus, norėdamas pakelti dopamino lygį ir  patirti bent šiokią tokią euforiją, griebia vieną cigaretę po kitos. Tai užburtas ratas.

Kaip mesti rūkyti, nutraukiant šį ciklą ir kai organizmas nebegali pats pagaminti džiaugsmo hormonų, o tada ir atsiranda diskomfortas, irzlumas, dirginimas ir kiti nemalonūs pojūčiai?

 

Turint psichologinę priklausomybę, viskas yra daug sudėtingiau

Gera žinia ta, kad be cigarečių organizmas gana greitai atsistato. Per 2 dienas nikotinas visiškai pašalinamas iš organizmo. Maždaug po savaitės kūnas prisimins, kaip gaminti dopaminą be cigarečių. Fizinė priklausomybė išnyksta vidutiniškai per 7 dienas.

Bet turint psichologinę priklausomybę, viskas yra daug sudėtingiau ir trunka ilgiau. Būtent jos „dėka“ dažniausiai ir pasitaiko „atkritimų“.

Anot psichoterapeutų, psichologinis poreikis susideda iš dviejų etapų. Pirmasis etapas baigiasi po 6 savaičių (apie 40 dienų). Tai yra pasibaigus vadinamajam „gedulo“ periodui. Tai laikas, kai žmogus, atrodo, liūdi ar išgyvena dėl savo praeities psichinių vaizdinių ir negali priprasti prie naujos realybės. Todėl ne veltui tai sutapatinama su tuo, kodėl žmonės gali pamatyti mirusiojo atvaizdus per 40 dienų po jų mirties.

Antrasis etapas, kai žmogus pagaliau „įsisavina“ naują elgesio modelį, įvyksta nuo 6 mėnesių iki vienerių metų.

Psichologinė priklausomybė yra stipresnė, nei fizinė. Bet jūs galite tai išspręsti, pasitelkus savo valios jėgas. Atminkite, kad laikas yra prieš jus. Todėl kuo greičiau pradėsite veikti, tuo lengviau ir greičiau pasieksite pergalę!

 

 

parengta pagal medicalnewstoday.com

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą