Apskritai atsakymas į klausimą, ką daryti su artėjančia senatve, yra toks: tinkama mityba, nuolatinis fizinis aktyvumas, privalomas visų ligų gydymas, pakaitinė hormonų terapija, jei nėra kontraindikacijų. Archyvo nuotrauka

Žmogaus senėjimas yra viena populiariausių mokslinių temų. Ir nuolat kartoja, kad jau dabar senatvės pradžią galima atidėti gana ilgam laikui. Kaip tą padaryti?

Būtina žinoti pagrindinius senėjimo požymius ir kiek įmanoma jiems priešintis, neleisti jiems pasireikšti, rašoma prevention.com.

 

Pablogėja pažinimo funkcijos

Žinia, senėjimas yra molekulinių biologinių procesų rinkinys: sumažėja odos elastingumas, atsiranda pleiskanojimas, sausumas, keičiasi laikysena, mažėja ūgis dėl kaulų mineralinio tankio sumažėjimo. Taip pat sumažėja slankstelių aukštis, dėl kurio sumažėja krūtinės apimtis.

Tuo tarpu organai, priešingai, atsižvelgiant į tam tikrą su amžiumi susijusią beformiškumą, reikalauja daugiau vietos. Taip pat sumažėja raumenų jėga, fizinis aktyvumas. Be to, pablogėja pažinimo funkcijos: atmintis, mąstymo greitis, mokymosi gebėjimai, atsiranda polinkis į depresiją ir panašiai. Viduje žmogus taip pat tampa silpnas ir jaučiasi nusidėvėjęs.

Endokrininės liaukos sumažina hormonų, neuromediatorių ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų sintezę tiek pagal tūrį, tiek pagal jų aktyvumo laipsnį. Pavyzdžiui, kai kurios lytinės liaukos, paprastai praranda galimybę sintetinti hormonus, o kai kurias jų funkcijas perima antinksčiai. Viena iš senėjimo teorijų yra susijusi būtent su hormonų pusiausvyros pasikeitimu mūsų organizme. Tam yra visos priežastys, nors kitos teorijos gali būti moksliškai visiškai pagrįstos. Tiesa yra kažkur tarp jų.

 

Kuo rečiau treniruojame raumenis, tuo greičiau  jaučiamės nusilpę

Sumažėjus lytinių hormonų koncentracijai, žmogus jaučia padidėjusį nuovargį, sumažėja raumenų audinio tūris ir jėgos rodikliai. Žmogus tampa hipodinaminis. Kuo rečiau treniruojame raumenis, tuo greičiau  jaučiamės nusilpę, o neišnaudojus reikiamo kiekio kalorijų  per dieną, vis daugiau jų kaupia riebalus. Vyrams tai lemia tai, kad sąlyginis vyriškasis hormonas testosteronas pradeda intensyviai virsti sąlygiškai moterišku estradioliu.

Su amžiumi mūsų gebėjimas sintetinti virškinimo fermentus mažėja. Žmogui vis sunkiau suvirškinti, visų pirma, gyvulinės ir augalinės kilmės baltymus bei augalinį pluoštą.

Vienas iš svarbių senatvės komponentų yra kūno sudėjimo sutrikimas. Vyresnio amžiaus žmonėms riebalinio ir raumenų audinio pusiausvyra visada bus naudinga riebalams, net jei jie yra liesi.

Kaip sulėtinti senėjimą? Apskritai atsakymas į klausimą, ką daryti su artėjančia senatve, yra toks:

tinkama mityba, nuolatinis fizinis aktyvumas, privalomas visų ligų gydymas, pakaitinė hormonų terapija, jei nėra kontraindikacijų.

Taigi, jei vengsite aktyvios veiklos, senėjimas žymiai pablogins jūsų gyvenimo kokybę.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą