Specialistų narkologų manymu, apie 15 proc. didžiųjų miestų moksleivių pirmą kartą pradeda vartoja narkotikus, kai jiems yra 12–14 metų.  Paauglių „susipažinimas“  su narkotikas vyksta mokyklos diskotekose, vakarėliuose, kiemuose, grupėse, kur atranda bendraamžius ar vyresnio amžiaus „bendraminčius“.

 

Mokslininkai neranda konkretaus narkomano genų

Anot specialistų, paauglių aplinkoje narkotikų platintojų yra daugiau nei pakankamai. Bet jei, tarkim, penki paaugliai, vaikinai sugeba atsispirti ir nesileidžia į jokias kalbas su narkotikų prekeiviais, tai šeštasis – sustoja ir sutinka paimti dozę. Kas tas „šeštasis“? Iš kokios aplinkos jis yra?

Specialistų tvirtinimu, tarp narkotikų vartotojų vyrauja nestabilios savybės, turinčios patologiškai silpną valią. Tai paaugliai, linkę  susiburti į kompanijas, tuščiai leisti laiką ir kurie visą savo energiją atiduoda patenkinti primityvius jausminius malonumus…

Tas „šeštasis“ – tai dažniausiai vaikas ar paauglys iš šeimos, kurioje nutrūkęs emocinis kontaktas su šeimos nariais arba jo iš vis nėra, kurioje nėra nei pagarbos vienas kitam, nei meilės.

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad, nesvarbu, kokį išsilavinimą turi jo tėvai ir ar šeimoje yra gerovė, bet   paprastai linkę  pradėti vartoti narkotikus paaugliai, berniukai ar vaikinai, kurių blogi santykiai su  savo tėvu, o mergaitės – blogi santykiai su motina.

Alkoholizmas ir narkomanija yra daugialypės ligos, kurias sukelia daugiau nei viena priežastis. Bet taip pat įrodyta, kad šios ligos paveldimos. Nors mokslininkai neranda konkretaus narkomano genų, bet statistika liudija, kad alkoholikų vaikai labiau linkę vartoti alkoholį ir narkotikus.

Be to, Japonijoje atlikti tyrimai parodė, kad sūnų ir dukrų narkomanija pasireiškia stipriau, nei jų tėvų, priklausomų nuo narkotikų.

 

Reikia kalbėti apie narkotines medžiagas be konkrečių jų pavadinimų

Internete reklamos negaili pažadų: „Mes išgydysime narkomaniją per 2 savaites …“. Todėl paauglių tėvai gali galvoti: „Blogiausiu atveju mes jį išgydysime …“. Iš tikrųjų visame pasaulyje nepaprastai maža šios ligos išgydymo procentinė dalis. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis,  5–10 proc. narkomanų po gydymo metus nevartoja narkotikų. Remiantis narkologų specialistų patirtimi,  naudojant aukštųjų technologijų, ilgalaikes ir labai brangias reabilitacijos programas, išgydymo tikimybė gali  padidėti iki 25–30 proc. Bet tai tik po daugelio metų darbo su kiekvienu pacientu!

Įvairių tyrimų duomenimis, dešimtadaliui narkomanų gydymo procesas dažniausiai baigiasi remisija. O likusieji? Mirs. Nebūtinai dėl perdozavimo. Mat narkomanų užsikrėtimas hepatitu B ir C – tikimybė yra 90 proc. Vidutinė narkomano nuo heroino gyvenimo trukmė siekia penkerius metus.

Taigi, kaip tėvams apsaugoti vaikus nuo narkotikų? Sprendimas yra prevencija. Ieškokite priežasties pasikalbėti su savo vaiku apie šią problemą. Jei per televizijos žinias pamatėte siužetą apie mirusį  nuo narkotikų, turite pabrėžti, aptarti su atžalomis, kokie veiksmai sukelia tokias pasekmes. Bet reikia kalbėti apie narkotines medžiagas be patrauklių jų savybių aprašymo ir be konkrečių pavadinimų. Apsiribokite informacija: yra toks reiškinys ir žmonės nuo to miršta. Informacija ir pasekmės yra būtina bet kokio prevencinio darbo dalis. Paaiškinkite vaikui, kad sportas, fizinis aktyvumas,  jėgos treniruotės, gerų formų palaikymas ir narkotikai yra nesuderinami dalykai. Palaikykite sveikus vaiko pomėgius: jei bent užsiminė, kad nori lankyti kovų meno užsiėmimus, imtynes – pasistenkite išpildyti jo norus. Nori futbolo – tegul būna futbolas…

Tuo tarpu svarbiausias argumentas mergaitėms ir  merginoms – jų grožis, patrauklumas, kuris kaip mat išblės, pradėjus vartoti narkotikus ir kitas svaiginančias medžiagas.

Palaikykite gerus santykius su vaikais, norint suprasti ir pamatyti, kas juos domina, kas su jais vyksta. Praleiskite daugiau laiko kartu. Bendros išvykos į teatrus ir muziejus, bendras sportas, kelionės ir pomėgiai skatins vaiką gyventi sveikai ir linksmai.

 

Agresyvumo, dirglumo epizodus keičia nenatūralus nusiraminimas

Narkologai pabrėžia biologinius ir socialinius veiksnius, kurie padidina vaiko priklausomybės nuo narkotikų riziką: sunkus motinos nėštumas ir sunkus gimdymas. Smegenų sukrėtimai (ypač daugybiniai), didžiulis tėvų užimtumas (nuolatinės komandiruotės, kelionės), brolių ir seserų nebuvimas, alkoholizmas ar narkomanija bent vienam iš artimų giminaičių. Taip pat bet kurio šeimos nario psichinė liga, dažni visuotinai priimtų elgesio taisyklių pažeidimai bet kuriam iš artimų giminaičių. Taip pat ankstyvas (12–13 metų) savarankiško gyvenimo pradžia ir priešlaikinis noras išsivaduoti iš bet kokios tėvų globos.

Neretai paaugliai linkę pradėti vartoti narkotikus, kai būna iškraipyti santykiai šeimoje ir neteisingai  pasiskirstomi socialiniai vaidmenys. Lengva ir nekontroliuojama galimybė gauti pinigų ir nesuvokimas, kaip jie juos gauna.

Požymiai, pagal kuriuos galite pamatyti, kad paauglys pradėjo vartoti psichoaktyviąsias medžiagas: sumažėjo susidomėjimas mokytis, įprastais pomėgiais, atsirado susvetimėjimas, padidėjo emociniai „šaltas“ požiūris į kitus, slaptumas ir apgaulė. Vaiko apetitas keičiasi nuo visiško nebuvimo iki staigaus padidėjimo. Jį gali pradėti pykinti, vemti, o vyzdžiai būna išsiplėtę ar susiaurėję. Agresyvumo, dirglumo epizodus keičia nenatūralaus nusiraminimo laikotarpiai. Draugų kompanija, su kuria bendrauja linkęs į priklausomybes paauglys, paprastai susideda iš vyresnio amžiaus vaikų ir paauglių. Kurio nors jūsų vaikas siekia pasiskolinti pinigų iš kitų vaikų. Taip pat stengiasi įtraukti į savo kompaniją ir vaikus iš turtingų šeimų, kad nereikėtų sukti galvos iš kur gauti pinigų narkotikams.

Paaugliai svaiginasi ir kitais būdais. Todėl, jei tėvai tarp savo vaiko daiktų aptiktų mažų burbuliukų, klijų tūbelių, aštraus kvapo plastikinių maišelių, taip pat užuostų cheminį kvapą, sklindantį nuo drabužių ir iš burnos – tai labai rimtas signalas ir reikia kuo greičiau imtis atitinkamų veiksmų.

 

parengta pagal aif.ru

6 KOMENTARAI

 1. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing
  blog!

 2. You’re so cool! I do not believe I’ve truly read through anything like
  that before. So good to find someone with a few genuine thoughts on this topic.
  Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the web, someone with some
  originality!

 3. Hey there would you mind sharing which blog
  platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m
  having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą