Mokyklinis nerimas,  mokyklos fobija ir neurozė – „diagnozės“ skirtingos, bet jas sieja viena problema: vaikas atsisako lankyti užsiėmimus. Jis nesuvokia mokyklos kaip vietos, kurioje bendrauja su bendraamžiais ir gauna žinių. Jam tai yra nuolatinis baimės ir streso šaltinis. Ką daryti šioje situacijoje?

Tėvai pirmiausia turi išmokti atskirti pavojų nuo nerimo. Atsitiktiniai nerimo pasireiškimai prieš, pavyzdžiui, svarbų kontrolinį darbą ar ką tiktai grįžus po atostogų – normali reakcija. Bet gali atsirasti ir nuolatinis nerimas, kuris išsivysto į nenorą eiti į mokyklą. Kiekvieną rytą vaikas jaučiasi prislėgtas, nesidžiaugia artėjančia diena, ieško priežasties neiti į mokyklą. Tuo tarpu savaitgaliais ar per atostogas jis elgiasi visiškai normaliai.

Dauguma vaikų negali arba nenori paaiškinti, kodėl taip yra. Bet kiekvieną rytą jiems „skauda pilvą“ arba „pakyla temperatūra“.  Bet pirmiausiai tėvai turi nustatyti šios būklės priežastis

 

  1. Mokytojas

Kai pirmą kartą ateini į mokyklą, dauguma dalykų įvaro baimės. Viena iš jų yra mokytojo baimė.

 

  1. Vertinimo baimė

Po pirmosios baimės atsiranda įvertinimo baimė, tai yra gavus blogą pažymį. Ir po to jau tėvų, direktoriaus, bausmės baimė. Juk mokykloje jie nežiūri į tai, kas tu esi, jie tave vertina tik pagal tavo gaunamus pažymius.

 

  1. Klaidos baimė

Dar viena baimė yra baimė suklysti. Mokykloje neaiškina, kad nereikia bijoti daryti klaidų, nes tik tokiu būdu galima kažko išmokti.

 

  1. Patyčios

Kita priežastis – bijo, kad gali  būti išjuokti klasės draugų. Dažnai dėl to kalti mokytojai, kurie juokiasi iš vaikų, sakydami, kad jie daro kažką ne taip gerai, kaip kiti klasės draugai.

 

  1. Kontrolinis darbas

Testai, kurie pateikiami per pamokas, kartais būna nesuprantami ir, švelniai kalbant, keistoki, nes jie neturi savo atsakymo varianto. Norėdamas gauti gerą pažymį, vaikas bando atspėti vieną iš siūlomų atsakymų, tačiau jis gali turėti ir savo nuomonę, kurios negali parašyti.

 

  1. Namų darbų apimtys

Anot mokslininkų, nėra įrodyta, kad daug užduodant namų darbų, tai turėtų įtakos vaikų pažangumui ir ugdymui.

 

  1. Pranašumo slopinimas

Mokytojams nepatinka, jei kuris nors iš mokinių gerokai skiriasi nuo savo klasiokų, juo labiau, jei jis yra lygiavertis su mokytoju savo žiniomis.

 

  1. Mokykla nemoko būti laimingais

Kai „The Beatles“  solistas Johnas Lenonas buvo penkerių metų, motina jam pasakė, kad svarbiausia gyvenime yra būti laimingam. Kai berniukas pradėjo lankyti mokyklą, ten jo paklausė: „Kuo tu svajoji tapti gyvenime?“ Jis atsakė: „Laimingu žmogumi“. Jam buvo pasakyta: „Berniuk, tu nesupratai užduoties“.  O Johnas atsakė: „Jūs nesuprantate gyvenimo“.

 

  1. Mokykloje nemokoma dirbti su informacija

Pavyzdžiui, žiūrint „YouTube“, kur fizikos mokytojas lengvai ir žaviai aiškina užduotis ir bendrauja su žiūrovais – vienas malonumas mokytis. Šis vaizdo įrašas gali atstoti dešimtis nuobodžių pamokų.

 

  1. Mokykla nerengia suaugusiųjų gyvenimui

Sakoma, kad mokykla – tai kelias į savarankišką gyvenimą suaugus. Bet ji nemoko nei kaip taupyti ir didinti pajamas, nei kaip jų gauti, nei kaip jų  apskritai užsidirbti. Be to, mokykloje nemokoma, kaip suprasti vienas kitą. Galų gale, kaip bendrauti  ir atrasti bendrą kalbą suaugusiems su vaikais.

 

Keli patarimai, kaip vaikams sėkmingai  išgyventi mokykloje

Norint išmokti išgyventi mokykloje, nebijokite klysti ir mokytis iš klaidų. Žinia, Thomas Adisonas, prieš sukurdamas lemputę, suklydo 999 kartus. Nors iš tikrųjų jis ir neklydo. Tiesiog sugalvojo 999 variantus, kurie neveikė.

Norint ugdyti savo bendravimo įgūdžius, patartina aktyviai dalyvauti konkursuose, renginiuose,  net klasėje garsiai deklamuoti eilėraščius.

Eksperimentuokite, domėkitės ir išmokite užsidirbti kuo anksčiau. Tai ugdo pasitikėjimą savimi. Ieškokite „savo“ mokyklos. Patarimas tėvams: klausykite vaiko, jei jis sako, kad jam nepatinka toje mokykloje, kurioje dabar mokosi.

Ir svarbiausia, kad ir kur dabar mokytumėtės, visada tikėkite savimi!

 

parengta pagal parents.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą