Žinia, paauglystė – gana probleminis gyvenimo laikotarpis. Net sunku viską išvardinti, su kuo tenka susidurti 13 -17 metų paaugliams ir jų tėvams bei mokytojams.  Pradeda „lūžti“ balsas, atsiranda  problemų su oda, nuotaika keičiasi mažiausiai kelis kartus per dieną, vis dažniau norisi paleisti kumščius į darbą. O kur dar lytinių hormonų audros, pirmoji meilė ir pirmieji lytiniai santykiai. Jau nekalbant apie problemas su mokslais. Žodžių, paauglio gyvenimas – vieni nervai, nesibaigiantis stresas ir įtampa ne tik jų tėvams, bet ir mokytojams, globėjams, kaimynams. Kartais padėtis tampa nebekontroliuojama, paaugliui susidėjus su bloga kompanija. Pradeda rūkyti, vartoti alkoholį ar narkotikus, tuo pačiu skubėdami pasirodyti suaugusiais. Deja, bet šie žalingi įpročiai neretai baigiasi priklausomybėmis. O paauglystėje tai ne problema, o tikra nelaimė. Šį kartą aptarsime, kaip alkoholis daro neigiamą įtaką paauglio organizmui ir kokios laukia pasekmės.

 

Paaugliui nepavyksta susikaupti ir sutelkti dėmesį dėstomam dalykui

Tikriausiai dauguma moksleivių net nežino, kad bet koks žalingas poveikis paauglio organizmui būna gerokai stipresnis, nei suaugusiam žmogui. Mat paauglio organizme daug aktyviau cirkuliuoja kraujas ir medžiagų apykaita, todėl ir alkoholis išnešiojamas po kūną beveik akimirksniu. Net jei paauglys išgeria visai nedaug svaigalų, jie labai greitai pasiekia organus ir reprodukcines  sistemas, kurie dar nebaigė galutinai susiformuoti. Ir, suprantama, labai greitai ima daryti jiems neigiamą poveikį.

Bene labiausiai kenčia nervų sistema. Padėtis tampa gerokai sudėtingesnė dėl labai paprasto dalyko: paauglio hormoninis fonas galutinai dar nebūna nusistovėjęs, todėl alkoholio poveikis tik dar labiau sustiprėja. Dėl to keičiasi ir paauglio elgesys – iš gana ramaus ir adekvataus sutvėrimo, jis netikėtai tampa grubus, net agresyvus ir su išbalansuotomis emocijomis padauža. Juo labiau žinant, kad tada paaugliai ir šiaip būna nepavydėtino ir nenuspėjamo charakterio dėl hormonų audrų.

Be to, vartojant alkoholį pažeidžiamos ir atitinkamos smegenų sritys, ardydamos cheminius procesus. O nuolat ir nemažais kiekiais vartojant svaigalus, gali prasidėti ir negrįžtami griaunantys procesai. Tai yra tada paaugliui nepavyksta susikaupti ir sutelkti dėmesį dėstomam dalykui, mąstyti jis taip pat nebesugeba, gali atsirasti intelektualinio vystymosi nukrypimai ir atsilikti ne tik nuo savo bendraamžių, bet apskritai mokantis.

Kažin, ar sveikata trykštantis paauglys norėtų svaigintis, žinodamas, kokios pasekmės jo laukia?..  Ko gero dažnas iš jų rinktųsi sporto salę.

 

Vartojant alkoholį paauglystėje, du kartus padidėja  nevaisingumo ar persileidimo tikimybė

Žinia, suaugusio žmogaus kepenys labai kenčia nuo alkoholio, o su paauglio kepenimis  kur kas viskas rimčiau. Mat kol organizmas jaunas ir stiprus, kepenų fermentai funkcionuoja gerai. Tačiau pradėjus vartoti svaigalus, jie ima provokuoti įvairius nepageidautinus sutrikimus fermentų gamyboje. Taip pat pažeidžiama angliavandenių ir baltymų apykaita organizme. Kepenų audiniai pamažu ima apmirti. Net ir tokiame jauname amžiuje nuo to niekas nėra apsaugotas. Žiūrėk, iki kepenų cirozės ir ranka paduoti. Tai labai pavojinga liga su savo negrįžtamais procesais. Taip galima  gerokai sutrumpinti savo gyvenimo metus.

Alkoholis kaip reikiant kerta ir per paauglio lytines funkcijas. Pavyzdžiui, jei mergina vartoja svaigalus jau būdama paauglė, tai jai mažiausiai du kartus padidėja  nevaisingumo ar persileidimo   tikimybė. O taip pat ir tai, kad vaikai, kurių ji susilauks  gali turėti vystymosi nukrypimų.  Ne mažesnės problemos laukia ir vaikinų. Vėliau gali būti sudėtinga tapti tėvais, o jei ir pavyksta tai padaryti, tai toli gražu ne visada palikuonys ateina į šį pasaulį  tokie sveiki, kaip norėtųsi. Jau nekalbant apie tai, kaip pasikeičia paauglių, vartojančių alkoholį, elgesys. Jie pradeda visai nebekontroliuoti savo lytinių santykių. Rezultatas – abortai ir venerinės ligos, kurios laiku nepastebėtos ir negydomos (o kuris paauglys prisipažins turintis tokią problemą?) gali kaip reikiant apkartinti jo gyvenimą. O neretai baigtis ir visai liūdnai –  nevaisingumu.

Skrandis ir žarnynas taip pat kaip įmanydami priešinasi alkoholio draugystei. Todėl jo atsiradus paauglio organizme, grasina opomis, dirginama gleivine, žaizdomis ir kitais nemalonumais.  Tai yra prasideda rimtos problemos su skrandžio sulčių gamyba.  Paskui gastritas, kasos uždegimas. Žmogus kankinas, raitosi iš skausmo kelias dienas ir nė iš tolo nebepažvelgia į puslitrio pusę. Priežastis labai paprasta: nebegali gerti.

Vartojant alkoholį kenčia ir širdis. Prasideda širdies kraujotakos sistemos sutrikimai. Jau paauglystėje  neretai atsiranda širdies ritmo sutrikimo problemų. Už tai „ačiū“ galite pasakyti etilo alkoholiui. Todėl jei ir toliau žiūrėsite pro pirštus į šiuos dalykus, tai jau netolimoje ateityje greičiausiai  nepavyks išvengti insulto ir infarkto. Nes kraujospūdis ima šokinėti kaip spidometro rodyklė, staigiai spaudžiant ir atleidžiant pedalus,  tarsi tai būtų ne paauglio, o pagyvenusio ir labai ligoto žmogaus.

Suprantama, išvardinta ne visa alkoholio daroma neigiama įtaka paauglio organizmui. Svaigalai neaplenkia ir imuninės sistemos. Tada „pasigauti“ kurią nors virusinę ligą, padidėja dešimčia kartų. O jei paauglys susirgo, vadinasi ir pasveikti jam prireiks daugiau laiko, nes organizmo atsistatymas, paveiktas alkoholio, vyksta kankinamai ilgai ir iš lėto.

Kaip atsiranda priklausomybė nuo alkoholio – jau visai kita tema. Bet įsidėmėkit, kad ji atsiranda gerokai greičiau nei suaugusiems. Lygiai taip pat greitai formuojasi ir pagirių sindromas.  Ir tada padėti paaugliui atsikratyti  šio priklausomybės tampa neįtikėtinai sunki užduotis medikui.  Todėl paauglystė ir alkoholis turi būti atskirti vienas nuo kito kuo didesniu atstumu. Juk šiame pereinamajame amžiuje ir taip apstu visokiausių problemų, su kuriomis tenka susidurti paaugliui. O

vartojant alkoholį pamažu sumažėja ir jo protiniai sugebėjimai, pablogėja reakcija ir atmintis, atsiranda jutimo, uoslės, klausos ir regos problemos. Jis nesugeba teisingai atlikti net ir paprasčiausios užduoties.

 

Net ir „nekaltas“ vaikiškas šampanas formuoja vaikų ir paauglių įprotį išgerti alkoholio

Kai kuriose šalyse gyvuoja „tradicijos“, kad paaugliui  išgėrus nedaug raudono vyno ar alaus –  puikus būdas sustiprinti sveikatą.  Vis dėlto kažkiek šis teiginys yra teisingas, nes nedidelis vyno kiekis ir vyne esantis resveratrolis teigiamai  veikia širdies kraujotakos sistemų darbą, aktyvina smegenų veiklą.  „Teigiamas“ svaigalų kiekis priklauso nuo individualių organizmo savybių, kepenų veiklos ir svorio. Paauglys sveria paprastai nedaug,  todėl jo organizmui pakaktų “teigiamų“ svaigalų – vos kelis gramus gryno etilo alkoholio. Beje, reikia pripažinti, kad tiek etilo alkoholio yra ir kefyro stiklinėje.

Vis dėlto net ir nedidelis kasdien alkoholio kiekis gali būti pražūtingas jaunam organizmui. Tai susiję su tuo, kad paauglio organizmas tik baigia formuotis. Pamėginkite įsivaizduoti, kas gali atsitikti su augančiu organizmu nuolat vartojant svaigiuosius gėrimus, jei net suaugusiems dėl to neretai prireikia ir medicinos pagalbos? Dar viena blogybė ta, kad vaikai kaip masalas linkę prie blogų įpročių. Mat 13-14 metų paauglių dar pakankamai silpni psichiniai blokatoriai, o tai ir priveda prie greitos organizmo priklausomybės nuo alkoholio. Net ir „nekaltas“ vaikiškas šampanas formuoja vaikų ir paauglių įprotį išgerti alkoholio. Jau nekalbant apie tėvų ir kitų suaugusių žmonių rodomą „gražų“ pavyzdį.

Alkoholio įtaka paauglio organizmui ir jo nervų sistemai  galima padalinti į dvi atskiras kategorijas. Poveikį jo fiziologinėms funkcijoms ir jo psichikai. Kalbant apie pirmą kategoriją, žinia, etilo alkoholis praplečia smegenų kraujagysles, aprūpindamas pakankamu kraujo pritekėjimu.  Būtent dėl to, kad smegenys prisipildė deguonies iki soties, žmogų ir apima euforija, išgėrus pirmą taurelę. Tačiau nuolat daug esant deguonies smegenyse ir nuolat išsiplečiant kraujagyslėms, ir gali  tapti priklausomybės nuo alkoholio priežastimi.

Išvien su fiziologiniais pokyčiais, paauglys susiduria ir su natūraliais psichologiniais blokatoriais. Apsvaigęs nuo alkoholio  jis jaučiasi atsipalaidavęs, drąsus ir laimingas. Jei tuo metu jis yra blogoje kompanijoje, tai tie pojūčiai dar labiau sustiprėja, Jį traukia atlikti žygdarbius.  Arba prisigėręs „išsijungia“. O išsiblaivęs jis jaučiasi sutrikęs, nerimą, susierzinimą, yra piktas ir nepasitiki savo jėgomis. Bet vos išgėrus, šios savybės išnyksta.

 

Tampa neatsparūs infekcinėms ligoms ir net paprasčiausiam peršalimui

Žinia, naudingi organizmui mikroelementai ir svarbūs fermentinių medžiagų gamybai, pasišalina   iš organizmo kartu su šlapimu.  Vartojant alkoholį, paauglio organizmas netenka naudingų medžiagų daug greičiau. Kartu su vandeniu organizmą palieka ir reikalingos druskos, šarminės medžiagos, vitaminai ir kitos medžiagos, būtinos normaliam paauglio vystymuisi.

Yra ir dar viena neigiama etilo alkoholio savybė, kuri ypač pavojinga būtent paauglio organizmui. Etilo alkoholis – tai mutagenas, iškreipiantis DNR struktūrą iš naujai susidariusių ląstelių. Paauglio organizme  aktyviai didėjant naujų ląstelių kiekiui, padidėja ir mutacijos tikimybė.

Geriausiu atveju, atsiradusios naujos ląstelės su defektu bus sunaikintos imuninės sistemos. Blogiausiu atveju, tikėtinas vėžio ląstelių formavimasis. Jaunystėje onkologinė liga gali ir nepasireikšti, bet sulaukus brandaus amžiaus ar net anksčiau, kai imunitetas susilpnėja,  netinkamos ląstelės pradeda aktyviai skilti. Daug alkoholikų turi polinkį susirgti gerklės vėžiu, nes tas organas niekada neišvengia alkoholio skonio ir sudėties. Be to, verta žinoti, kad alkoholio neigiama įtaka  pasireiškia ir sutrikus paauglio medžiagų apykaitai.

Negana to, išvien su psichologinio pobūdžio problemomis ir stresais, neišgėrus alkoholio,( jei jau tai tampa įpročiu) gali tapti ir rimtų neurologinių ligų priežastimi.  Dėl galimų neigiamų pokyčių medžiagų apykaitoje, tikėtini ir hormonų gamybos sutrikimai. O tai gali privesti ir ne prie galutinai susiformavusių lyties organų.

Deja, bet apie alkoholio žalą galima pasakyti labai daug neigiamus dalykų. Juk vartojamas alkoholis labai kenkia ir vaikų bei paauglių imuninei sistemai. Todėl vaikai tampa neatsparūs infekcinėms ligoms ir net paprasčiausiam peršalimui. Išgeriantis paauglys ilgiau ir sunkiau serga. Liga gali baigtis ir komplikacijomis. Be to, esant silpnam imunitetui ir dažnai sergant, organizmas sparčiau sensta. O įprastos ligos tampa chroniškos.

Net ir vadinamosios lengvos formos paauglių svaiginimasis, pavyzdžiui, alumi ar kokteiliais, gali tapti alkoholizmo priežastimi ir vyresniame amžiuje. Tada kontroliuoti išgeriamo alkoholio kiekį jau yra sudėtinga.

šeimos gydytoja

Birutė Malinauskienė

2 KOMENTARAI

  1. My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your
    post’s to be what precisely I’m looking for.
    can you offer guest writers to write content available for you?
    I wouldn’t mind creating a post or elaborating on some of
    the subjects you write related to here. Again, awesome website!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą