Žinia, meilė aplanko neatsiklaususi. Ir dažniausiai ne laiku. Per daug anksti arba per patį egzaminų įkarštį. Ir nekenčiama literatūros pamoka tampa vos ne poezijos vakaru, o gerai besimokantis moksleivis  užmeta pamokas. Beje, tai yra dažniausia tėvų ir vaikų konflikto priežastis. Bet kur dėtis, jei pirmoji meilė neišvengiamai užklumpa paauglį? Ir kaip tada elgtis tėvams?

 

Patinka berniukas dėl to, nes jo išmanusis telefonas naujausio modelio

Ko gero ne vieną iš mūsų pirmoji meilė užklupo jau pirmoje ar antroje klasėje. O ne vienas „mirė” iš meilės berniukui ar mergytei dar lankydamas vaikų darželį.

Kaimynų mergaitei taip patiko bendraklasis, vaikščiojantis į mokyklą ryškiai žaliais marškinėliais ir pasirišęs po kaklu raudoną kaklaraištį, taip smarkiai patiko, kad nesulaukdama   jokio dėmesio iš berniuko, iš visų jėgų vožė jam su vadovėliu per galvą. Knyga buvo stora, berniukas net susvyravo, bet nepargriuvo!

Įsimylėję pradinukai dar nemoka reikšti savo jausmų, bet savaip „kabina“: „netyčia“ stumteli „meilės objektą“, pastveria už kasytės, siunčia kvailas SMS žinutes. Aišku, tai dar ne meilė, bet  akivaizdus signalas, kad patinka tas berniukas ar mergaitė. Paklaustum jo kodėl, greičiausiai atsakytų: „Todėl, kad jos didžiausi ir gražiausi kaspinai plaukuose!“, – rašo  knygos „Teen Love, On Relationships: A Book For Teenagers“ („Paauglių meilė, santykiai: knyga paaugliams“) autorė Kimberly Kirberger.

Knygos autorės teigimu, besimokydami pradinėse klasėse kartais vaikai įsimyli savo mokytoją. Beje, ne tik berniukai, bet ir mergaitės. Ir paaiškina savo jausmus taip: „Ji labai gera, man nė karto neparašė dvejeto“. „Einant pasivaikščioti, ji paėmė tik man už rankos“ ir panašiai. Kitaip tariant, vaikams mokytoja tampa kaip mama.

Tačiau pradėjus mokytis kad ir 5 klasėje, vaikų drąsa ir pasitikėjimas savimi sumenksta.  Įdomu tai, kad tada jie pradeda daugiau dėmesio skirti tam, kuris gražiau rengiasi ir atrodo. Arba eina į mokyklą užsidėjęs madingą kuprinę ar apsiavęs garsios firmos sportbačiais. Todėl 10-12 metų vaikų įsimylėjimo priežastys būna ne mažiau keistos, nei pradinukų. Pavyzdžiui, paklausus, kodėl patinka būtent tas berniukas ar mergaitė, greičiausiai atsakys: „Jos išmanusis telefonas naujausio modelio!“

Bet jei įsimylėjimo objektas neatsako tuo pačiu, dūsautojas pradeda jį negailestingai erzinti.  Ir net tyčiotis. Lyderei ar dešimtukais besimokančiai penktokei nieko nereiškia nuteikti visą klasę prieš nusisukusį nuo jos berniuką. Štai jums ir posakis, kad nuo meilės iki neapykantos  – vienas žingsnis!

Vaikai, ne mažiau nei suaugusieji, kankinasi ir sielvartauja dėl to, kad berniukas ar mergaitė nekreipia į jį jokio dėmesio. Tokiais atvejais mergaitė paprastai patiki savo mintis ir išgyvenimus dienoraščiui!  Vėliau jį skaitant, padeda suprasti ir išsiaiškinti, kas būtent su ja vyksta. Svarbiausia, kad mergaitė būtų užtikrinta, jog niekas pašalinis (tarp jų ir tėvai) neišdrįs kišti nosis į tuos užrašus.

Tėvai turi skatinti vaiko platoniškus jausmus

Taigi, jei mergaitė, grįžusi iš mokyklos, būna pikta, suirzusi, ironiškai apkalba berniukus, tvirtina, kad nėra nei vieno protingo, tyčiojasi iš jų, net neprisiliečia prie maisto, neskuba ruošti pamokų – akivaizdus signalas mamai – jos dukrelė įsimylėjo. Žinoma, galima ir nereaguoti į jos „adatas“, laikytis atokiau bei stebėti iš šalies jos pasikeitusį elgesį, nes „įsimylėjimo objekto“ abejingumas ir šaltumas labai greitai atvėsina jausmus.

Nors apskritai pirmoji meilė –  labai naudingas dalykas. Vaikai išmoksta nuo mažumės užmegzti santykius su priešingos lyties atstovais: pykstasi, taikosi, pavydi, nekenčia. Tuo pačiu mokosi priimti kitus tokiais, kokie jie yra.

Šeštoje klasėje besimokanti Alicia – įsimylėjo. Ją apėmė romantiškumo euforija. Paauglės kambarys išklijuotas jos dievinamo Justino Bieberio nuotraukomis. Ji nuolat klauso jo muziką.  Vienintelė norima Alicios dovana per jos gimimo dieną, kad kas nors padovanotų naują kompaktinę plokštelę su Bieberio dainomis. Tėvas ne juokais supyko: „Mokytis reikia, o ne kažkokiems kvailiams melstis!“.

Bet vaikų psichologai šią situaciją vertina visai kitaip. Anot jų, meilės jausmas rutuliojasi etapais. Pirmutinė jų – platoniška meilė. Tai yra paauglė susižavi kokiu nors nepasiekiamu objektu dėl jo įstabaus grožio balso, kaip šioje istorijoje. Todėl mamos ir tėvai turi suprasti: nepraėjus šio etapo, neįmanoma, kad santykiai ateityje normaliai klostytųsi tarp vyro ir moters. Todėl, užuot draudus, reikia skatinti vaiko platoniškus jausmus. Dėl tos pačios priežasties daug berniukų įsimyli žinomas (ištekėjusias) merginas ar moteris šou verslo pasaulyje, įsivaizduoja savo fantazijose, kaip bučiuojasi su ja, glamonėjasi, miega vienoje lovoje.

Tačiau  neišgyvenus platoniškos meilės jausmo, jau suaugusios moterys „įstringa“ susižavėjusios kuriuo nors aktoriumi ar kitu nepasiekiamu vyru ir nebegali ištrūkti. Tai yra ieško jo atitikmens, bet neranda. Todėl dažnai neturi nuolatinio partnerio ir nesukuria šeimos. Arba įsimyli vedusį vyrą ir jo nebepaleidžia… savo mintyse.

Aštuntoje klasėje besimokanti Emily turėjo draugę Cortny, kuri tuo metu draugavo su Denisu. Bet ir Emily labai patiko Denisas.  O šiam po kiek laiko taip pat ėmė labiau patikti Emily. Ir dabar jiedu draugauja.  Tuo tarpu Cortny, išgyvendama geriausios draugės ir patinkančio vaikino išdavystę, rauda apsikabinusi pagalvę ir tvirtina: „Aš esu labai nelaiminga. Kodėl jis manęs nemyli? Aš nebenoriu gyventi!“.

Vaiko pirmoji meilė – tai ir rimtas tėvų-vaikų santykių tvirtumo patikrinimas

Šios abi istorijos – skirtingos, bet, akivaizdu, ne tik suaugusiųjų, bet ir paauglių  santykiuose netrūksta meilės trikampių ar keturkampių. Bet kuriuo atveju, tėvai turėtų paaiškinti vaikui, kad pirmoji meilė – tai nėra viso gyvenimo meilė. Ir kad nereikia idealizuoti savo mylimojo. Gal vertėtų prisiminti ir savo paauglystės metus, papasakoti savo tuometinę būseną, kurioje dabar atsidūrė jūsų vaikas. Labiausiai tuo metu vaikui reikia tėvų supratingumo ir atjautimo. Kad jie pagailėtų ir paguostų jį. Vaikas ar paauglys turi suprasti, kad sudėtingoje ir jam svarbioje gyvenimo situacijoje jis yra kartu su savo tėveliais. Ir kad jie supranta ir dalijasi jo jausmais bei išgyvenimais.

„Vaiko pirmoji meilė – tai ir rimtas tėvų-vaikų santykių tvirtumo patikrinimas. Gaila, bet neretai tėvai užkerta kelią stipresniam emociniam ryšiui su savo vaiku, pamokslaudami jam: „Geriau žiūrėk mokslų, o ne apie meilę svaičiok!“. Nesulaukęs palaikymo ir pritarimo šeimoje, vaikas pradeda jo ieškoti kitur“, – teigė knygos autorė.

Per mokyklą nuvilnijo gandas: šeštokas Rickas padegė namo lauko duris, kuriame gyvena mokyklos gražuolė Sandy. Ir štai mergaitės tėvai jau stovi mokyklos direktoriaus kabinete. Skandalas. Kliuvo nuo gimdytojų ir Sandy: „Su kuo tu prasidėjai? Su chuliganu. Už tokius darbus, jį reikia sodinti į kalėjimą!“.

Akivaizdu, kad Rickas iki ausų įsimylėjo Sandy, bet ji liko abejinga jo dėmesiui ir jausmams.  Štai jums ir rezultatas. Reakcija neįprasta ir netikėta: berniukas ėmėsi agresyvių ir nusikalstamų veiksmų. Šiuo atveju, už sūnų turėjo atsakyti tėvai. Jie sumokėjo baudą ir buvo nukreipti lankyti kursus, kaip reikia atidžiau stebėti savo vaiką ir jo poelgius.

„Aišku, kad to berniuko žema savivertė. Paauglys turi pasitikėti savimi, tada jis net nemėgins įsitvirtinti darydamas nusikaltimus. Todėl reikia nuolat vaikui priminti, kad jis – gražus, sumanus, protingas, smalsus, stiprus ir panašiai. Svarbiausia,  nepamiršti nuoširdžiai girti. Tėvai turi gerbti savo vaiką kaip asmenybę, gerbti jo nuomonę ir jausmus. Nes kuo daugiau gimdytojai prieštarauja, neleidžia ir nesutinka juo, tuo didesnė tikimybė, kad atžala tyčia elgsis priešingai.

Vaikiška meilė – tai dar vienas pasaulio pažinimo būdas

„Aš  nespręsiu šito uždavinio, kol man neatsakysite į klausimą: „Ką jūs tokia graži veikiate šioje aptriušusioje mokykloje“, – mokytoja netenka žado išgirdusi šeštoko klausimą.

Nuo tada, kai berniukas įsimylėjo matematikos mokytoją, tokie jo klausimai iš suolo – ne retenybė.  O pamokai vos pasibaigus, kai jiedu liko dviese, visiems išėjus iš klasės, berniukas kuitėsi savo kuprinėje, o paskui priėjęs prie mokytojos, tyliai pasakė: „Aš jus vesiu!“.

Kaip toje situacijoje turėtų pasielgti mokytoja?  Greičiausiai keblią padėtį išgelbėtų jos humoro jausmas ir geranoriškumas. Žinoma, jei ji nesupainios humoro su pajuoka! Tikriausiai nemažai jaunų ir gražių mokytojų galėtų papasakoti apie tokius savo „gerbėjus“. Bet jos sugeba taktiškai ir subtiliai perkelti mokinio susižavėjimą mokytoja į susižavėjimą mokomu dalyku.

Britų psichologai atliko mokykloje apklausą ir išsiaiškino, kad maždaug tik kas dešimtas vyresnių klasių moksleivis nė karto nebuvo įsimylėjęs!

Psichologų manymu,  viena iš priežasčių  – paauglys tiesiog bijo atsiskleisti ir prisipažinti, todėl savo pojūčius slepia giliai savyje ir neigia įsimylėjimo jausmą. O jo vidinės problemos  -užsisklendimo savyje ženklas.  Dar vienas iš variantų, kad tai gali būti ir narcisizmo pasireiškimas. Tai yra kurie myli tik save ir leidžia kitiems juos įsimylėti.

Vaikiška meilė – tai dar vienas pasaulio pažinimo būdas. Тodėl jei šeimoje  tvyro santarvė, namiškiai  bendrauja tarpusavyje paprastai, draugiškai, tai ir įsimylėjęs vaikas taip pat elgiasi. Išvada labai paprasta: už savo vaikų būsimą asmeninį gyvenimą yra atsakingi ir tėvai.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą