Mokslininkai įrodė, kad elektroninių cigarečių garai nėra saugesni už įprastas cigaretes. Mat elektroninių cigarečių garuose gausu pesticidų analogų.

Tuo tarpu gamintojai tvirtina, kad šie „puošnūs dalykėliai“ mažiau kenkia sveikatai ir puikiai padeda mesti tabaką. Tačiau gydytojai, švelniai tariant, su tuo nesutinka. Jų teigimu, elektroninių cigarečių garuose yra kancerogenų ir toksinių medžiagų ir jie jokiu būdu nepadeda mesti rūkyti.

Elektroninės cigaretės savo žygį aplink pasaulį pradėjo 2000-ųjų pradžioje, pasiskelbusi, kaip saugi alternatyva įprastoms cigaretėms. Bet, panašu, elektronines cigaretes ištiks toks pat likimas kaip ir paprastas: pripažinta, kad jos kelia  ne mažesnę grėsmę sveikatai. Nepaisant to, tūkstančiai  jaunų žmonių toliau savanoriškai nuodija save. O gal ir jūs esate vienas iš jų?

 

Jūsų dėmesiui dešimt itin rimtų argumentų, nurodančių, kodėl  elektroninės cigaretės yra žalingos.

  1. Kenkia sveikatai

Elektroninių cigarečių gamintojai tikina, kad viduje yra nekenksmingų medžiagų, beveik grynų vandens garų. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šiuo klausimu laikosi visiškai priešingos nuomonės. PSO ataskaitoje „Dėl elektroninių nikotino tiekimo sistemų“ teigiama, kad „aerozolis ENDS (elektroninės nikotino tiekimo sistemos) nėra tik „vandens garai“, kaip dažnai teigiama“. Ekspertai nustatė, kad pagrindiniai tirpalo komponentai, be nikotino, yra propilenglikolis, glicerinas, kvapiosios medžiagos, formaldehidas ir kitos vėžį sukeliančios medžiagos. Anot ekspertų, elektroninių cigarečių mišiniuose gausu kancerogeninių medžiagų. Taip pat ir nikotino, kuris sukelia priklausomybę ir yra neurotoksinis nuodas.

  1. Elektroninė cigaretė kartais sprogsta

Pasaulyje jau užfiksuoti keli atvejai, kai rūkaliaus burnoje sprogo elektroninė cigaretė. Vienam, betraukiant dūmą, burnoje sprogusi elektroninė cigaretė sužalojo žandikaulius, dantis, lūpas. Chirurgai vos išgelbėjo paauglio gyvybę. Tuo tarpu 57-erių Floridos gyventojui, Vietnamo veteranui Tomui Halloway‘ui liežuvį sudraskė įtraukus elektroninės cigaretės dūmą.

3.Gali sukelti alergiją

Elektroninės cigaretės veikimo principas yra kaip katilo: įkaista ir pradeda garuoti. Tačiau kai kurie rūkymo mišinio komponentai, ypač propilenglikolis, neretai dirgina viršutinius kvėpavimo takus. Dėl to gali sukelti alerginę reakciją. Anot ekspertų, natūralus tabako nikotinas garuose pakeistas cheminiu ir tai yra dar žalingiau. Pavyzdžiui, nikotino sulfatas, kuris anksčiau buvo naudojamas kaip pesticidas vabzdžiams naikinti, o po to buvo visiškai uždraustas dėl didelio nuodingumo. O žmonės, pasirodo, rūko pesticidų analogus!

  1. Kenkia organizmo ląstelėms

Visi skoniai, kuriomis „kimštos“ elektroninės cigaretės, prasiskverbia į žmogaus plaučius. Ir daro  jiems įtaką – ne paviršutiniškai, o giliausiu ląstelių lygiu. Tai buvo paskelbta praėjusiais metais tarptautinėje JAV plaučių bendruomenės konferencijoje, kur Šiaurės Karolinos universiteto mokslininkai pristatė savo tyrimo rezultatus. Jie nustatė, kad kuo ilgiau garai laikosi plaučiuose, tuo didesnė žala daroma žmogaus organizmui.

  1. Elektroninės cigaretės nėra kontroliuojamos

„Šių produktų importavimas, pardavimai ir vartojimas nėra reglamentuojami ir kelia rimtą grėsmę kovos su tabaku priemonių įgyvendinimo pasiekimams“, – cituojamas vienas argumentų, kurį pateikė JAV Sveikatos apsaugos departamento atstovai. Anot jų, gamintojų taip pat niekas tikrai nekontroliuoja.

  1. Nikotino dozavimas ir priedai nežinomi

Dėl nepakankamos griežtos kontrolės beveik neįmanoma sužinoti tam tikrų medžiagų dozių. Net jei ant pakuotės rašoma, kad tai mažai nikotino turinti elektroninė cigaretė, niekas jos patikrinti negali. „Pažvelkite, ant paprastų cigarečių pakelio bent jau nurodoma, kiek yra deguto, nikotino, – sako vienas tyrėjų. – Kalbant apie elektroninius gaminius, deklaruojamas nikotino ir kitų medžiagų kiekis dažnai nesutampa su faktiniu jų kiekiu. Žmogus mano, kad nusipirkęs elektroninę cigaretę, dabar jis rūko mažiau, bet iš tikrųjų tai gali būti net daugiau nuodingų medžiagų nei įprastoje cigaretėje“.

  1. Neskatina atsisakyti įprastų cigarečių

Elektroninės cigaretės dažnai naudojamos kaip būdas mesti rūkyti įprastas cigaretes. Tačiau dažnai tai tik mitas. Pirma, patys garai sukelia priklausomybę nuo nikotino, nors ir ne tokiais kiekiais kaip tabako gaminiai. Antra, žmonės, nesugebantys mesti tabako, tampa dvigubais rūkaliais: jie pakaitomis rūko ir įprastas, ir elektronines cigaretes.

  1. Pasyvaus rūkymo grėsmė

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) perspėja, kad žmonės, esantys šalia aktyvių garų, taip pat susiduria su kenksmingų rūkymo mišinių dalelėmis. „Mes tiksliai nežinome, ar padidėjus nuodingų medžiagų ir dalelių poveikiui, be kitų, padidės ligų ir mirties rizika, bet epidemiologiniai aplinkos tyrimų duomenys rodo neigiamą poveikį organizmui“, – teigė PSO atstovas.

  1. Išvien traukia ir įprastos cigaretės

2014 metais žurnale „JAMA Internal Medicine“ paskelbtas tyrimas parodė, kad net praėjus metams nuo perėjimo prie  elektroninių cigarečių, rūkalius paprastai traukia ir įprasto tabako cigaretės.

  1. Gamintojai kraunasi pelną

Elektroninių cigarečių gamintojai uždirba didelius pinigus, žudydami jūsų sveikatą.  PSO duomenimis, 2014 metais žmonės visame pasaulyje išleido daugiau kaip 3 milijardus dolerius vien elektroninėms cigaretėms. Prognozuojama, kad iki 2030 metų pardavimai išaugs 17 kartų. Per savo trumpą istoriją elektroninės cigaretės padarė sėkmingą „karjerą“ – jos surinko didelį būrį šalininkų. Pasak ekspertų, per kitus 10–15 metų elektroninės cigaretės aplenks įprastas cigaretes. Tuo pačiu metu, remiantis PSO skaičiavimais, jei prieš trejus metus pasaulyje buvo 466 prekės ženklai, šiandien norinčių pasipelnyti iš jūsų sąskaitos skaičius išaugo maždaug pusantro karto. Jie kraunasi turtus, o jūs vėl ir vėl perkate elektronines cigaretes.

 

parengta pagal thehealthy.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą