
Nuo 1973 metų Danija išsaugojo oficialų šalies, kurioje gyvena laimingiausi žmonės pasaulyje, statusą. Kaip Danijos tėvams pavyksta iš kartos į kartą užauginti laimingus vaikus?
Kembridžo universiteto mokslininkai atliko daugybę tyrimų ir nustatė, kad patys ramiausi ir nelinkę nusikalsti vaikai auga Danijoje.
- Iškart po gimimo tempia kūdikį su savimi tiesiai į darbo vietą
Prietaringi Rytų Europos šalyse gyvenantys tėvai kone visą mėnesį slepia naujagimio veidą, kad jo kas nors nenužiūrėtų. Juos gali įžeisti net artimiausi draugai, atvykę į ligoninę be kvietimo.
Tačiau Danijoje tėvai ne tik nepakabina nėrinių ant vežimėlių, kad paslėptų vaiką nuo smalsių praeivių, bet ir iškart po išleidimo tempia naujagimį tiesiai į savo darbo vietą. Kolegos jaunojo dano atėjimui ruošiasi iš anksto, nes tai sena tradicija. Danai įsitikinę, kad kuo daugiau rankų palaikys jo kūdikį tą dieną, tuo jis bus laimingesnis. Todėl „trupiniai“ čia atitenka netyčia užklupus griežto viršininko ar tuo metu siuntinį pristačius kurjerio rankoms. Danai mano, kad kūdikis turėtų pajusti džiaugsmą, kai jį sutiko draugiškas pasaulis.
- Nesistengia atpratinti nuo čiulptukų
Daugeliui tėvų atpratinti kūdikį nuo mėgstamiausio čiulptuko yra sunkus procesas, neretai lydymas vaikų ašarų. Todėl tenka meluoti, kad naktį čiulptuką nugvelbė piktoji fėja arba šuva.
Bet iš mažų danų niekas neatima čiulptukų! Kiekviename Danijos mieste auga „stebuklingas“ medis, ant kurio šakų motinos ir tėčiai, ir, žinoma, kūdikiai pririša senus buteliukus, čiulptukus ir kitus mažmožius. Šis užaugimo ritualas dažnai lydimas šypsenos, o ne ašarų, ir padeda neskausmingai atpratinti kūdikį nuo nereikalingo įpročio. Taip, ir toks medis atrodo, sprendžiant iš nuotraukos, pasakiškai! Vaikui svarbu, kad niekas jo nevertė ir dar daugiau – jėga neatėmė iš jo čiulptuko. Be to, patys jaunieji danai ragina tėvus eiti prie stebuklingo medžio, nes užaugti yra taip šaunu!
- Vaikų darželių auklėtojomis dirba vyrai
Danija yra bene vienintelė šalis, kurioje darželių auklėtojomis dirba vyrai. Jie nemano, kad su vaikais geriausiai elgiasi moterys. Jaunimas jau seniai įrodė, kad taip pat gerai gali šviesti jaunus šalies piliečius. Be to, psichologai yra tikri, kad tiek berniukams, tiek mergaitėms yra naudinga pamatyti, kaip vyrai dalyvauja auklėjimo, mokymosi ir žaidimo procese ir kaip skirtingai elgiasi vyrai ir moterys. Anot danų, tai formuoja harmoningesnę asmenybę ir padeda geriau užmegzti santykius su priešinga lytimi.
Beje, Danijos parkuose yra daug tėvelių, vaikštančių su vežimėliu. Kaip ir kitose Europos šalyse, Danijoje yra įprasta eiti motinystės atostogų tiems, kurie uždirba mažiau. Todėl vyrai, nejausdami savo nepilnavertiškumo, ramiai auklėja vaikus, skalbia ir lygina drabužius, eina į maisto prekių parduotuves ir ruošia maistą. Ir niekas nesijaučia pažemintas ar kaltas.
- Nuo mažumės mokomi atskleisti žmogaus emocijas ir teisingai interpretuoti jų jausmus
Danijos mokyklose yra privaloma emocingumo ir empatijos ugdymo programa. Tai vadinama „Žingsnis po žingsnio“ metodas, susidedantis iš gebėjimo atskleisti žmogaus emocijas, suprasti žmones ir teisingai interpretuoti jų jausmus. Empatijos pamokose mokiniams pateikiamos, pavyzdžiui, kelios nuotraukos, kuriose užfiksuotos įvairios emocijos – nuo neigiamų iki teigiamų. Nuo mažens vaikai mokosi atpažinti liūdesį, džiaugsmą, kaltę ar apmaudą, kad ateityje geriau suprastų aplinkinius žmones.
5.Neužduoda namų darbų
Viso pasaulio vaikai svajotų apie mokymąsi Danijoje, jei žinotų, kad čia nėra namų darbų! Be to, tėvai danai nesupranta, kaip jie patys gali ugdyti savo vaikus pagal mokyklos programą, kai tai turi daryti švietimo įstaigos. Užtat tėvai vertina kartu praleistą su vaikais laiką sportuojant, darbuojantis lauke ir kitiems pomėgiams. Be to, su vaikais gali nueiti į parką, teatrą, muziejų, pavakarieniauti ir panašiai. Jų įsitikinimu, ugdymo procesas baigiasi tuo momentu, kai vaikas palieka mokyklą. O jei kyla kokių nors neaiškumų, užduočių ar nesuprantamos medžiagos problemų, mokytojas tam skiria papildomų valandų mokykloje. Namuose – tik džiaugsmas ir linksmybės!
6.Optimistiškas požiūris į gyvenimą
Danijos piliečiai yra laimingi, nors pragyvenimo lygis čia nėra aukščiausias pasaulyje. Faktas yra tas, kad danai praktikuoja pozityvų mąstymą. Nuo mažens vaikai mokomi pamatyti ką nors gero bet kurioje situacijoje. Tarkim, vaikas nugriuvo ir užsigavo kelią? Ką jam atsako tėvas? „Tau baisiai pasisekė, nes galėjai susilaužyti koją!“. Arba lauke pliaupia lietus ir vaikas negali eiti pažaisti. Ką jam sako tėtis ar mama? „Gerai, kad per lietų buvai namuose, o ne stovėjai autobusų stotelėje, kur aptaškė iki akių ten stovinčius žmones pravažiuojantis automobilis! Ir, panašu, šis požiūris tikrai veikia teigiamai.