„Norint sužinoti ar vaikas jau turi lytinių santykių,  labiausiai patikimas būdas – atvirai pasikalbėti su juo pačiu, – rašoma psichologijos dr. Saros Villanuevos straipsnyje „Teen and sex“ („Paaugliai ir seksas“). – Bet mes žinome, kokie paaugliai būna užsidarę ir slapukauja…“

Anot jos, net ir tarpusavio pasitikėjimu grįsti tėvų ir vaikų santykiai neretai nepalengvina užduoties,  aptariant su jais šiuos intymius klausimus.

 

Pradeda aktyviai domėtis, kada tėvai grįš namo

Psichologijos dr. Saros Villanuevos tvirtinimu, taip nutinka dėl to, kad paaugliai yra ne tik uždari, linkę slapukauti, bet ir drovūs. Nepaisant to, kad jau paauglystėje linkę daryti tai, ką paprastai daro suaugusieji. Kita vertus, atžalos puikiai žino, kad tėvai tikrai nepritartų seksui, nesulaukus bent jau pilnametystės. Kad ir kaip stebintų ar nestebintų, bet dauguma šiuolaikinių paauglių dažnai pradeda lytinį gyvenimą dar mokydamiesi mokykloje.

„Neklausykite tų, kurie sako, kad „intymus paauglio gyvenimas – ne mūsų reikalas!“. Nes pirmiausiai  jūs esate atsakingi už savo nepilnamečius vaikus. Todėl ne tik turėtumėte, bet ir  norėtumėte daugiau tuo domėtis. Juk dažnas paauglys jau žino, kas yra seksas, peržiūrėjęs erotinio turinio puslapius internete. Todėl, jei norite atrasti bendrus sąlyčio taškus ir įgyti savo vaiko pasitikėjimą, turėtumėte anksčiau su juo apie tai pasikalbėti, kol dar „neįgijo patirties“ naršydamas po pornografijos portalus“, – teigė Sara Villanueva. Anot jos, pavyzdžiui, kad ir patikrinus savo atžalos aplankytų „neleistinų“ puslapių istoriją internete, būtų puikus pretekstas pradėti kalbėtis šia tema.

„Bei jei paauglys pradeda  intensyviai ieškoti informacijos į jam rūpimus konkrečius intymius klausimus, tikėtina, kad jis jau turi lytinių santykių arba jau yra jiems pasiruošęs. Aišku, dabartiniai paaugliai žino, kaip  panaikinti peržiūrų istorijas ir nepalikti pėdsakų. Bet juos gali išduoti ir kai kurie kiti požymiai“, – teigė psichologijos daktarė.

Anot jos, tokiais atvejais atžalos pradeda aktyviai domėtis ir klausinėti, kada tėvai grįš namo, o gal kur nors užsuks po darbo arba išvyks savaitgaliui. „Jiems svarbiausia yra susitikimo vieta. Todėl vertėtų suklusti, jei vaikas paklaustų. Juo labiau, ne vieną kartą: „Priminkite, kada ruošiatės išvykti  aplankyti gimines?“. Arba: „Bendraklasės tėvai kiekvieną savaitgalį eina į teatrą ar kiną. O kodėl jūs neinate?“. Jei vaikas užduoda tokius klausimus, vadinasi, jis nori išsiaiškinti, kada tėvų nebus  namuose ir jis galės praleisti laiką su savo „geismo objektu“. Žinoma, tai dar nėra svari priežastis įtarti paauglį, kad jis pasirengęs slaptam lytiniam gyvenimui. Galbūt jis tiesiog nori pabūti vienas“, – teigė straipsnio autorė.

Vienaip ar kitaip, bet posakis: „Kada grįžtate iš svečių?“, sustiprina tikimybę, kad jūsų spėjimai nėra iš piršto laužti. Be to, lytiniams hormonams keliant audras, atžalos dažnai eina „pasikonsultuoti dėl pamokų“ pas draugus. „Bet jei jūsų sūnus ar duktė pasakys: „Aš einu padėti Thomui išspręsti  matematikos užduotis“ ir panašiai, visai nesunku patikrinti: paskambinkite Thomo tėvams ir paklauskite, ar jūsų duktė atėjo pas juos? O gal vis dėlto pakeliui nusprendė pakeisti savo maršrutą“, – teigė Sara Villanueva.

 

Pomėgis higienos procedūroms irgi neatsiranda iš nieko

Anot jos, bet dukra gali padaryti ir kitaip, pasikviesti tą draugą į savo namus: „Mama, tėte, ar ji gali ateiti pas mus?“. Kaip elgtis tėvams? Negi pasakys, kad negalima. Bet jei duktė daugiau kaip valandą neišeina iš savo kambario, galima pasidomėti, gal jos svečias nori išgerti arbatos. Bet kuris atsakymas išduos jų esamą būseną.

Jei dar vakar mama ir vėl sudrausmino paauglį sūnų dėl retai keičiamų kojinių, o šiandien jis jau užsimena, kad laikas atnaujinti ir kai kuriuos apatinius drabužius, irgi gera proga susimąstyti…

Tada paaugliai net perdėtai daug dėmesio pradeda skirti ir savo kūnui. Netikėtas pomėgis higienos procedūroms irgi neatsiranda iš nieko. Berniukai pradeda valytis dantis net prieš eidami žaisti į kiemą futbolą su vaikinais, o mergaitės skuba atsikrato plaukelių ir  tose vietose, kurių niekada neapnuogina.

„Intymūs santykiai neapseina ir be piniginių išlaidų. Tai pasakytina apie vaikinus, kurie žino, kad turi pasirūpinti prezervatyvais. Ir jei jūs jau „perkandote“ savo paauglį, priminkite jam, kad nepamirštų įsigyti kontracepcijos priemonių ir duokite tam reikalui kišenpinigių“, – sako straipsnio autorė.

Anot jos, bet  negalima pamiršti ir merginų. Jei dukra linkusi slėpti savo intymųjį gyvenimą nuo mamos, labai svarbu paaiškinti, kad  jai rūpi jos sveikata, o ne intymios detalės. Galbūt tokia įžanga ir požiūris paskatins nuoširdžiai pasikalbėti.

„Galite abejoti, dvejoti, galvoti, kad jūsų vaikas tikrai to nedaro, bet pasikeičia ne tik paauglių elgesys, bet ir veido išraiška, turint ar turėjus intymių santykių. Bet jūs turite būti ne tik pastabūs, bet ir tolerantiški bei jautriai ir subtiliai reaguoti, norint teisingai interpretuoti tokius pokyčius, nes paaugliai bet kuriuo atveju nuolat keičiasi“, – sakė Sara Villanueva.

 

parengta pagal psychologytoday.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą