Aišku, teisingiausias būdas tai išsiaiškinti  — atvirai pasikalbėti su savo vaiku. Tačiau mes žinome, kokie uždari būna paaugliai ir ištraukti iš jų bent vieną žodį – tikras žygdarbis.  Net jei su mama ir tėvu būna pakankamai artimi ir tvirti ryšiai, ne visada linkę aptarinėti intymius klausimus su jais.

„Demokratiškų“ tėvų nedomina jų vaikų seksualinis gyvenimas

Pirmiausiai dėl to, kad paaugliai varžosi. Nepaisant to, kad būdami draugų kompanijose, jie mėgsta pademonstruoti savo žinias sekso klausimais.  Kita vertus, tikriausiai ir nenorite, kad jūsų vaikas turėtų intymių santykių, nesulaukęs bent 18 metų. Todėl ir nekalbate apie tai su juo, tikėdamiesi, kad TAS ir neįvyks. Kaip ten bebūtų, bet dabartiniai paaugliai dažnai pradeda seksualinį gyvenimą dar besimokydami vidurinėje mokykloje.

Aišku neklausysime tų „demokratiškų“ tėvų, kurie sako, kad „intymus paauglio gyvenimas – ne mūsų reikalas!“ Bet juk jūs esate atsakingi už savo nepilnametį vaiką?..

Paprastai dauguma paauglių (ypač vaikinų) jau ne iš nuogirdų žino, kas tas seksas, jei jie naršo po pornografijos portalus. O jei paauglys ieškojo atsakymų į konkrečius sekso klausimus, tai greičiausiai vaikinas (arba mergina) jau turi seksualinės patirties arba planuoja padaryti tai artimiausiu metu. Aišku, dabartiniai paaugliai žino, kaip nepalikti pėdsakų peržiūrų istorijoje, bet vis dėlto… gali kartą ir pamiršti. Todėl jei kuriam nors iš tėvų būtų įdomu tai sužinoti, gali patikrinti ir savo atžalos kompiuterį arba išmanųjį telefoną. Ir jei jums vis dėlto pavyktų kažką aptikti, tai geriau, kad jūsų vaikas nesuprastų, jog yra sekamas bent iki tol, kol jam sueis 30 metų ir jis jau turės savo šeimą. O jei rimtai – vyniokite ant ūso ir atidžiau stebėkite savo vaiką.

Jei vaikas klausia, kada grįšite iš darbo ar svečių ir kiek laiko nebus jūsų namuose, dažnai „neišgirsta“, nori pasitikslinti ir prašo pakartoti. Kaip ir mūsų ar mūsų tėvų paauglystės metais, taip ir dabar paaugliams labai svarbu „laisvas plotas“: „O kiek dienų jūs būsite sodo namelyje, grįšite sekmadienį? Kada? Vakarop? Galėtumėt ir ilgiau pabūti“. Arba: „Klasiokės  Emilijos tėvai beveik kiekvieną savaitgalį eina į teatrą ar kiną. O ko jūs namuose sėdite?“  Jei jūsų vaikas užduoda šiuos ir panašius klausimus tai greičiausiai jis nori išsiaiškinti, kada jūsų nebus namuose ir jis turės „laisvą plotą“.

Žinoma, tai dar nereiškia, kad reikia įtarinėti paauglį turintį slaptą seksualinį gyvenimą. O gal jam norisi tiesiog pabūti vienam, nes  įkyrėjote jam savo pamokslavimais ir moralais.

Bet klausimas: „Kada, sakėte, grįšite iš svečių?“ , turėtų priversti jus suklusti. Greičiausiai jums išėjus prisistatys žavi mergina. Juo labiau, jei praeitą kartą grįžę vėlai namo, netyčia aptikote ant minkštasuolio ilgą šviesų plauką…

Paauglys netikėtai pradeda rūpintis savo apatiniais ir kitais drabužiais

Be to, tada paauglys pats pradeda dažnai vaikščioti pas draugus. Jei įsiaudrinę hormonai pradeda lietis per kraštus ir paauglys neturi galimybės pasikviesti patinkančią merginą pas save, jis eis į svečius pas kitus. Todėl jo pasakymą: „Einu pas Andrių išsiaiškinti matematikos užduotis, nes rytoj bus kontrolinis“, visai nesunku suprasti. Jei pažįstate tą Andrių ar jo tėvus, galima ir paskambinti jiems, sūnui išėjus, ir sužinoti, ar jis „nepasiklydo“, beeidamas pas juos. O gal persigalvojo ir netikėtai pakeitė maršrutą?..

Bet jei turite dukterį, tai… visai kas kita. Ir jei Andrius paklaustų: „Mama, tėte, galima, ji pernakvos pas mus?“, kaip tada elgtis tėvams? Atsakymą į šį klausimą turi atrasti patys tėvai.

Kitas požymis, kad jūsų vaikas gali jau turėti lytinių santykių, jei jis netikėtai pradeda rūpintis savo apatiniais ir kitais drabužiais. Dar vakar jūsų sūnus galėjo eiti į mokyklą ir praplyšusiomis kojinėmis, nelygintais marškinėliais, o šiandien jis pats pasako, kad laikas atnaujinti garderobą: „Mam, nupirk man naujas kojines. Beje, dabar labai madingi „Calvin Klein“ apatiniai…“ Ir jei po to pamatysite šį užrašą, besižvalgantį iš po jūsų sūnaus kiek pasmukusių džinsų, tai pat vertėtų susimąstyti…

Vis dėlto dažniau tai būdinga merginoms, pasipuošusioms gražiais apatiniais su nėriniais ir  einančioms „susitikti su geriausiomis draugėmis“. Be to, neįprastai daug dėmesio pradeda skirti ir puoselėti savo kūną. Tai yra atsiranda didžiulis higienos procedūrų poreikis: depiliuoja, šveičia, masažuoja, tepasi, kvepinasi.  Jei vaikinai pradeda valytis dantis net eidami į kiemą su kitais vaikinais pažaisti futbolą, tai merginos kruopščiai atsikrato ir pridengia pudra ar skaistalais ne tik netinkamu laiku iššokusį inkštirą, bet ir pašalina plaukelius iš tų vietų, kurių niekas nemato.

Žinia, intymus bendravimas reikalauja išlaidų. Ir jei vis dėlto „perkandote“ savo vaiką, tai turėtumėte žinoti, kad didžiausios išlaidos – prezervatyvai, kurie tikrai nepigūs.

Užuomina apie tai, gali būti ir atviro pokalbio pradžia, nes paauglys netikėtai pasikeičia. Aišku, tuo klausimu galima ginčytis kiek nori, bet tiek vaikinų, tiek ir merginų, įgijusių pirmą seksualinę patirtį, keičiasi iš esmės ne tik elgesys, bet ir veido išraiška. Nudelbia akis, vengia žiūrėti tiesiai į akis kalbėdami. Tai galima suprasti ir iš prasikaltusio žvilgsnio bei kreivokos šypsenos.

Reikia būti labai pastabiems ir jautriems tėvams, norint teisingai suprasti tuos pokyčius. Nes paaugliai bet kuriuo atveju keičiasi: kai vaikinas tampa vyru, o mergina – moterimi.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą