Visi supranta, kad kurti šeimą – savotiškas gyvenimo iššūkis, kuriam galite būti pasirengę, bet galite būti ir visiškai nepasirengę. Arba gali ir ne visai suprasti ką reiškia skurti naują šeimą, todėl kiekvienas turi savo pasirengimo idėją.

 

Visavertė šeima nežlunga ir tada, kai vaikai tampa suaugusiais

Daug žmonių, svarstydami apie savo pasirengimą šeiminiam gyvenimui, apsiriboja keliais kriterijais. Pavyzdžiui, nemažai vyrų galvoja: pakanka, kad moteris  būtų graži ir jis  bus gera žmona. Religingoje šeimoje užaugusi mergina gali pamanyti, kad jos religingumas yra universalus atsakymas į visus šeimos gyvenimo iššūkius.

Tuo tarpu mažai uždirbantis, neturintis savo namų vyras, galvoja, kad yra netinkamas santuokai. O turtingas – priešingai –laiko save tinkama antrąja puse bet kuriai merginai  ir yra pasiruošęs santuokai  vien dėlto, kad jis yra turtingas.

Iš tikrųjų visi šie požiūriai yra klaidingi. Šeimos sukūrimas – tai ne vien noras pasigirti prieš drauges ar draugus, kad štai, aš jau mūviu sutuoktuvių žiedą, o labai svarbus, reikšmingas ir atsakingas gyvenimo žingsnis. Tai reiškia, kad žmogus žengė jį labai gerai apgalvojęs, apsvarstęs visus „už“ ir „prieš“.

Todėl pirmiausiai ir išsiaiškinkime, kodėl reikia tą padaryti, norint išvengti santuokos ir šeimos griūties.

Žinia, norint įregistruoti santuoką, atšokti gražias vestuves, leistis į povestuvinę kelionę, o praėjus 6–12 mėnesių pasukti skirtingais keliais, nereikia jokių ypatingų savybių. Apskritai nereikia išankstinio pasiruošimo tokiai santuokai.

Tačiau norint, kad santuoka būtų sėkminga ir truktų bent pusamžį, turime prisiminti kai kuriuos tokios šeimos bruožus, kurie laikomi tikrais, laimingais, vykdančiais savo misiją.

Todėl jau paaugliai turėtų žinoti, kad visavertė šeima nežlunga net ir tada, kai vaikai tampa suaugusiais ir palieka tėvų namus. Suprantama, juo labiau jie neišsiskiria prieš tai.

Per visą šeiminį gyvenimą išsaugoma meilė tarp sutuoktinių, keičiasi tik šios meilės prigimtis.

Aišku, tais atvejais, kai abu sutuoktiniai mano, jog dauguma jų asmeninių poreikių yra patenkinti.

Be to, abu sutuoktiniai per visą šeimos gyvenimą auga ir tobulėja kaip dvi atskiros asmenybės ir realizuoja savo talentus tiek šeimoje, tiek savo veiklose ar visuomeniniame gyvenime.

Vaikai (jei jie yra) tokioje šeimoje jaučiasi laimingi, mato savo tėvų meilę ir abipusę pagarbą, todėl psichologiškai jaučiasi saugūs ir užtikrintai ir yra pasirengę darniam šeimos kūrimui ateityje.

 

Nepasiruošę vedyboms, dažniausiai išsirenka sau į porą netinkantį partnerį

Nežinia, ar šis šeimos funkcijų rinkinys kam nors gali atrodyti lengvas, todėl kaip bebūtų gaila, tokių šeimų yra mažuma. Ir būtent dėl tos priežasties, kad abu sutuoktiniai ar vienas iš jų neturi reikiamų privalumų. Tai yra jie nebuvo pasiruošę kurti šeimą. Tiesiog įregistravo santuoką ir nesivargino imtis kokių nors priemonių arba ką nors keisti, vėliau prasidėjus šeimos problemoms. Juk daug lengviau dėl visko kaltinti savo antrąją pusę ir svajoti apie kitą santuoką, kuri jų įsitikinimu, šį kartą tikrai pasiseks išsirinkti tinkamą sutuoktinį (ę) ir šeima bus daug laimingesnė.

Arba tiesiog gailėsite savęs dėl nepavykusios santuokos, bet nepajudinsite nė piršto, svarstant galimybę pakeisti ją norima linkme…

Ne veltui sakoma, kad pradėti keistis niekada nevėlu. Tačiau didelė tikimybė, kad „išlošite milijoną“, jei išsikelsite sau tokią užduotį dar prieš kurdami šeimą. Dar geriau, prieš renkantis partnerį (ę). Nes ruošdamiesi santuokai iš naujo pažvelgsite į jį (ją), norėdami įsitikinti, kokio jums reikia gyvenimo palydovo, su kuriuo būtumėte ir džiaugsme, ir varge, ir kuris jūsų neišduotų ir nepaliktų, užgriuvus pirmiesiems sunkumams.

Bet kol vyras ar mergina būna dar nepasiruošę vedyboms, dažniausiai išsirenka savo antrąją pusę tą, kuri jiems netinka. Tą, su kuriuo nepavyksta sukurti tvirtos šeimos, nes tenka tempti gyvenimo vežimą vienam už du.

Norint sukurti tvirtą šeimą,  reikia tiksliai nusistatyti pagrindines žmogaus savybių kategorijas, turinčias įtakos asmeniniams santykiams, o ypač šeimai. Tai yra trys pagrindinės kategorijos.

  1. Psichologinis saugumas (psichologinė kategorija).
  2. Pasaulėžiūra (dvasinė kategorija).
  3. Žinios apie šeimos kūrimą (informacijos kategorija).

Todėl, jei bent vienas sutuoktinių neturi šių savybių arba jos silpnai išreikštos, smarkiai sumažėja galimybė išsaugoti šeimą.

 

Kenčiantis žmogus linkęs įskaudinti savo artimąjį

Beje, be šių trijų pagrindinių asmens pasirengimo šeimai kriterijų yra ir daugybė antraeilių. Pavyzdžiui, sveikata ir išvaizda, pajamos ir turtas, naudingi įgūdžiai, žalingi įpročiai, išsilavinimas.

Kruopščiai ištyrus šiuos kriterijus, leidžiančius įvertinti pasirengimą šeimos gyvenimui, nesunku suprasti, kad dauguma žmonių, vertindami pasirengimą santuokai, pirmiausiai žvelgia į antraeilius dalykus. Suprantama, tuo pačiu mažai dėmesio skirdami pagrindiniams. Todėl ir nenagrinėsime antraeilių kriterijų, atsižvelgdami į jų populiarumą, bet atkreipsime dėmesį į pagrindinius kriterijus.

Taigi, pirmasis ir bene svarbiausias kriterijus – psichologinis saugumas.

Bet turima omeny ne partnerio depresijos problemos, psichikos negalavimai, nes psichiatrija yra medicinos sritis ir mažai priklauso nuo paties žmogaus. Mes kalbame apie subtilesnę materiją – psichologinio pobūdžio problemas partnerių tarpusavio santykiuose. Manoma, kad visi žmonės tam tikrais lygiais ar laipsniais bent retsykiais susiduria su psichologinėmis problemomis.

Svarbesnis klausimas yra nukrypimo nuo normos lygis. Tai reiškia, kuo jis didesnis, tuo daugiau problemų atsiranda asmeniniuose santykiuose.

Pavyzdžiui,  tai gali būti žemas savęs priėmimas, infantilizmas, nemotyvuota kaltė, per griežtos ar per silpnos asmeninės ribos. Kaip šios ir kitos psichologinės problemos nuodija mūsų asmeninį gyvenimą ir šeimos santykius?

Pirmiausiai partneriai kenčia dėl tokių asmeninių santykių. Svarbiausia kankynė neleidžia pajausti artimo žmogaus, savo antrosios pusės kančių ir apskritai suprasti ją.  Be to, kenčiantis žmogus linkęs įskaudinti savo artimąjį ir neleidžia patenkinti mylimo žmogaus poreikių. Taip prarandama galimybė objektyviai įvertinti situaciją. Galų gale iškraipoma bei pažeidžiama pačios šeimos sistema ir hierarchija.

Tai tik kelios, dažniausiai pasitaikančių psichologinių problemų šeimoje, pasekmės. Yra  nemažai ir  kitų. Dėl tos pačios priežasties dauguma ir negali atlikti savo šeimos funkcijų. Tada šeimoje kenčia  ir yra nelaimingi visi. Deja, bet labiausiai kenčia vaikai ir tampa tėvų psichologinių problemų paveldėtojais.

 

Priklausomas  nuo meilės žmogus susiduria su didžiulėmis problemomis

Dažniausia psichologinė problema yra žemas savęs priėmimas (nereikia painioti su savęs vertinimu (saviverte). Žemas savęs priėmimas – tai pasekmė to, kad vaikystėje nepakankamai gavome meilės iš savo tėvų. Žmogus, kuriam būdingas žemas savęs priėmimas, patiria stiprias emocijas (toli gražu ne džiugias) bet kokiuose asmeniniuose santykiuose, priimdamas jas už meilę. Bet iš tikrųjų ten meilės mažai, o daugiau priklausomybės nuo meilės.

Priklausomas  nuo meilės žmogus susiduria su didžiulėmis problemomis tiek asmeniniame, tiek ir šeimos gyvenime. Pradedant nuo to, kad vyras (moteris) dažnai pasirenka sau į porą problemišką žmoną (vyrą), kuriems reikalingas nuolatinis palaikymas ar net pagalba ir su kuriais paprastai būna labai sunku sutarti.  Tai gali būti žmonės turintys priklausomybių ne tik meilei, bet ir alkoholiui, kitiems svaigalams. Arba žmogus, negalintis būti ištikimas. Santuokoje priklausomas nuo ko nors žmogus dažnai būna įsitempęs, nuolat jaučia nerimą, pavydą, nes jam visada trūksta partnerio dėmesio. Jis retai jaučiasi laimingas.

Įsivaizduodamas, kad jis visą laiką buvo atsidavęs tik šeimai (iš tikrųjų jis ir skiria daug laiko bei dėmesio šeimai), bet iš tikrųjų nesuteikia meilės nei savo sutuoktiniui, nei vaikams, kurie jaučiasi palikti nuošalyje ir nereikalingi. Arba pradeda slysti nuokalne. Pavyzdžiui, santuokos pradžioje tik retsykiais išgeriantis vyras ilgainiui įninka į svaigalus ir tampa alkoholiku.

Kitas ne mažiau svarbesnis kriterijus – pasaulėžiūra.

Pasaulėžiūra tai yra žmogaus požiūris į pasaulį ir jo gyvenimo kelią bei vietą po saule. Svarbiausias pasaulėžiūros komponentas yra sąmoninga arba pasąmoninga savo gyvenimo prasmės idėja.

Beje, žmogaus supratimas apie savo gyvenimo prasmę tiesiogiai priklauso nuo jo šeimos gyvenimo prasmės vizijos. Palyginimui paimkime kad ir vieną populiarią pasaulėžiūrą, kuri išreikšta žinomu vieno gazuoto gėrimo reklaminiu šūkiu: „Imk viską iš gyvenimo!“ Jo esmė ta, kad žmogus turi siekti iš gyvenimo gauti kuo daugiau įvairesnių ir malonesnių pojūčių. Bet ar žmogus, laikydamasis  tokios pasaulėžiūros, gali sukurti tikrą ir tvirtą šeimą? Žinoma, kad ne!

bus tęsinys

parengta pagal parients.com

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą