Būtina nepraleisti tų signalų, kurie pasakys, kad atėjo laikas konfidencialiam tėvų ir jų sūnų bei dukrų pokalbiui apie intymius dalykus, galimas jų pasekmes ir gydymo būdus. Socialinių tinklų nuotrauka

Dauguma vaikų priešinga lytimi pradeda domėtis labai anksti. Paauglystėje mergaičių ir berniukų santykiai būna jau gana rimti. Bet kokiu atveju jie patys juos taip suvokia. Ir, žinoma, tėvai, norintys užmegzti pasitikėjimo santykius su savo vaikais, taip pat turėtų rimtai žiūrėti į šiuos santykius, rašo parients.com.

 

Pokalbis turi būti nuoširdus ir tuo pat metu subtilus

Būtent šiuo laikotarpiu tėvai turėtų būti ypač jautrūs ir subtilūs, iš vienos pusės, o iš kitos – budrūs. Pirmieji santykiai tarp berniukų ir mergaičių dažniausiai užsimezga mokykloje, tarp bendraamžių. Mokytojas, nuoširdžiai dėmesingas savo mokiniams, dažniausiai  pastebi jų santykius.

Todėl tėvams svarbu palaikyti gerus santykius su mokytojais, reguliariai lankytis tėvų susirinkimuose, domėtis mokyklos gyvenimo smulkmenomis. 12–13 metų moksleiviai dažnai mėgsta bendrauti ne mokykloje. Tai gali būti bendros išvykos ​​į kiną, pasivaikščiojimai, gimtadienio šventė. Sunku pasakyti, kada visiškai nekenksmingi vaikystės santykiai gali išsirutulioti į kokybiškai kitokius. Būtina nepraleisti tų signalų, kurie pasakys, kad atėjo laikas konfidencialiam tėvų ir jų sūnų bei dukrų pokalbiui apie intymius dalykus, galimas jų pasekmes ir gydymo būdus. Ne kiekvienam tėvui toks pokalbis atrodo lengvas, tačiau jį vesti būtina. Žinoma, paaugliai visko ir dar daugiau išmoksta vieni iš kitų ir iš interneto. Tačiau išmintingam tėvui, kuris savo vaikui linki sėkmės, geriau tuo nepasikliauti, o pačiam pasikalbėti su savo vaiku.

Žinoma, tokiam pokalbiui reikėtų kruopščiai ruoštis, kad pateikti argumentai būtų įtikinami. Pokalbis turi būti nuoširdus ir tuo pat metu subtilus. Tokio pokalbio privalumas yra ir tai, kad paauglys dažniausiai jį suvokia kaip rūpestingumą, o tai gali turėti teigiamos įtakos šeimos santykiams. Dažniau toks pokalbis vyksta su 14-15 metų paaugliu, tačiau poreikis tokiam pokalbiui gali pribręsti ir anksčiau. Tarp 16-17 metų amžiaus berniukų ir mergaičių neretai užsimezga stabilūs santykiai. Šiuo atveju labai pageidautina, kad tėvai susipažintų su savo vaiko išrinktuoju, taip pat su jo tėvais. Žinoma, ne tam, kad aptartumėte  ateities bendro gyvenimo planus, o tam, kad iš pirmų lūpų žinotume, kas dabar vaikui svarbu ir prireikus galėtumėte įsikišti ir kontroliuoti. Labai gerai bent retsykiais suorganizuoti bendrus renginius, pavyzdžiui, vakarienės galite pakviesti sūnaus merginą ir jos tėvus.

Sūnui tai reikš, kad tėvai su jo pasirinkimu elgsis pagarbiai ir palaikys jį. Ir tėvai per tokį susitikimą geriau  ima pažinti sūnaus išrinktąją. Gali atsitikti ir taip, kad  sūnaus merginai gali ir nepatikti jo tėvai. Tačiau net ir tokiu atveju nereikėtų atvirai kištis į jų draugystę, nes efektas gali būti priešingas nei norėtųsi.  Čia svarbu valdyti savo emocijas, nedemonstruoti pasipiktinimo ir kitų neigiamų jausmų. Juk tai, kas suaugusiam žmogui atrodo savaime suprantama, įsimylėjęs paauglys gali suvokti visai kitaip. Tik pagrįstas pokalbis gali būti veiksmingas. Kartu suaugęs žmogus turėtų veikti kaip patarėjas, o ne diktatorius ir nurodyti tik tikras problemas. Pavyzdžiai iš realaus gyvenimo, ypač iš jūsų, gali būti naudingi. Tačiau pats paauglys turi padaryti savo išvadas.

 

Paaugliui labai svarbu ir tėvų domėjimasis jo reikalais

Domėjimasis paauglio gyvenimu apskritai ir jo santykiais su draugais, įskaitant ir priešingos lyties atstovus, turėtų būti nuolatinis. Svarbu ne tik su kuo jis bendrauja, bet ir kaip jie leidžia laiką, į kokius filmus eina, kuo domisi. Paaugliui labai svarbu ir tėvų domėjimasis jo reikalais, tačiau tik su sąlyga, kad bus į juos pagarbus požiūris. Tačiau tėvai turi ne tik teisę, bet ir pareigą reikalauti, kad jų bręstantis vaikas laikytųsi tam tikrų taisyklių. Pavyzdžiui, kasdien atliktų namų darbus ir  namų ruošos darbus. Taip pat būtina griežtai nustatyti laiką, iki kurio paauglys turi grįžti namo, dažniausiai ne vėliau kaip 22 val. Nors yra šeimų, kurios per šventes gali sušvelninti šį reikalavimą. Nepageidautina leisti paaugliui nakvoti ne namuose. Atskiras klausimas – apie dovanas, kurias paaugliai gali dovanoti vieni kitiems. Geriau, jei tėvai šį klausimą aptartų iš anksto, kad, pavyzdžiui, paauglys iš skurdžios šeimos neatsidurtų nepatogioje padėtyje.

Geriausia neleisti vaikams dovanoti brangių dovanų. Kitas svarbus klausimas – apie poilsį per šventes ir atostogas. Nepriklausomybės ištroškę paaugliai dažnai nori kur nors išvykti be tėvų. Tačiau šiuo klausimu neturėtų būti jokių išlygų. Bent vienas iš  tėvų turi juos lydėti. Taip pat neleiskite paaugliams gyventi atskirame kambaryje. Geriau, kai tos pačios šeimos nariai gyvena kartu. O didžiąją pramogų laiko dalį geriausiai praleidžia visa kompanija. Neretai daugelis sunerimusių tėvų, bijodami dėl savo paauglių dukterų, atkakliai įtikinėja jas nepasitikėti vaikinais. Taip elgdamiesi jie gali padaryti joms labai blogą paslaugą: perdėtas nepatiklumas, kurio mokoma paklusni dukra, gali lemti tai, kad ateityje jai bus labai sunku susirasti savo išrinktąjį. Dauguma čia pateikiamų patarimų yra akivaizdūs, ir, žinoma, tėvai patys turės nuspręsti, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Tačiau kiekvienas tėvas turi atsiminti, kad jis neturi trukdyti vaikui įgyti savo gyvenimiškos patirties ir išmokti priimti teisingus sprendimus. Tėvai turėtų jam tik padėti.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą