Šimtamečiai japonai džiaugiasi gyvenimu

Ką žinote apie ilgaamžiškumą? Tikriausiai, kad kaimynės  ar kurio nors pažįstamo močiutė sulaukė 100–102 metų.

Rytuose šis amžius toli gražu nėra riba. Knygoje „Esė apie kinų mediciną“ pateikiama informacija apie japonų Mampe šeimą. Tiesa, juos sunku pavadinti dokumentiniais, greičiau tai amžininkų atsiminimai.

 

Galite tapti ilgaamžiškumo rekordininkais

Knygoje rašoma, kad šalies ministro pirmininko kvietimu, 1843 metais žmogelis atvyko į naujo tilto atidarymą Edo mieste (dab. Tokijas) kaip garbės svečias – vyriausias Japonijos vyras. Tuo metu jam buvo 242 metai, jo „jaunai“ žmonai – 221 metai, sūnui – 201, o anūkui – 153 metai.

Tuo tarpu  kinas Li Chuangyanas vadinamas ilgaamžiškumo rekordininku – jis esą mirė 1933 metais, būdamas 253 metų.

Nežinia, ar šios istorijos yra tikros, ar tik fikcijos, susijusios su  nesusipratimais. Pavyzdžiui, dėl įsivėlusių klaidų dokumentuose.

Bet yra ir faktinė statistika, liudijanti, kad 2020 metais Japonijoje įregistruota 80.450 vyresnių nei 100 metų žmonių. Tai yra, 100 000 gyventojų tenka 63,8 šimtamečių. Na, o vyriausias gyvas žmogus – 118 metų Kane Tanaka taip pat yra iš Tekančios saulės šalies.

Jei norite  ne tiek pagerinti pastarojo ilgamečio rekordą, bet bent keletą metų pridėti prie  savo gyvenimo, atkreipkite dėmesį į septynias japonų ilgaamžiškumo paslaptis.

 

  1. Nepersivalgykite

Okinava yra sala, kurioje gyvena daugiausia japonų šimtamečių. Taigi, jų kūno masės indeksas (KMI) svyruoja nuo 18 iki 22. Palyginimui, JAV šis rodiklis yra 26–27. Japonų kasdienės mitybos taisyklės yra labai paprastos: nedidelės porcijos, 7 rūšių daržovės ir vaisiai per dieną, racione nėra baltojo cukraus. Be to, jų valgiaraštyje yra jūros dumblių, žuvies, tofu, sojos daigų, kruopų, pupelių ir pipirų.

  1. Treniruokite savo smegenis

Yra terminas – „kardiocerebrinė nelygybė“. Tai reiškia, kad tam tikrame amžiuje mes pradedame daug dėmesio skirti širdies ir kraujagyslių sistemai, ignoruodami smegenų būseną. Juo labiau, kad jos nesiunčia  mums signalų skausmo ir diskomforto pavidalu. Nepaisant to, mokslas įrodė, kad būtent ten yra sutrikimų, sukeliančių asmenybės senėjimą. Todėl stenkitės visą laiką palaikyti aktyvias smegenis: skaitykite, domėkitės, sužinokite ką nors naujo. Arba bent jau spręskite kryžiažodžius ir tada jūsų gyvenimo kokybė metams bėgant nenuvils.

  1. Daugiau judėkite

Japonijos Ohimi kaimo gyventojai, kurių amžiaus vidurkis beveik 100 metų, atsikelia 5 valandą ryto ir iškart pradeda dirbti namuose ir sode. Jei neturi daržų ir sodo, tiesiog atsisako „civilizacijos privalumų“, tokių kaip liftas ir transportas. Bent jau jei iki tikslo gali nueiti per 30–40 minučių.

  1. Susikurkite streso priešnuodį

„Jei kritai septynis kartus, kelkis aštuntą“, – sako japonų patarlė. Gebėjimas oriai įveikti likimo išbandymus, išlikti ramiam, protingam ir  blaiviai mąstančiam bei netempti ilgus metus neigiamų emocijų „lagaminų“, padeda prailginti gyvenimą ir rimtai pagerinti jo kokybę.

  1. Vartokite antioksidantus

Pagrindinis mūsų kūno priešas yra laisvieji radikalai. Jie sukelia ląstelių senėjimą ir paleidžia vėžio mechanizmą. Savo ruožtu antioksidantai neutralizuoja jų poveikį, prailgina jaunystę ir yra onkologinių ligų priešininkai. Vieni geriausių antioksidantų yra žalioji arbata, juodasis šokoladas, mėlynės ir avietės, riešutai, artišokai, burokėliai, ankštiniai augalai, špinatai.

  1. Ikigai – suraskite gyvenimo prasmę ir tikslą

Ši japonų filosofija sako, kad jei žmogus ras savo tikrąjį tikslą ir jo laikysis, jis gyvens aktyviai, laimingai ir ilgai.

  1. Kurkite socialinius ryšius ir daugiau bendraukite

Psichologai įsitikinę, kad visuomenės polinkis į individualizmą blogai veikia žmonių sveikatą ir psichinę gerovę. Rytų šimtamečiai šią idėją patvirtina:- pagal statistiką ilgiausiai gyvena tie, kurie turi didelių ir stiprių šeimų.

Panašu, kad paslaptys yra labai paprastos ir jose nėra nieko ypatingo. Todėl pabandykite pradėti gyventi laikydamiesi šių paprastų taisyklių ir pamatysite, kad nėra sunku tą padaryti. Mūsų gyvenimas yra perpildytas žalingų įpročių, o smegenys yra pilnos nereikalingos informacijos ir nerimo. Norint to atsikratyti, pakanka tik valios ir pastangų.  Bet dėl 5–10 papildomų gyvenimo metų verta tą padaryti, tiesa?

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą