Cigaretėse yra daug toksinų, kurie sutraukia arterijas ir kraujagysles ir padidina kraujo krešulių riziką

Pirmieji pokyčiai bus pastebimi po poros dienų. Jei svarstote, ar verta mesti rūkyti, atminkite tai. Žmogaus kūnas daugeliu atvejų pasveiksta pats – ir tai vyksta greičiau, nei dauguma galvoja. Praėjus 20 minučių po paskutinės surūkytos cigaretės, širdies susitraukimų dažnis sumažėja ir normalizuojasi. Ką jau kalbėti apie ilgesnį žalingo įpročio atsisakymą. Tai užtruks daug laiko, bet rezultatai bus to verti. Be to, praėjus dviem dienoms po metimo rūkyti, nervai pradeda atsigauti, iš organizmo pasišalina anglies monoksidas, plaučiai išvalomi nuo gleivių, rašo healthline.com.

 

  • Kodėl taip sunku mesti rūkyti?

Mesti rūkyti yra sunkus procesas tiek fiziškai, tiek protiškai. Kodėl? Tai nėra taip sudėtinga: nikotinas yra prastesnis neurotransmiterių analogas. Tai medžiagos, dėl kurių nervinis impulsas perduodamas tarp įvairių raumenų, įskaitant širdį, ląstelių. Kai žmogus rūko, natūralių neuromediatorių gamyba sumažėja. O atsisakius žalingo įpročio jis iš karto neatsistato. Iki tol žmogus patiria stiprų stresą, dirglumą, nerimą, sunku susikaupti.

Taip pat tarp pasekmių – miego sutrikimas, sumažėjęs atsparumas stresui, svorio padidėjimas. Daug dažniau pasireiškia ir šie simptomai: kosulys, gerklės skausmas, krūtinės užgulimas, galvos svaigimas, galvos skausmas, atsiranda pykinimo jausmas, bendras negalavimas ir silpnumas. Paprastai prireikia mėnesio, kol organizmas atpranta nuo nikotino. Tačiau psichologinė kova trunka daug ilgiau.

  • Kas nutinka kūnui metant rūkyti?

Metimo rūkyti procesas kiekvienam yra skirtingas, tačiau dažniau organizmui nutinka taip.

Po 1-3 dienų

Pirmą dieną po metimo rūkyti širdies priepuolio rizika pradeda mažėti. Apskritai rūkymas padidina išeminės širdies ligos riziką, nes sumažina gerojo cholesterolio kiekį, todėl tampa sunkiau sportuoti.

Po paros nerūkymo pradeda mažėti kraujospūdis, o tai sumažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Pakyla deguonies lygis, todėl buvusiam rūkaliui lengviau būti fiziškai aktyviam.

Degimo produktai sukelia lėtinį uždegimą ir skreplių sekreciją, anglies monoksidas jungiasi su hemoglobinu ir atima iš jo gebėjimą pernešti deguonį. Todėl per pirmąsias tris dienas gleivinė „užgyja“, tarsi nuo nudegimo.

Žinia, rūkymas pažeidžia nervų galūnes, atsakingas už kvapą ir skonį. Tačiau praėjus dviem dienoms po metimo rūkyti, nervai pradeda atsigauti, iš organizmo pasišalina anglies monoksidas, plaučiai išvalomi nuo gleivių. Žmogus gali pastebėti sustiprintą uoslę ir ryškesnius skonio pojūčius. Praėjus trims dienoms po metimo rūkyti, nikotino kiekis organizme sumažėja. Šiuo laikotarpiu daugumą patiria blogą nuotaiką ir dirglumą,  apima stiprūs galvos skausmai ir potraukis rūkyti, nes organizmas atsistato.

Po 1-9 mėnesių

Po mėnesio be cigarečių dūmų plaučiai pradeda funkcionuoti geriau. Joms gyjant ir didėjant apimtims mažėja kosulys, dusulys, didėja sportinė ištvermė. Tuo metu buvę rūkaliai pastebi, kad vėl gali susidoroti su kardio krūviais, pavyzdžiui, bėgimu ir šokinėjimu. Per ateinančius kelis mėnesius kraujotaka ir toliau gerės.

Po devynių mėnesių plaučiai tampa stipresni.  Iš plaučių išstumiamos gleivės ir tai padeda kovoti su infekcijomis. Maždaug tuo metu daugelis buvusių rūkalių pastebi, kad jie rečiau serga. Po metų be cigarečių rizika susirgti koronarine širdies liga sumažėja perpus.

Per 5-20 metų

Cigaretėse yra daug toksinų, kurie sutraukia arterijas ir kraujagysles ir padidina kraujo krešulių riziką. Bet po penkerių metų susilaikymo nuo rūkymo ši problema išnyksta, sumažėja insulto tikimybė.

Praėjus 15 metų nuo blogo įpročio atsisakymo, rizika susirgti koronarine širdies liga praktiškai sumažėja iki nulio. Taip pat sumažėja kasos vėžio tikimybė. Po 20 metų beveik nėra tikimybės mirti nuo su rūkymu susijusių priežasčių, įskaitant plaučių ligas.

  • Kaip mesti rūkyti?

Patartina užsiimti sportu ar kuria nors kita aktyvia fizine veikla. Tai suteiks jums alternatyvų endorfinų šaltinį, kuris padės jums išgyventi sunkų etapą. Idealiu atveju rinkitės komandinę sporto šaką – atsidavimas kitiems dalyviams padės neapleisti užsiėmimų ir išgyventi diskomfortą dėl nikotino trūkumo. Juk dėl jo trūkumo sutrinka visos organizmo sistemos: padažnėja širdies plakimas, padidėja spaudimas, atsiranda mieguistumas, atsiranda virškinimo problemų. Tačiau po poros savaičių viskas stabilizuosis. Būtinai stebėkite savo sveikatą, periodiškai atlikite profilaktinį patikrinimą arba bent jau sekite pagrindinius rodiklius.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą