Tai pirmiausiai taikoma berniukams ir ne tik. Taisyklė: „Ne-Išeik-Papasakok“ reiškia, pasakyk „ne“, ir tučtuojau palik žmogų, kuris siūlo tau negerą ir nepriimtiną dalyką. Ir papasakok tai, tam, kuriuo pasitiki. Archyvo nuotrauka

Jūsų paaugliai vaikai anksčiau ar vėliau įsimylės iki ausų. Ir tarp jų bus pirmasis seksas. Ir kol jūs  galvojate, kad dar ne laikas, kad jis dar mažas – geriau suimkite save į rankas ir pakalbėkite su juo  galų gale apie seksą. Žinoma, ir apie meilę, rašo parients.com

 

Svarbiausius dalykus tėvai praleidžia

Kai išprusę ir neturintys kompleksų  tėvai vis dėlto nusprendžia pakalbėti su vaikais apie intymius dalykus, tai bene sunkiausia jiems – apibūdinti lytinio akto procesą.  Dauguma jau išmoko be nervingo kikenimo kalbėti apie tai, kad norint jog gimtų kūdikis, pirmiausiai reikalingos tėvo ir mamos pastangos, tai yra vyras ir moteris.

Reikia vaikui paaiškinti, kad vyrai turi specialias ląsteles – spermatozoidus, o moteris – kiaušialąstes. Jie susijungia ir gaunasi embrionas – pradeda vystytis mažas žmogutis ir taip toliau.  Visa tai paprastai pacituojama iš knygos, kur iliustracijose aiškiai parodyta susijungimas uodegėlės su apvaliu… Tai yra, kaip užsimezga kūdikio gyvybė. Bet štai „tą patį“ svarbiausią dalyką, kaip būtent susijungia tos ląstelės, praleidžia ir tėvai, ir dauguma pedagogų.

Labai smalsus vaikas gali paprašyti ir konkrečiai paaiškinti, kaip spermatozoidai tiek jiems vieniems žinomu keliu nusigauna iki kiaušialąsčių.  O paskui tėvai aptinka, kad vaikas ima bijoti spermatozoidų, kurie jo įsivaizdavimu bėgioja ne tik po tėvų lovą, bet apskritai visur… O jeigu?..

 

  1. Išmokite pasakyti reikalingus žodžius

Penis, vagina, lytinės lūpos, makštis, sperma ir taip toliau.  Akivaizdu, kad suaugusiesiems kyla sunkumų kai reikia tiksliai apibūdinti su žmogaus lytimi susijusias sąvokas.  Kai kurie iš jų pradeda filosofuoti: „Jo kietas, net stipraus vėjo nepalenkiamas stiebas ieško vartų“… Arba tampa vos ne medicinos ekspertais, arba nusileidžia iki vulgarumo. Todėl pirmutinė tėvų užduotis subtiliai, bet tuo pačiu ir tiksliai nupasakoti tą procesą be jokių ten: „Jos krūtys stryktelėjo jam ant krūtinės“…

Vaikas turi žinoti, kad jis turi užpakaliuką, išangę, krūtinę. Mergaitė turės krūtis, vaginą, o berniukas – penį, genitalijas, sėklides ir taip toliau.  Geriausiai tam reikalui pasitelkti anatomijos knygelę skirtą vaikams.  Šios kūno dalys turi būti atrastos ir paaiškinta lygiai taip pat, kai kalbama apie nosį, burną, akis, ausis. Todėl  galite drąsiai pasakyti: „Vyras įdeda savo penį į moters makšties  vidų, penis išmeta spermą, tada spermatozoidai  patenka į kiaušialąstes, kurios yra mamos viduje. Ir to pakanka.  Kita vertus, tie žodžiai reikalingi, norint paaiškinti vaikui, kad prie tų kūno dalių gali prisiliesti tik tėtis ir mama. Ir  dar gydytojas, tėvams matant. Mat labai daug  suaugusių žmonių liudijimų, tapusių vaikystėje seksualinių priekabiavimo ir išnaudojimo aukomis, apie tai, kad jie nežinojo, kaip pasakyti. Arba  kad jiems niekas nesakė ir nepaaiškino, kad tai negerai, kai lietė  jų lytinius  organus kiti. Kai jau vaikas sugeba pats nusimaudyti  ir apsiplauti, reikia pasakyti jam ir apie tai, kad ir mama, ir tėtis negali liesti „tų“ vietų be vaiko  sutikimo.

 

  1. Pasakykite, kad seksas – tai suaugusių žmonių gyvenimo dalis

Visi pokalbiai su vaikais apie seksą turi prasidėti ir baigtis tuo, „kai žmonės užaugo“, „kai tu tapsi didelis“… Tuojau pat galima pridurti ir tai, kaip būtent auga. Ir apie pokyčius, vykstančius su žmogaus kūnu, kai jis auga. Atkreipkite dėmesį į štai ką: paaugliai mėgsta jaustis suaugusiais, o taip pat pabrėžti tai išoriniais atributais. Todėl nemažai ir tokių, kurie pradeda lytinį gyvenimą  greičiau iš smalsumo ir „prestižo“ būti pripažintais suaugusiais.  „Štai padarysiu tai ir tapsiu suaugusiu, o ne pienburniu, kaip kad tėvas sakė“, – galvoja jis..  Aišku todėl reikia vaiką mokyti, kad jis tokiems dalykams turi  ruoštis iš anksto. Kita vertus, jis to turi norėti.

Mama turi paaiškinti savo atžaloms, kad po pirmųjų menstruacijų, prasidėjus poliucijoms ir kitų požymių, praeina dar 5-8 metai, kol žmogaus organizmas ir kūnas visiškai susiformuoja – tampa suaugusiu. Ir tik  tada organizmas būna visiškai pasirengęs seksui.  Todėl tikrai neverta skubėti iš smalsumo. Tačiau kitas klausimas svarbesnis. Įdomu, kiek tėvų sugebėtų išlementi, kad seksas – tai malonumas. (Žinoma, jei jiems iš tikrųjų taip ir yra). O jei ne malonumas, o priešingai – skauda ir kenčia – tai ne tas, kas turėtų būti. Vadinasi, reikia liautis daryti tai, kas skauda ir išsiaiškinti, kur slypi priežastis.  O gal paprasčiausiai nenori sekso, todėl ir skauda? Vadinasi, psichologinės priežastys. Paprastai vaikams nesakoma, kad seksas apskritai turi būti malonus. Beje, tiek vyrui, tiek ir moteriai. Be to, noras užsiimti seksu būtinai turi būti abipusis. Jokiu būdu kitaip. Ir geriausiai tai pasakyti vaikui dar vaikystėje. Suprantama, nepamirštant būtinai pridurti: „Kai tu užaugsi, tapsi didelis…“

 

  1. Раsakykite, kad „ne“, reiškia „ne“

Tai pirmiausiai taikoma berniukams ir ne tik. Taisyklė: „Ne-Išeik-Papasakok“ reiškia, pasakyk „ne“, ir tučtuojau palik žmogų, kuris siūlo tau negerą ir nepriimtiną dalyką. Ir papasakok tai, tam, kuriuo pasitiki. Tai labai aktualus klausimas, turint omenyje alkoholį ir narkotikus, kurie dažniausiai ir priveda prie to. Vyresniems vaikams atskiras pokalbis apie tai, kaip pasakyti „ne“ be šypsenos, užuominų, nesivaržant ir nesutrinkant. Todėl, kad 80 proc. prievartautojų – „savi“ žmonės: pažįstami, draugų draugai, tėvų draugų draugai, giminaičių draugai, kaimynai ir tolimi giminaičiai. Ir dažniausiai jie  linkę teisintis tuo, kad „pati norėjo“ arba „taip elgėsi ir išprovokavo“…

Тvirtas „ne“ turi būti įkaltas į galvą nuo mažumės, kadangi tokių dalykų dažnai numatyti iš anksto nepavyksta ir užklumpa netikėtai.

Kaip pastebėjote, taisyklė: „Ne-Išeik-Papasakok“ tinka ir žmogui, kuriuo pasitiki. O nustoti būti tokiu žmogumi savo vaikui ypač lengva.  Pasiūlius vaikui dalintis visomis jo paslaptimis, kas su juo vyksta, turėkite jėgų tai priimti.  Jei išgirdę žodžius: „Mamyt, mes su Tomuku žaidėme tėtį ir mamą – išsirengėme ir gulėjome greta nuogi – jums iškrenta šaukštas bevalgant sriubą, akys iššoksta ant kaktos iš netikėtumo ir žvalgotės, kur nutverti diržą ir išperti kailį, kitą kartą nesitikėkite apskritai jokio atvirumo. Beje, vaikai iki 9 metų neretai imituoja pamatytą kažkur, gal ir per televizorių, gal tėvų miegamajame, kai jis apsimetė miegantis, lytinio akto procesą. Iš esmės nesuprasdami ką tai reiškia, bet ką gerai žino ir išmano tėvai.

Todėl labai svarbu kalbėti apie santykius su berniukais. Apie tai, kaip suprasti, ar mergaitė nori sekso. Ir apie tai, kad seksas turi būti tik abipusiu susitarimu!

 

  1. Nevenkite ir homoseksualumo temų

Мes suprantame, kad homoseksualumo tema yra labai sudėtinga, o kai kurioms šeimoms – tabu arba nusiteikę priešiškai. Kai kurie įsitikinę, kad apie tai apskritai neverta kalbėti, todėl, kad tokie pokalbiai – tai vienalyčių santykių propagavimas, kuris gali padaryti neigiamą įtaką jų vaikui. Tuo tarpu kitos šeimos laisvai kalba apie tai, paaiškindami vaikams, kas tas homoseksualumas ir kad tai normalu.  Bet beveik niekas nekalba apie tai, kaip suprasti  – tu esi homoseksualus ar ne.  Juk kartais apkaltina homoseksualumu išvydę,  kaip gražiai, net meiliai sūnus bendrauja su draugu, o duktė su drauge.   Ir tai ne toks jau ir retas dalykas, ypač liguistai jautriame paauglystės amžiuje.  Ir jei išmokote išklausyti vaiką, tai jis, tikėtina, papasakos jums, kad jis gėjus ir dar paaiškins, kodėl jis taip nusprendė. Ne išimtis, kad jis pasidarė sau  ir neteisingas išvadas.

 

  1. Kalbėkite apie kontracepcijos priemones

Kalbėdami su vaikais apie seksą, su jais paprastai nekalbama apie apsisaugojimo priemones. Gerai, kad daug straipsnių apie tai. Tai, kad yra būdų, neleidžiančių kiaušialąstėms susitikti su spermatozoidais ir kad suaugusieji kontroliuoja vaikų gimimo procesą – tai labai svarbi informacija. Ir vaikams tai reikia žinoti.  O jei yra apsisaugojimo priemonės, vadinasi, galima užsiimti seksu? Geriausias laikas kalbėtis su vaikais apie kontracepcijos priemones jiems suėjus 8-9 metų.

 

  1. Kai vaikai bręsta, neapsimeskite, kad niekas nevyksta

Labai skausmingas momentas, paliekantis žaizdą širdyje ne vienai mergaitei. Štai dabar jai 11-12 metų ir štai jai jau didėja krūtys ir prasidėjo mėnesinės. Ir čia, staiga, nei iš šio, nei iš to, mylimas tėtė ar senelis, dėdė pradeda jos varžytis, šalintis, nustoja apkabinti ir apskritai liesti. „Koks siaubas! Тu tampi moterimi“. Kartais būna labai nepatogu. Mergaitė pribėga prie tėvo ir kaip paprastai, linksmai pareiškia: „Tėte, man mėnesinės!“. Tėvas apimtas siaubo, pradeda kažką neaiškiai burbėti po nosimi, šalinasi ir kelias dienas net nepakelia akių į ją. Tikriausiai taip elgiantis tėvams, yra kažkoks noras išlaikyti atstumą ar nusistatytas ribas, kurių peržengti nevalia.  Tačiau nereikia dėl to prarasti natūralumą ir atstumti mergaitę.

Stengiantis  atsitraukti, kad kažką ne taip pasakius dėl dukters brendimo, tėvas pasiekia lygiai priešingo efekto. Beje, su minuso ženklu.

Berniukams taip pat nelengva. Kankinama situacija su nevalinga erekcija pačiu netinkamiausiu metu. Pavyzdžiui, atsakinėjant į mokytojos klausimus prie lentos. Tiesa, trunka kelias sekundes, o jam atrodo, kad visa klasė susmeigė akis į tą vietą ir išgyventas siaubas lieka ilgus metus. Reikia papasakoti iš anksto, kad taip pasitaiko ir įtikinti, kad būtinai greitai tai praeina. Išvien reikia parengti planą, kaip elgtis tokiose situacijose: numesti kažką ant grindų, pavyzdžiui, kempinę nuo lentos ar kreidą ir apsimesti, kad pakeli arba prisidengti knyga ar sąsiuviniu, blogiausiu atveju.  Kita baisi baimė – ar jo normalaus dydžio penis.

Beje, su mergaitėmis reikia sukurti kitą veiksmų planą. Pavyzdžiui, pasirodžius pirmoms mėnesinėms, kai ji ne namuose, ir reikia su savimi nešiotis įklotus.

 

7.Ypač neramina tėvus vaikiška masturbacija

Tokiu būdu vaikai nevalingai atsikarto nervinės įtampos, patys to nesuprasdami. Reikia vaiką nuvesti pas neurologą, ir jei jis nepastebės jokio nukrypimo, atsipalaiduokite. Tai reiškia, kad ne ta masturbacija, kuri dėl orgazmo ir seksualinio pasitenkinimo.

Tas veiksmas toks pats, kaip ir  vaikščiojimas pirštų galais, miegant griežti dantimis, čiulpti pirštuką ir tampyti sau už plaukų.  Priežastis to – nerimas, nebūtinai sukeltas seksualinio susidomėjimo.

Gal tėvai  dar norėtų paklausti, o ką daryti su savo vaiko draugu ar drauge, bendraamžiais, kuriems netikėtai, ne pagal amžių atsirado sustiprėjęs susidomėjimas seksu?  Mažų mažiausiai nereikėtų žiūrėti į tai pro pirštus ir, aišku, apginti ar saugoti savo vaiką. Jei palaikote ryšius su savo vaiko draugo tėvais, tai verta pakalbėti ir su jais.  Tikėtina, tam vaikui tiesiog trūksta reikalingos informacijos. O gal jis aptiko tėvus besimylinčius ir nusprendė, kad tėtis daro mamai, kad skaudėtų. Tai yra tapo „prievartavimo liudytoju“, nors iš tikrųjų jokios prievartos ir nebuvo.  O jei toks pokalbis neįmanomas, tai reikia stebėti, kad vaikai žaistų jums matant arba tokiai draugystei reikia padėti tašką.

 

  1. Kalbėkite apie meilę

Galų gale paaugliams rūpi ir meilės klausimai: „O meilė – tai kas?“,  „O kaip suprasti tai – meilė ar ne?“,  „ O jei aš įsimylėsiu – tai visam laikui?“

Jei iki  8-9 metų vaikų susidomėjimas seksu toks pats, kaip ir tam, kodėl žolė žalia, o dangus – mėlynas, vadinasi, nieko baisaus.  Tačiau tėvus net ir tada jaudina tik vienintelis dalykas: kokio amžiaus atžaloms reikia uždrausti, neleisti, išskirti?  Ypatingai nerimaujantiems psichologai pataria, kad dėl to reikalo kiekvienas turi nusistatyti individualias ribas.  Tačiau britų psichologai kitos nuomonės: kad brolį ir sesytę negalima guldyti į vieną lovą suėjus vienam iš jų 7 metams. Ir gyventi atskirai vienam kambaryje – nuo 12 metų.

Jei vaikai miega kartu ir skundžiasi kitas, kad spardosi miegodamas – pusė bėdos. Nors iš tikrųjų jau ir priežastis guldyti juos atskirai. Geriau sava erdvė ir geras miegas.  Bet jei mama pastebėjo, kad vienas mėgsta liesti kitą lovoje ar besipliuškenant vonioje žaisdami (juk dauguma vaikų mėgsta kartu maudytis, kad galėtų apipurkšti vienas kitą vandeniu), laikas suklusti ir  pradėti ieškoti priežasčių.  Gal būt jie tik kartojo tai, ką matė per televizorių. Jei taip – pakanka paaiškinti gražiai, bet įtikinamai, kad taip žaisti negalima, kad taip gali elgtis tik suaugusieji. Dažniausiai tuo viskas ir baigiasi.  Vaikai paprastai patys jaučia, kad jiems daugiau nebereikia su kažkuo dalintis lova, net ir prisidengti pradeda. Tai natūralu ir normalu.

Bet kada peržengiamos ribos?  Kai vaikas, nepaisant aplinkinių draudimo, vis tiek mėgina pabučiuoti į lūpas kaip aistringas žmogus – „su išlaikymu“, paliesti krūtį ar užpakalį. Kai žaidžia ne šiaip sau tėtę ir mamą, kurie guli po viena antklode, o mėgina būtent įvykdyti prasiskverbimą pirštu ar kokiu nors daiktu.  Tai gali reikšti, kad vaikas pasigavo  iš kažkur visai nevaikiškos informacijos. Gali būti, kad jam į rankas pateko ir tėvo pamirštas ant stalo erotinis žurnalas. Arba bemaigydamas ir naršydamas po kompiuterį netyčia nuspaudė klavišą ir atsidūrė pornografijos portale. Galų gale matė kada nors tėvus besimylinčius. Žodžiu, jis  gavo pliūpsnį vienu metu nevaikiškos informacijos, jam dar nesuprantamos ir bauginančios formos.  Tai reiškia, kad vaikas išgyveno seksualinį  pasikėsinimą.  Tokius išgyvenimus vaikai, kurie būna labai išgąsdinti, nesupranta ir nesugeba pasakyti. Tiesiog atkartoja elgesiu.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą