Padidėjęs neuronų skaičius verčia paauglį jaustis ir visagaliu, ir tuo pačiu bejėgiu. Jis jau moka valdyti pasaulį, nori tai daryti, bet jam neleidžiama. Tada ir prasideda agresyvios išdaigos ir emociniai svyravimai. Archyvo nuotrauka

Neseniai pasakojome apie šiandieninio jaunimo savybes, kurios taip erzina suaugusiuosius. Tačiau nuo jų neatsilieka ir paaugliai. Pavyzdžiui, daugelis vaikų negali pakęsti šių auklėjimo frazių. Nepaisant to, suaugusieji mėgsta jas kartoti!

 

  1. „Nuobodu? Sutvarkyk namus“.
  2. „Nustok naršyti telefone, geriau imkis darbo“.
  3. „Neisi į lauką, kol neatliksi namų darbų“.

Ką  tėvams reikėtų daryti tokiais atvejais?  Tiksliau, pasakyti? „Gal galėtum padėti man?“, „Darome kartu“. Vaiko kambarys ir jo daiktai yra jo teritorija, vadinasi, geriausiai būtų, kad jis pats susitvarkytų savo teritoriją, patarus, kaip tai turėtų būti! Bet ir vaikui reikia pailsėti. Jo užimtumas ir mokymosi krūvis pakankamai didelis, o kur dar siaučiantys hormonai ir visiška netvarka jo viduje? Tai taip pat kaip reikiant smogia jam į galvą.

  1. „Oi, daryk, ką nori!“ (Po šios frazės vaikas apskritai nenori nieko daryti).

Taip galima pasakyti, jei jau pranešėte galimų darbų planą ir manote, kad vaikas nesuprato jūsų žodžių. Apskritai geriau aptarti visų galimų veiksmų pasekmes.

  1. „Nepamiršk išsiurbti“.
  2. „Nueik į parduotuvę ir nupirk duonos“.
  3. „Atsisiųsk knygų iš interneto“.
  4. „Eik pavedžioti šunį“.

Vaikas nėra pavaldinys ir neprivalo vykdyti jūsų nurodymų ar komandų. Tai jūsų pareigos, kaip nustatyta Konstitucijoje. Todėl pabandykite pakeisti kalbėjimo toną – kad jūsų nurodymai atrodytų kaip prašymas. Tai yra gražiai paprašykite, o ne įsakinėkite. Visos paauglių pareigos nėra a priori paauglių interesai. Jūs neauginate aptarnaujančio personalo. Geriau paskirstykite pareigomis šeimoje ir jų laikykitės.

  1. „Ar užsidėjai kepurę?“
  2. „Apsirenk šiltai“.

Be abejo tėvai yra atsakingi už vaiko gyvybę ir sveikatą, bet ką dėvėti – leiskite jam pačiam  pasirinkti. Jei jis nenori užsidėti kepurės, neprievartaukite jo.

  1. „Viena oda ir kaulai“.
  2. „Ar tu ir vėl nieko nevalgei?“
  3. „Ką tu valgei?“.
  4. „Kodėl valgai saldumynus? Iš pradžių valgyk sriubą“.
  5. „Nustok valgyti, mesk svorį“.
  6. „Kodėl tiek mažai valgai?“
  7. „Kas paduota, tą ir valgyk“.

Esant galimybei, stenkitės kad prie pietų ar vakarienės stalo susėstų visa šeima. Maistas turėtų būti gardus ir patrauklus. Stebėkite ir pabandykite suprasti, kodėl vaikas mažai valgo  arba persivalgo. Jei jaučiate, kad kažkas negerai, kreipkitės į specialistus!

  1. „Visi tavo draugai daro (nešioja, valgo, žiūri, skaito ir kt.), o tu?..“.
  2. „Gali eiti pas draugą, tik neilgam!“
  3. „Kur tu eini?“

21.„Nakvok tik namuose,  jokių draugų“.

  1. „Draugai tau svarbesni už mus?

Ar paaugliams draugai svarbesni? Natūralu! Viena iš paauglystės užduočių yra išmokti bendrauti su bendraamžiais, rasti savo nišą komandoje, mokėti apginti savo interesus ir konkuruoti. Jei jūsų vaikas neišmoks to daryti, jis gali tapti nesėkmingas ir nereikalingas. Nežinote, su kuo jis draugauja, tiesiog nerimaujate?  Iškepkite pyragą, pakvieskite jo draugus ir sužinosite. Ir apskritai –  prisiminkite savo paauglystę. Kai visą dieną praleisdavote kiemuose su draugais.  Juo labiau, kad dabar yra  puiki galimybė paskambinti telefonu ir sužinoti, kaip yra ir kur yra jūsų vaikas.

  1. „Ar tu šiandien ruošiesi eiti miegoti?
  2. „Viskas, eik miegoti, rytoj į mokyklą“.

Taip atsitinka, kai vaikas būna kuo nors labai užsiėmęs. Kompiuteris prieš miegą tikrai nėra sveikintinas dalykas. Žaidimai įaudrina nervų sistemą ir jis negali greitai užmigti, net jei to norėtų. Jei jūsų vaikas skundžiasi, kad negali užmigti, pasikalbėkite su juo, galbūt burbuliukų vonia ar masažas gali padėti.

Svarbiausia, nepamirškite kasdien paklausti: „Kaip praėjo tavo diena?“ Tai leis jums bendrauti su vaiku ir palaikyti  emocinį artumą.

  1. „Juk jau didelis, turi savo galvą ant pečių“.
  2. „Nusileisk broliui/sesei, juk jis/ji jauniausia!
  3. „Na, būk protingesnis!“

Tai visų vyresnių šeimos vaikų likimas. Bus geriau, jei hierarchija bus pastatyta logiškai – jaunesnieji paklūsta vyresniesiems ir problema bus išspręsta.

  1. „Taigi, man nepatinka tavo elgesys“.
  2. „Man reikia su tavimi labai rimtai pasikalbėti“.

Na, negąsdinkite vaiko tokiomis  oficialiomis frazėmis. Nes ir mokykloje yra pakankamai mokytojų, kurie mėgsta taip kalbėti.  Pirmiausiai paklauskite savęs, ar jūs norite išsikalbėti, išlieti pyktį, norite šaukti? Ne? Ar norite  teigiamų rezultatų? Tada pakeiskite savo toną.

  1. „Mes jau kalbėjomės ne kartą!
  2. „Negalėjai sugalvoti nieko geresnio?!“
  3. „Tėvai niekada nepatars blogai“.

Geriau pasakyti: „Ką bedarytum, svarbu, kad būtų geras rezultatas“. Tiesiog  nepamirškite to. Jei paauglys daug laiko leidžia  prie kompiuterio, nustatykite, kiek laiko ir kada vaikas gali jame praleisti. Ir jei dėl savo užimtumo užmerksite akis, kad vaikas pernelyg ilgai žaidžia žaidimus internete, tai yra jūsų kaltė.

  1. „Na ir nusišnekėjai“.
  2. „Kokias nesąmones čia kalbi“.

Tokie atsakymai galimi, jei vaikas prarado realybės suvokimą, kas vyksta. Bet viskas turėtų būti  „čia ir dabar“. Priešingu atveju – tai yra nepriimtina. Vaikai elgsis tiksliai taip, kaip jūs, prisiminkite tai.

  1. „Ar ką nors pamiršai?“

Pasakykite tiksliai, ką norite pasakyti. Jei jums rūpi, ar jūsų vaikas viską pasiėmė ar surinko, išmokykite jį sudaryti sąrašą ir susirinkti daiktus pagal jį. Suteikite vaikams daugiau savarankiškumo, išmokykite juos tai padaryti ir paprašykite.  Taip pat galite prieiti prie „darome kartu“ strategijos.

 

APIE ATEITĮ

  1. „Kai susituoksi, tada žinosi“
  2. „Kai auginsi savo vaikus, tada…“
  3. „Užaugsi – sužinosi!“
  4. „Jei gyvensi vienas, tada įsigyk sau mažiausiai 10 šunų“.

Tokios frazės yra tuščios. Taip sako tėvai, kurie neturi jokių argumentų, tada nurodinėja ir rodo galią. Sugalvokite daugiau įdomių argumentų. Nežinote, ką pasakyti? Duokite sau laiko susivokti ir nusiraminti, skaitykite daugiau knygų šia tema, pasikalbėkite su draugais. Susiraskite argumentų ir ramiai pasikalbėkite su vaiku. Pirmiausiai išklausykite jį ir pabandykite suprasti. Kalbėkite apie atsakomybę, pateikite pavyzdį iš savo gyvenimo.

  1. „ Na, tai kada tavo vestuvės?“

Kvailas klausimas paaugliui vaikui. Nereikia daryti grotesko iš pirmųjų jausmų ir santykių su priešinga lytimi. Tai yra rimtas darbas jūsų vaikui. Suteikite savo vaikui galimybę išgyventi šviesius jausmus, neapkraunant artimiausių žmonių pašaipa.

  1. „Automobilis tik trukdys studijoms“.

Automobilis turi būti uždirbtas. Jei vaikui sekasi gerai ir demonstruojamas atsakingas elgesys, nerimauti nėra pagrindo. Jei jam labiau patinka  tik leisti laiką mokykloje ir džiaugtis gyvenimu, o ne siekti savęs tobulinimo, tai, žinoma, tik trukdys.

  1. „Darbas policijoje nėra moteriškas reikalas“.

Žinia, visi žmonės yra skirtingi. Yra nemažai merginų ir moterų, kurios padarė puikią karjerą teisėsaugos struktūrose. Viskas priklauso nuo motyvacijos ir šeimos vertybių.

  1. „Turi mokytis tik gerai ir labai gerai, antraip, bus labai sunku susirasti darbą“.

Reikia pasakyti tiesiai šviesiai vaikui, kad pretenduojant į darbą, pažymiai niekam neįdomu. Nereikia apgaudinėti vaiko, raskite kitų motyvacijos metodų. Pavyzdžiui, „Prieš  stojant į universitetą, turėsi pateikti vidurinės mokyklos atestatą su pažymiais. Kad pažymiai suteikia daugiau galimybių, kelia savivertę, kalba apie  jį kaip apie žmogų, kuris siekia savo svajonių, tikslų ir yra pasiryžęs juos įgyvendinti. Paklauskite, kodėl vaiko prasti pažymiai (jei taip yra), galbūt jis konfliktuoja su mokytoju, o gal jam reikalinga jūsų pagalba ir papildoma veikla.

 

parengta pagal dailyedge.ie

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą