Iki žadintuvo skambėjimo dar kelios minutės, o akys jau žiūri plačiai! Ar kada nors pagalvojote, kodėl taip yra? Gal ryte reikėtų atsisakyti erzinančio žadintuvo skambėjimo ir pasikliauti tinkamai veikiančiu biologiniu laikrodžiu?
Žadintuvo skambėjimas staigiai grąžina apsnūdusį žmogų į realybę
Mūsų kūnas yra sudėtinga sistema, o visus procesus valdo „aukščiausias valdovas“ – smegenys. Viename iš jos padalinių, hipotalamyje, yra neuronų grupė, atsakinga už paros ritmo reguliavimą. Šis mechanizmas suteikia galimybę žmogui ir visiems gyviems organizmams atskirti miego ir budrumo laikotarpius bei įsidėmėti pabudimo ir atsitraukimo iš miego ir sapnų dievo Morfėjaus glėbio akimirkas.
Ypatingas baltymas PER1 vaidina svarbų vaidmenį paros ciklų darbe. Iki vakaro jo gamyba sumažėja, o miegant pasiekiama minimali koncentracija. Ryte padidėja baltymų kiekis, pagreitėja širdies susitraukimų dažnis, pakyla kraujospūdis ir temperatūra, kol kūnas ruošiasi pabusti.
Žadintuvo skambėjimas staigiai grąžina apsnūdusį žmogų į realybę, o tai gali išprovokuoti stiprų širdies plakimą, slėgio padidėjimą ir galvos skausmą. Tai visada yra didelis kūno stresas. Norėdamos sušvelninti jo pasekmes, smegenys duoda komandą paleisti biologinį laikrodį, kol šaižūs garsai nesiveržia į sąmonę. Dėl to žmogus sklandžiai išeina iš miego būsenos, nepatirdamas diskomforto, dirginimo ir silpnumo jausmo.
Šis principas veikia, jei žmogus kiekvieną dieną gula ir keliasi tuo pačiu metu. Vidinis laikrodis prisitaiko prie tam tikro grafiko, kūnas savarankiškai pradeda procesus ir pasiruošia dienos veiklai. Kitaip tariant, susidaro savotiška gynybinė reakcija, neleidžianti staigiai pabusti ir patirti stresą.
Sveikas gyvenimo būdas padeda sureguliuoti biologinį laikrodį
Daugelis specialiųjų tarnybų atstovų turi unikalių įgūdžių. Jie gali akimirksniu „išsijungti“ ir lengvai pabusti po tam tikro laiko, neskambant žadintuvui. Norint įsisavinti šią paslaptį, nebūtina būti supermenu. Pakanka teisingai nustatyti savo biologinį laikrodį. Tada pabusite energingai ir žvaliai, visada išliksite geros nuotaikos ir jūsų nekankins miego trūkumas.
Svarbi paros ritmo reguliavimo sąlyga yra dienos režimo laikymasis. Kaip ir minėta, būtina atsikelti ryte ir eiti miegoti tuo pačiu laiku. Tada kūnas pats sureguliuos savo paros ritmą taip ir duos komandą smegenims gaminti baltymą PER1 iki to laiko, kol žmogus atsibunda. Taip išmoksite pabusti savarankiškai ir nesusierzinę nuo šaižaus žadintuvo skambesio.
Norint lengvai užmigti vakare patartina nežiūrėti iki vėlumos televizijos programų, nežaisti kompiuterinių žaidimų. Šiuolaikiniai įtaisai išbalansuoja gerai veikiančią bioritmų sistemą, išprovokuoja nemigą ir sutrikdo miego fazes. Todėl žmogus nepakankamai miega, tampa irzlus ir dienos metu jaučiasi mieguistas.
Reguliarus fizinis aktyvumas, sveikas gyvenimo būdas ir tinkama mityba padės sureguliuoti biologinį laikrodį. Nepersivalgykite, atsisakykite sočios vakarienės, kitaip organizmas turės virškinti sunkų maistą, todėl ne tik negalėsite užmigti, bet ir gerai išsimiegoti.
Šios paprastos rekomendacijos padės lengvai ir paprastai atsibusti be streso ir žadintuvo skambesio.