2011 metais amerikietis Christopheris Havensas buvo nuteistas 25 metams kalėti Vašingtono valstijos kalėjime už nužudymą. Sėdėdamas vienutėje, vaikinas suprato, kad mėgsta matematiką ir pradėjo jos mokytis, – rašoma portale „Popular Mechanics“.

 

Darbas su skaičiais tapo jo gyvenimo didžiausias tikslas ir prasmė

Christopheris Havensas nuo jaunumės nemėgo mokytis ir buvo narkomanas, dėl to jis net nebaigė vidurinės mokyklos. Todėl jo aistra matematikai atrodė dar labiau stebėtina.

„Praėjo mažiau nei metai nuo tada, kai patekau į kalėjimą. Mano elgesys baigėsi vienutėje. Buvau izoliuotas nuo visų. Ir tik atsidūrus šioje duobėje mano gyvenimas ėmė keistis, nes supratau, kad man visada patiko matematika, bet mokykloje jos nesimokiau. Aš pradėjau tai daryti 10 valandų per dieną “, – pasakojo leidiniui nuteistasis.

Kalėjime nebuvo nei mokytojų, nei tinkamų vadovėlių, todėl Christopheris Havensas stengėsi juos gauti iš išorės. 2013 metais jis parašė laišką žurnalo „Mathematical Science Publishers“ redaktoriui ir leidėjui Mathewui Cargo, norėdamas gauti priėjimą prie mokslinio matematikos žurnalo „Annals of Mathematics“ archyvo.

„Aš atlieku 25 metų bausmę Vašingtono pataisos įstaigoje ir noriu šį laiką panaudoti savęs tobulinimui. Studijuoju skaičiavimą ir skaičių teoriją. Darbas su skaičiais tapo mano gyvenimo didžiausias tikslas ir prasmė. Ar galėtumėte atsiųsti man informacijos apie savo žurnalą?“ – parašė kalinys.

Laiške Christopheris taip pat paklausė, ar kuris nors iš matematikų galėtų palaikyti su juo susirašinėjimą ir iš anksto padėkojo adresatams. Redaktorius ir leidėjas M. Cargo perdavė gautą laišką Turino universiteto profesoriui Umberto Cherruti. Jis nusprendė, kad Christopheris yra kvaištelėjęs keistuolis, įsimylėjęs skaičius ir kuriantis klaidingą teoriją.

Vis dėlto profesorius išsiuntė nuteistajam užduotį. Atsakymą gavo ant popieriaus lapo su 120 cm ilgio matematikos sprendimų lygtimis, kur buvo išvesta ilga sudėtinga formulė. Įėjęs į kompiuterį, profesorius neteko žado –  išvesta formulė pasirodė teisinga!

 

Tapo matematinio atradimo bendraautoriumi

Po to profesorius Cherruti pasiūlė kaliniui išspręsti užduotis, susijusias su lygtimis, su kuriomis jis pats dirbo. Christopheris pasinėrė į naujas užduotis, naudodamas tik rašiklį ir popierių. Mat jis galėjo tik laiškais keistis savo idėjomis su profesoriais matematikais.

Praėjus keleriems metams Christopheris Havensas tapo matematinio atradimo bendraautoriumi. 2020 metais sausio mėnesį žurnalas „Researcher in Number Theory“ paskelbė savo išvadas. Mokslininkų sąraše, kurie dalyvavo kuriant šią teoriją, pirmasis buvo Christopherio vardas.

Nuteistasis sako, kad jis ketina gilintis į matematikos mokslą, norėdamas grąžinti skolą visuomenei. Bet tuo pačiu supranta, kad už tokį nusikaltimą neišsimokės iki gyvenimo pabaigos.

„Aš numačiau ilgalaikį savo gyvenimo planą, kaip sumokėti skolą, kuri neturi kainos. Tai gali nuskambėti kvailai, bet aš atbūnu skirtą man laiką kartu su savo aukos siela. Ir didžiąją dalį savo didžiausių laimėjimų skiriu jai“, – teigė nuteistasis leidiniui.

Atlikdamas bausmę įkalinimo įstaigoje, Christopheris jau spėjo sukurti programą „Matematika kaliniams“. Ateityje jis tikisi išplėtoti savo projektą, kad jis taptų pelno nesiekiančia organizacija,  skirtiems gabiems žmonėms, atliekantiems bausmes kalėjimuose.

Negana to, po daugelio nusikalstamo gyvenimo metų nuteistasis įgijo tikėjimą. Kažkada buvęs žiaurus gaujos vadovas ėmė tikėti Dievą, kai „išgirdo“ jo žodžius.

Dabar Christopheris Havensas planuoja internetu įgyti mokslo laipsnį.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą