Mažai tikėtina, kad vulvodinija praeis savaime. Specialistų teigimu, galima palengvinti taikant fizinę terapiją, skausmą malšinančius gelius ir kitus preparatus, kuriuos skiria gydytojas. Archyvo nuotrauka

Kai kurias merginas kankina nuolatinis deginantis skausmas lytinių organų srityje. Ne tik visą laiką skauda makštį, bet kartais skausmas  gali tapti nepakeliamas. Ši liga vadinama vulvodinijos sindromu.

 

Atsisėdus  gali staiga užlieti baisaus deginančio skausmo banga

Didžiosios Britanijos nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) duomenimis, vulvodinija yra lėtinis skausmas vulvoje (aplink makšties angą). Be to, šis lėtinis nervinis sindromas  gali pasireikšti bet kokio amžiaus moterims – dažnai ir toms, kurios paprastai jaučiasi sveikos. Bet reta žino, kad nuolatinį deginantį skausmas lytinių organų srityje gali  sukelti netinkami tamponai, lytinis aktas, sintetinio audinio apatinis trikotažas ir net ilgas sėdėjimas.

Taigi, vulvodinijos sindromo simptomai dažniausiai būna šie: deginimas, dirginimas, kurie neretai baigiasi uždegimu. Taip pat skausmą dažnai sukelia vien palietus. Pavyzdžiui, sekso metu ar įkišus tamponą. Gali būti nuolat jaučiamas kaip „fonas“ ir net kai mergina tiesiog sėdi. Dažniausiai skausmas apsiriboja specifinėmis lyties organų sritimis. Pavyzdžiui, makšties anga. Bet gali apimti ir didesnį plotą, kartais besitęsiantį iki sėdmenų ir vidinių šlaunų.

Skausmas  gali prasidėti staiga. Tai yra atsisėdus staiga užlieja baisaus deginančio skausmo banga.

Deja, bet kartais ir gydytojai ne iš karto nustato teisingą diagnozę. Buvo atvejų, kai įvardijo tai pienlige ar kuria nors venerine liga!

Apklausos duomenimis, 15,6 proc. moterų tris ar daugiau mėnesių kada nors patyrė diskomfortą, deginimą ir skausmą liečiant išorinius lytinius organus. Tokie simptomai pasireiškia nepriklausomai nuo rasės ir amžiaus, tačiau dažniausiai pirmieji vulvodinijos požymiai pasireiškia 18-25 metų amžiaus moterims.

Pastaruoju metu moterų, turinčių šią patologiją, padaugėjo. Be išorinių veiksnių, tai gali lemti dažnas seksualinių partnerių keitimas, genitalijų infekcijų paplitimas, nepakankama mityba, fizinio aktyvumo stoka ir žalingi įpročiai.

Kadangi lėtinis makšties skausmas gali būti daugelio rimtų sveikatos sutrikimų simptomas, yra daugybė jo atsiradimo priežasčių. Etiologijos požiūriu juos galima suskirstyti į kelias grupes: infekcinė – kandidozė, pūslelinė, kerpligė, kondilomatozė, kurią sukelia žmogaus papilomos virusas. Taip pat distrofiniai ir atrofiniai – sklerozinė kerpė ir gleivinės atrofija, atsirandanti moterims po menopauzės dėl lytinių hormonų lygio sumažėjimo. Taip pat psichogeninė – įvairios psichinės traumos, patirtos tiek suaugus, tiek vaikystėje. Alerginė – organizmo reakcija į higienos priemones ir sintetinius apatinius rūbus. Taip pat vulvodinijos priežastis gali būti toksiškų medžiagų, chemikalų poveikis.

 

Iki šiol šis sindromas ištyrinėtas dar labai mažai

Dažnai sergant vulvodinija, ant makšties paviršiaus galima pastebėti mažų opų.  Be to, gana dažnai vulvodinijos simptomai  gali pasireikšti ir po operacijų ir manipuliacijų išorinių lytinių organų srityje.

Tačiau atsižvelgiant į įvairias vulvodinijos vystymosi priežastis, gimdymas išlieka viena iš pagrindinių. Nesavalaikiai pratimai dubens dugno raumenims stiprinti ir nekvalifikuota priežiūra gimdymo metu ir po jo gali sukelti makšties sienelių ir gimdos kūno prolapsą, tarpvietės plyšimą, pakaušio nervo pažeidimą. Kartais vulvodiniją gali lydėti dispareunija (skausmas lytinio akto metu), kai į makštį būna sunku įterpti varpą, pirštą ar  net tamponą.

Įvairių tyrimų duomenimis, Jungtinėse Valstijose skausmas lytinio akto metu pasireiškia 21 proc. seksualiai aktyvių moterų ir 10,5 proc. 40–80 metų moterų. Tarkim, jos nori artumo, eksperimentuoti lovoje, bet taip skauda ir negali nieko padaryti.

To paties tyrimo duomenimis, praėjus trims mėnesiams po gimdymo, 40 proc. moterų praneša apie  vulvodiniją, o esant antrojo laipsnio tarpvietės plyšimams, ši patologija pasireiškia 80 proc. dažniau nei moterims, kurios gimdė neplyšdamos.

 

Tiesa, iki šiol šis sindromas ištyrinėtas dar labai mažai. Vienas iš nedaugelio tyrimų šia tema buvo paskelbtas 2016 metais leidinyje „International Journal of Women’s Health“. Jo teigimu, 16 proc. moterų JAV kenčia nuo šio sindromo.

Bet mažai tikėtina, kad vulvodinija praeis savaime. Specialistų teigimu, galima palengvinti taikant fizinę terapiją, skausmą malšinančius gelius ir kitus preparatus, kuriuos skiria gydytojas.

Susigyventi su šiuo sindromu nėra lengva, kad ir kas besakytų. Bet visos merginos ir moterys turi žinoti, kad to tikrai nereikia gėdytis. Nors ir sunku  bei skausminga, bet turite išmokti su tuo gyventi.

 

parengta pagal „International Journal of Women’s Health“

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą