Gydytoja Jennifer Gunter – 25 metus praktikuojanti akušerė ginekologė JAV ir Kanadoje. Ji yra arši moterų sveikatos gynėja, o dabar jas aktyviai moko socialiniuose tinkluose. Todėl dar vadinama „Twitter“ „vidaus ginekologe“. Gydytoja neseniai paneigė tvirtinimus, kad „nefrito kiaušiniams“ patekus į makštį, normalizuoja moters hormonų pusiausvyrą, menstruacijų ciklą ir šlapimo pūslės veiklą. Ji paaiškino, kad ši idėja  – senovės kinų tradicijos dalis, bet neturi jokio mokslinio pagrindo.

Naujausia dr. Jen Gunter knyga „The Vagina Bible“ tapo bestseleriu keliose šalyse. Knygoje yra daug praktinių patarimų merginoms ir moterims, kaip įgalinti ir padėti joms rūpintis savo sveikata. Štai keletas faktų, kuriuos, gydytojos manymu, turėtų žinoti kiekviena  mergina ir moteris.

  1. Painioja vaginą su vulva

„Vagina, esanti kūno viduje – tai raumenų kanalas, jungiantis gimdą su išore. O tai, ką galima pamatyti iš išorės, tai yra dalis, kuri liečia jūsų drabužius,  ir yra vulva“, – sako J. Gunter, pridūrusi, kad svarbu žinoti ir vartoti teisingą terminologiją.

„Jei nežinote, kad žodžiai „vagina“ ir „vulva “ turi dvi skirtingas reikšmes, vadinasi, jūs suprantate ir priimate tai, kaip kažką purvino ar gėdingo“, – teigė ginekologė.

Ji pabrėžė, kad medicininis terminas pudenda, apibūdinantis vulvos išorę, kilęs iš lotyniško pudet‘o, kuris reiškia „gėda“.

Gydytoja mano, kad tokių elementarių dalykų nežinojimas yra žalingas moteriai ne tik emociniu, bet ir medicininiu lygmeniu, nes pacientė negali tiksliai apibūdinti, kas su ja vyksta ir negauna tinkamo gydymo.

  1. Geba savaime išsivalyti

Ginekologė pastebėjo, kad per pastaruosius dešimt metų moterų požiūris į intymią higieną pasikeitė.

Daugelis moterų stengiasi atsikratyti makšties kvapo. Pavyzdžiui, vien praėjusiais metais Šiaurės Amerikoje apie 57 proc. moterų atliko vaginos (makšties) „valymo“ procedūrą ir dauguma jų teigia, kad tai daryti skatina seksualiniai partneriai.

„Tačiau vaginos nereikia papildomai valyti, – paaiškino Jen  Gunter. – Ji sugeba  pati išsivalyti“.

Anot gydytojos, makšties ląstelės atsinaujina kas 96 valandas – daug greičiau nei kitos odos dalys, nes makštis yra natūraliai regeneruojantis organas.

  1. Gunter ypač perspėja nenaudoti parfumuotų purškalų. Tokiu būdu prikvėpinus makštį, paprastai poveikis būna priešingas, kurio po to itin sunku atsikratyti.

„Tai makštis, o ne „pina colada“, – paaiškino gydytoja. – Ant jos dušas veikia kaip cigaretės.

Net vanduo gali sutrikdyti jautrią „intymią“ ekosistemą, tuo pačiu padidindamas riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis“.

Kita madinga procedūra – makšties išplovimas švirkštu. (Panašiai kaip išplaunami ausies kamščiai).  Anot ginekologės, tai ne tik nereikalinga, bet ir gali sukelti uždegimus.

„Plauti reikia tik tai, kas yra lauke. Jei reikia, galite naudoti švelnų prausiklį. Bet net muilas gali sutrikdyti pH pusiausvyrą arba sunaikinti natūralią makšties bakterinę florą“, – teigė gydytoja.

Anot jos, atskira tema yra menopauzė. Hormoninius pokyčius gali lydėti sausumas ir diskomfortas makštyje. Tokiais atvejais gydytoja pataria naudoti, pavyzdžiui, kokosų ar alyvuogių aliejų.

  1. „Intymus sodas“

Moters makštyje gyvena „gerųjų“ bakterijų armija, padedanti išsaugoti jos sveikatą.

„Makšties mikrobioma yra tarsi sodas, kuriame, norint išlaikyti sveiką makšties ekosistemą, gyvuoja skirtingų tipų bakterijos, – sako Gunter. – Naudingos bakterijos sukuria šiek tiek rūgštinę aplinką, sustabdo bet kokių kenksmingų bakterijų veikimą, taip pat prisideda prie makšties ir gimdos kaklelio sutepančių gleivių susidarymo“.

Anot jos, daug moterų galvoja, kad, naudojant antibakterines servetėles, padeda palaikyti natūralų pH balansą ir sumažinti menstruacijų kvapą. Tačiau tai nėra tiesa. Antibakterinės servetėlės ​​gali sukelti disbalansą ir makšties infekcijas.

  1. Plaukai „ten“ auga ne veltui

Ginekologė taip pat pastebėjo, kad mada pašalinti gaktos plaukus pastarąjį dešimtmetį, įgauna vis didesnį pagreitį. „Epiliacijos pasekmės – vaškas ar cukrus – yra daugybė mikrotraumų, taip pat žala lytiniams organams. Pjūviai, įbrėžimai, infekcijos yra tai, su kuo susiduriame po gaktos plaukų šalinimo“, – sako Gunter.

Gydytojos teigimu, jei nuspręsite pašalinti plaukus, būtinai įsitikinkite, kad  kosmetologė griežtai laikosi visų higienos taisyklių ir reikalavimų.

„Paruoškite odą, ištepus ją minkštinamu kremu ir skutant judėkite plaukų augimo kryptimi, kad išvengtumėte įaugusių plaukų ir susijusių infekcijų rizikos. Tačiau pagrindinė taisyklė yra švarus skustuvas. Merginos  turėtų suprasti, kuo rizikuoja bei  visas pasekmes ir rinktis tokias procedūras labai atsakingai“, – sako ginekologė.

Anot jos, gaktos plaukai yra savotiškas apsauginis barjeras, kurio nereikėtų pašalinti. Tai taip pat turi įtakos lytinei funkcijai. Kiekvienas gaktos plaukas yra sujungtas su nerviniu galu, todėl juos pašalinti yra taip skausminga.

  1. Laikas negailestingas

Su amžiumi moterų reprodukcinė funkcija prastėja – kiaušidės išsenka ir nustoja gaminti kiaušinėlius. Taip pat sumažėja hormonų, turinčių įtakos vaisingumui, lygis. Prasideda menopauzė ir tai negali paveikti  vaginos ir vulvos.

Audiniai, kurie anksčiau išlaikė natūralią drėgmės atrofiją, dabar sekso metu gali atsirasti nemalonių pojūčių, išsausėti ir skaudėti.

Esant tokiai situacijai, Jen Gunter pataria kreiptis į gydytoją. Tačiau kai kurios moterys šią problemą išsprendžia lubrikantu (tepimo geliu). „Tai vienas paprasčiausių būdų. Manau, kad visos moterys turėtų tai žinoti, – sako gydytoja.

Jos teigimu,  gyvuoja dar vienas mitas, kad seksas gydo viską. Bet taip tikrai nėra.

Bet kuri mergina ar moteris yra bejėgė prieš makšties audinių mikrotraumas, nes ji gali būti lengvai pažeidžiama infekcijų.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą