82 metų Jamesas Harrisonas – donoras iš Australijos, jau seniai pramintas „auksiniu žmogumi“. Mat jis turi retą turtą, išgelbėjusį daugiau nei 2,4 milijono naujagimių gyvybes.

Donoro gyvybę valdžia apdraudė už milijoną dolerių

Kai Jamesui suėjo14 metų, jam buvo atlikta sudėtinga 10 valandų trukmės krūtinės operacija. Norėdami išgelbėti paauglį, medikai jam perpylė 13 litrų kraujo. Po operacijos berniukas dar tris mėnesius praleido ligoninėje. Būtent tada Jamesas ir nusprendė tapti donoru.

„Tris mėnesius išbuvau ligoninėje, – sakė jis. – Gautas kraujas išgelbėjo mano gyvybę, todėl aš pažadėjau paaukoti kraujo, kai man sueis 18 metų“.

Pirmą kartą Jamesas davė kraujo 1954 metais. Ir sužinojo, kad jo kraujas yra unikalus. Jame buvo reti antikūnai, kurių tyrimas leido sukurti Rho (D) imunoglobulino vakciną.

Vakcina skiriama nėščioms moterims, turinčioms neigiamą rezus faktorių, kad būtų išvengta kraujo grupių nesuderinamumo su būsimu kūdikiu, turinčiu teigiamą rezus faktorių.

Tais laikais Australijoje kasmet nuo rezus „konflikto“ mirdavo tūkstančiai vaikų, kiti patirdavo negrįžtamus smegenų pažeidimus.

Jameso kraujas nepaprastai vertingas, todėl Australijos valdžia jo gyvybę apdraudė milijonu dolerių. „Jie mane apdraudė už milijoną dolerių, todėl žinojau, kad jie pasirūpins ir mano žmona Barbara“, – sakė donoras.

 

Nelaiko savęs didvyriu, o kraujo donorystė jam tapo tik įpročiu

Šio donoro kraujo plazmos pagrindu buvo sukurtas vaistas „RhoGAM“, kurį vartoja kas dešimta nėščia moteris, kurios kraujas galimai nesuderinamas su vaiko krauju.

Šia priemone pasinaudojo ir Jameso dukra Tracy. Ji teigė besididžiuojanti tėčiu, kad ir toliau dovanojantis kraujo, net ir mirus žmonai, su kuria jis pragyveno 56 metus.

Vis dėlto dažniausiai Jamesas dovanoja kraują, o ne plazmą. Vyras duoda kraujo kartą per 2–3 savaites. Dabar Jamesui yra 82 metai, bet jis vis dar yra donoras.

„Niekada negalvojau sustoti. Niekada“, – tvirtina senolis.

Už savo nuopelnus Jamesas buvo apdovanotas Australijos ordino medaliu. Jis dovanojo plazmą daugiau nei 1100 kartų ir pateko į Gineso rekordų knygą. Tačiau Jamesas nelaiko savęs didvyriu, o kraujo donorystė jam tapo tik įpročiu.

„Pirmose, karščiausiose linijose dirbantys žmonės, policininkai, avarinės tarnybos yra didvyriai, nes jie dažnai dirba ekstremaliose situacijose. O aš tiesiog važiuoju traukiniu į Sidnėjų iš Centrinės pakrantės, perskaitau gerą knygą, paaukoju kraujo ir grįžtu namo“, – sako donoras.

Jamesas mano, kad duoti kraujo yra labai paprasta: „Jūsų paaukotas kraujas – tai kažkieno išgelbėta gyvybė“, – sako jis.

Socialinių tinklų nuotraukos

1 KOMENTARAS

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą