Paauglių ginekologijos požiūriu nepatartina pradėti seksualinio gyvenimo iki 18 metų. Turime tam tikrą teisinę ribą, bet tai ir fiziologinė, ir psichologinė. Archyvo nuotrauka

Dėl ko turėtų pradėti nerimauti mamos ir dėl kokių problemų reikia kreiptis į ginekologą? Kada  mergina gali pradėti turėti intymių santykių? Ir ką ji turėtų žinoti dabar? Šiais ir kitais paauglių intymios sveikatos  klausimais kalbėjomės su gydytoja ginekologe Aušrine Burgelyte.

 

– Ką mergina turėtų žinoti prieš prasidedant paauglystei?

– Paprastai 10-13 metų  mergaitėms pasirodo pirmosios dėmės ant apatinių. Menstruacijų pradžia sulaukus 14 ar 15 metų taip pat yra normalus reiškinys. Akivaizdu, kad mama turėtų jai apie tai pasakyti ir sutelkti dėmesį į tai, kad tai nėra kokios nors ligos pasireiškimas. Dažnai pirmąsias menstruacijas lydi pilvo skausmas ir gausios išskyros. Mergina gali pagalvoti, kad jai kažkas negerai, ir išsigąsti. Visus taškus ant  „i“ turėtų sudėti mama, paaiškindama, kad tai normalus fiziologinis reiškinys, rodantis, kad ateityje duktė galės susilaukti vaikų.

Be to, mama turi įdėti keletą įklotų į mokyklinę kuprinę ir paaiškinti, kad jei taip nutiktų mokykloje (arba namuose, jei ji viena), duktė turėtų juos po ranka ir prireikus įsidėtų įklotą. Jei išskyrų yra per daug arba jas lydi stiprus skausmas ne tik pilvo apačioje, bet ir skauda galvą, nugarą, tuomet reikėtų  pranešti kuriam nors suaugusiam. Jei mergaitė yra mokykloje, ji turėtų pasakyti mokytojai ar sveikatos priežiūros darbuotojai, jei namuose – mamai. Tai yra du dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, kai tai nutinka pirmą kartą.

– Į ką reikėtų atkreipti dėmesį toliau? Kas neturėtų kelti nerimo ir, priešingai, reikia kreiptis į gydytoją?

Pradėsiu nuo to, kas normalu. Pirmus pusantrų – dvejus metus ciklas gali būti nereguliarus, ir tai yra fiziologinė norma. Kol ciklas nusistovi, intervalai tarp menstruacijų gali būti nuo dviejų savaičių iki trijų mėnesių. Ir pirmuosius pusantrų ar dvejus metus dėl to nereikia daug jaudintis. Pačios menstruacijos paprastai trunka nuo dviejų iki aštuonių dienų. Ir dvi dienos, ir aštuonios yra normos variantai. Kalbant apie perteklių: jie laikomi tokiais tik tuo atveju, jei priverstinai keičiami higieniniai gaminiai dažniau nei kartą per dvi valandas. Arba jei mergaitei naktį reikia specialiai keltis juos pakeisti. Arba jei   yra pakitimų, atlikus kraujo tyrimus – bendrieji arba biocheminiai, susiję su hemoglobino ir geležies koncentracijos serume stoka. Galų gale jei menstruacijos pakeičia  gyvenimo ritmą: mergina negali lankyti mokyklos. Jei per dieną naudojami 3-4 įklotai, tai normalu, nors mamos mano, kad tai yra labai daug. Ir registratūroje dažnai išgirstu tokius nusiskundimus.

Kalbant apie skausmą, jis gali būti įprastas, bet lengvas, dėl kurio nereikia vartoti skausmą malšinančių vaistų. Bet jei 15 metų mėnesinės neprasideda arba 13 metų nėra brendimo požymių, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, kad išsiaiškintumėte priežastis. Jei mėnesinės labai dažnos – jos vyksta kas dvi savaites – tai irgi yra priežastis apsilankyti pas gydytoją. Jei jų nėra ilgiau nei du ar tris mėnesius – irgi. Gydytoja išsiaiškins, kodėl jos vėlavo, patars, ką daryti.

Kitas svarbus rodiklis – menstruacijų trukmė. Jei jos trunka ilgiau nei aštuonias dienas, net jei išskyros yra labai menkos, tai yra privaloma priežastis apsilankyti pas ginekologę. Kaip ir tuo atveju, kai dėmės atsiranda tarp mėnesinių. Kalbant apie skausmą, jei užtenka vienos tabletės įprastinio skausmą malšinančio vaisto, tai nėra blogai. Bet jei taip skauda pilvą, kad nuskausminamojo vaisto prireikia pakartotinai ir ne vieną kartą… Juo labiau, jei tenka vartoti kelias dienas iš eilės – tokiu atveju reikia kreiptis į gydytoją.

Be to, priežastis kreiptis į ginekologę bet kuriame amžiuje yra skausmas pilvo apačioje, gelsvai žalsvos išskyros, kurias lydi niežulys, rėmuo, diskomfortas, skausmas šlapinantis ir panašiai. O prasidėjus mėnesinėms – ir su kosmetologija susiję klausimai, ypač spuogų atsiradimas ir plaukų slinkimas.

  • Ar spuogai taip pat yra priežastis kreiptis į ginekologę?

– Dažnai juos gydo dermatologas, tačiau paauglės neretai neišvengia spuogų. Viena iš priežasčių gali būti ginekologinė patologija, ypač endokrinopatija, arba hormonų lygio pažeidimas. Verta pasitikrinti, taip pat pasidaryti dubens echoskopiją.

– Jei ateityje paauglė niekuo nesiskųs, mama turėtų tuo domėtis ir ką nors kontroliuoti?

– Pirmiausia reikėtų pasidomėti ciklo reguliarumu. Paauglės dažniausiai net nekreipia į tai dėmesio. Antra, paklausti apie  jų gausumą, trukmę ir skausmą. Tai penkių minučių pokalbis.

– Kokie pažeidimai šiandien dažnai nustatomi merginoms?

– Kiekvienas amžius turi savo. Nuo gimimo iki aštuonerių metų, kai įprastai dar nėra brendimo požymių, pasitaiko išorinių lytinių organų uždegiminių ligų ir susidariusių sąaugų tarp mažųjų lytinių lūpų. Nuo aštuonerių iki dvylikos metų dažniausiai problemų nėra. Pagrindiniai klausimai kyla sulaukus dvylikos metų ir vėliau, kai pradeda formuotis mėnesinių ciklas. Dažniausios gydymo priežastys yra jo pažeidimai (labai dažnos mėnesinės arba, atvirkščiai, vėluojančios), skausmingos, skausmas apatinėje pilvo dalyje, kuris dažniausiai būna susijęs su funkcinėmis cistomis – šiuo laikotarpiu jų būna daug, taip pat  ir hormonų lygiai.

  • Kaip dažnai mergina turėtų lankytis pas ginekologę?

– Pagal atitinkamą Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymą 11-12 metų mergaitę turi apžiūrėti ginekologė, kuri nustato, ar teisingai susiformavo antrinės lytinės savybės. Po pirmųjų mėnesinių mama turi atvesti mergaitę pas gydytoją, kad įsitikintų, jog viskas tvarkoje. O nuo 14 metų – kasmet.

– Nuo kokio amžiaus, medicinos požiūriu, mergina gali pradėti lytinį gyvenimą?

– Paauglių ginekologijos požiūriu nepatarčiau pradėti seksualinio gyvenimo iki 18 metų. Turime tam tikrą teisinę ribą, bet tai ir fiziologinė, ir psichologinė. Sutikimo amžius yra 16 metų ir teoriškai galima pradėti nuo tokio amžiaus be jokių teisinių pasekmių merginai ir partneriui. Tačiau didžioji dauguma šio amžiaus mergaičių vis dar formuoja menstruacinį ciklą. Teisingas jo nustatymas yra raktas į reprodukcinės sistemos sveikatą ateityje. Merginos, kurios tampa seksualiai aktyvios būdamos 15–17 metų, susiduria su neigiamomis pasekmėmis, ypač fiziologinėmis. Visų pirma, tai yra nepageidaujamo nėštumo rizika. Kyla klausimas, ką daryti toliau? Nutraukti? Po to gali būti didelė nevaisingumo tikimybė ateityje. Ir šio klausimo kartais nesugeba išspręsti net mama, jau nekalbant apie pačią mergaitę.

Kitas fiziologinis aspektas yra lytiniu keliu plintančios infekcijos. Tarp jų yra ir virusinių, kurie, patekę į organizmą, lieka ten amžinai. Iš bendravimo su paaugliais patirties galima daryti išvadą, kad 15-16 metų jų nelabai glumina kontracepcijos klausimai. Dažnai sulaukiu atsakymo, kad jie niekaip neapsaugoti.

Yra ir psichologinių aspektų. Paprastai mergaičių įsitraukimą į lytinius santykius lemia dvi priežastys. Pirmoji – baimė prarasti draugą, kuris sako: jei mane myli, įrodyk. O antrasis – noras būti tokiais kaip visi. Tai nepaprastai svarbu paaugliams nuo 13 iki 18 metų, o šis noras kartais padiktuoja jiems visiškai netinkamus veiksmus. Kad ir kiek klausiau merginų, ar patiko, nė viena man nesakė, kad patiko. Priešingai, jos sakė, kad jautė skausmą, gėdą ir apgailestavimą. Ir šios psichologinės pasekmės, kartu su nėštumo ir infekcijos baime, neapleidžia merginos ilgą laiką. O jei vis dėlto neišvengia nėštumo, vis tiek reikia apie tai pasakyti mamai… Kartais susiduriame su septynių mėnesių nėštumais, nes mergina bijo prisipažinti mamai arba pati to net nesuprato.

Sulaukusios 18 metų, didžioji dauguma merginų subręsta fiziologiškai, psichologiškai yra labiau pasiruošusios, turi daugiau santykių su aplinkiniais patirties, todėl toks amžius priimtinesnis.

– Ką mama iki to laiko turėtų paaiškinti?

– Šiuolaikiniai paaugliai iki 12-13 metų turi bendrą supratimą apie seksualinius santykius ir seksualinį gyvenimą. O  jei 15-16 metų mergina ryžtasi pradėti seksualinį gyvenimą, pirmiausia reikia pasirūpinti savo sveikata. Vaikinai, paprastai, nesirūpina tuo: jis sveikas, jam nieko neskauda, ​​tu jam pirmas – tai standartinis pasiteisinimų rinkinys 16-mečiui paaugliui. Todėl mergaitės mama turėtų tiesiog įspėti, kad prezervatyvas turi būti naudojamas, taip pat ir pirmą kartą. Juk pirmą kartą galimas ir nėštumas, ir infekcija.

„YouTube“ vaizdo įrašas

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą