Remiantis kai kuriomis ataskaitomis, tamponų naudojimas menstruacijų metu padidina makšties sienelės jautrumą infekcijoms, todėl šiuo laikotarpiu reikia būti ypač atsargiomis. Archyvo nuotrauka

Jei daugumai moterų menstruacinis puodelis vis dar yra egzotiškas produktas,  bet tamponų naudojimas taip pat  gaubia įvairūs mitai. Ar tiesa, kad tamponuose randama sveikatai kenksmingų medžiagų? Ar juos galima naudoti kaip kasdienę higienos priemonę tarp menstruacijų? Kodėl atsiranda toksinio šoko sindromas?

 

Mitas 1. Skaisčios merginos negali naudoti tamponų

Skaisčioms merginoms draudimų naudoti tamponus nėra. Jei atsargiai įdėsite tamponą ir pasirinksite mažai sugeriantį (taigi ir mažesnio skersmens), tada mergystės plėvės pažeidimo rizika yra minimali. Tai nėra standus amortizatorius. Mergystės plėvė – tai elastingo audinio sritis, kurioje yra fiziologinė anga (kitaip menstruacijos nepraeitų). Menstruacijų metu šis audinys tampa dar elastingesnis. Prieš pradedant naudoti tamponus, rekomenduojama pasikonsultuoti su ginekologu, kad specialistas įvertintų audinio būklę ir išsiaiškintų, ar fiziologinė struktūra leidžia naudoti tamponus.

Mitas 2. Tamponas gali likti viduje, pasiklysti

Jei dėl kokių nors priežasčių nutrūksta siūlas, kuriuo išimamas tamponas, jis tikrai gali likti makštyje. Bet jis negali  nukeliauti kur nors toliau.

Taip nutikus, mergina gali galvoti, kad tamponas pateks į gimdos kaklelį ir toliau. Makštis yra aklas maišelis, kuriame yra gimdos kaklelis. Paprastai jis yra visiškai sandariai uždarytas (išskyrus tuos atvejus, kai moteris būna iš karto pogimdyminiame laikotarpyje. Gimdos kaklelio anga, pro kurią teka menstruacinis kraujas, yra tokia maža, kad tamponas negali patekti. Jį galima pašalinti iš makšties savarankiškai, nesikreipiant į gydytoją pagalbos. Pavojinga situacija, kai mergina pamiršta tamponą, ir jis ilgą laiką yra viduje. Tai svetimkūnis, kuris, be viso ko, sugeria menstruacinį kraują. Pasirodo, gera terpė vystytis įvairioms bakterijoms. Tokiais atvejais  iškyla  ir toksinio šoko sindromo grėsmė. Todėl jokiu būdu negalima pamiršti tampono! Tai pavojinga.

Mitas 3. Tamponus ir įklotus reikia keisti kas 2 valandas

Manoma, kad laikas priklauso nuo  pratekėjusio kraujo kiekio ir higienos priemonės sugeriamumo. Optimalus laikas yra ne daugiau kaip 4-6 valandos. Ilgesnis buvimas  gali baigtis infekcijomis, ypač bakterijų dauginimosi. Daugelis merginų stengiasi naudoti tamponus, kurie daugiausiai sugeria. Jos  įsitikinusios, kad taip saugiau, rečiau tenka keisti tamponą. Tačiau pagal gamintojų rekomendacijas būtina naudoti minimalų absorbcijos laipsnį: ne rezervą, o tą, kuris tinka išmetimo kiekiui. Kad tamponas turėtų laiko įsigerti. Išimtis gali būti atvejai, kai laukia ilga kelionė.

Svarbu: jei išskyros nėra labai gausios ir techniškai mergina gali naudoti 1 tamponą  per dieną, to iš tikrųjų daryti negalima! Tai nehigieniška ir gali įvykti uždegiminių pokyčių bei infekcinių komplikacijų.

Mitas 4. Tamponai gali būti naudojami tarp menstruacijų

Yra merginų, kurios naudoja tamponus, o ne kelnaites, kad sugertų įprastas makšties gleives. Tai  draudžiama daryti, nes tamponas yra svetimkūnis, turi audinių pagrindą ir gali sukelti mechaninį gleivinės sudirginimą.

Mitas 5. Tamponai padidina gimdos kaklelio vėžio riziką

Tai visiškai neįrodyta. Tyrimai buvo atlikti tarp moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu. Jų buvo paklausta, ar jos naudoja tamponus ar įklotus. Skirtumo nerasta. Tiesą sakant, gimdos kaklelio vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas, rūkymas ir kai kurios kitos infekcijos. Tai neturi nieko bendra su tamponais.

Mitas 6. Tamponai neigiamai veikia makšties florą

Remiantis kai kuriomis ataskaitomis, tamponų naudojimas menstruacijų metu padidina makšties sienelės jautrumą infekcijoms, todėl šiuo laikotarpiu reikia būti ypač atsargiomis. Tiesą sakant, menstruacijų metu ir  šiaip reikia būti labai atsargioms, nes gimdos kaklelio kanalas būna šiek tiek atidarytas. Menstruacijų metu imunitetas šiek tiek sumažėja, o tai savaime gali išprovokuoti infekciją. Nėra tyrimų, kurie patvirtintų, kad tamponų naudojimas iš tikrųjų kenkia makšties florai.

Mitas 7. Tamponuose yra medžiagų, galinčių pakenkti organizmui

Turima omenyje balinimo medžiagos, dioksinas, pavojingi dažai, alergenai.

Didžiosiose pasaulio laboratorijose buvo atlikti tyrimai, kurie įrodė, kad tokios prielaidos yra  visiškai nepagrįstos. Be to, visi šiuo metu rinkoje esantys higienos produktai, ypač JAV ir Europos prekių ženklai, turi atlikti privalomus iki klinikinius ir klinikinius tyrimus. Ir tik po to jie leidžiami parduoti. Amerikoje tamponai laikomi medicinos priemonėmis, todėl licencijavimas yra labai griežtas.

Mitas 8. Tamponai negali būti naudojami naktį

Tamponų naudojimas dieną ir naktį nėra didelio skirtumo. Be to, jei mergina linkusi į odos sudirginimą, kuris kartais atsiranda naudojant įklotus, tamponas jai bus geriausia priemonė. Bet vėlgi, svarbu pasirinkti tinkamą absorbcijos laipsnį.

Vietoje epilogo

Visos tamponus naudojančios moterys bijo toksinio šoko sindromo (TSS). Tai sunki bakterinė infekcija, kuri gali būti net mirtina. Ir nors TSS gali atsirasti ne tik dėl tamponų naudojimo ir netgi vyrams, vis tiek 50 proc. atvejų mes kalbame apie moteris menstruacijų metu. Laimei, ši baisi komplikacija yra labai reta. JAV registro duomenimis,  patirti TSS moterims, sergančioms menstruacijomis, yra 1 iš 100 000.

Pats tamponas neturi kenksmingų medžiagų, kurios gali sukelti TSS. Infekciją sukelia paprastųjų „Staphylococcus aureus“ mikrobai. Mat naudojant tamponą susidaro uždara aplinka. Be to, temperatūra viduje yra gana aukšta. Šis veiksnių derinys yra gera terpė daugintis „Staphylococcus aureus“, kuris gamina toksinus, sukeliančius toksinio šoko sindromą. Tačiau dažniausiai mes kalbame apie tuos tamponus, kurie buvo pagaminti anksčiau. Priešingai, šiuolaikinės medžiagos dažnai slopina bakterijų didėjimą.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą