Pavydą daugeliu atvejų sukelia baimė prarasti mylimo žmogaus meilę ir dėmesį. Tačiau šios baimės priežastys yra skirtingos. Archyvo nuotrauka

Meilė, žinoma, yra rojus, bet pavydas Rojaus sodą dažnai paverčia pragaru. Pavydas yra skausmingas jūsų nuosavybės teisės pažeidimo jausmas, kurį aiškiai ar netiesiogiai išreiškėte savo partnerio ar partnerės atžvilgiu. Štai ir viskas! Ir kuo stipresnis jūsų įsitikinimas, kad jūs ir tik jūs turite teisę „turėti“  šį žmogų, tuo stipresnis jūsų pavydas.

Kodėl žmonės pavyduliauja, koks pavydas tampa pavojingas, ir ką su tuo galima padaryti?

Pavydą daugeliu atvejų sukelia baimė prarasti mylimo žmogaus meilę ir dėmesį. Tačiau šios baimės priežastys yra skirtingos. Kad būtų lengviau suprasti, pateiksiu keletą istorijų iš savo praktikos, kurios parodys, koks skirtingas gali būti šis jausmas.

 

  1. Pavydas kaip baimės prarasti mylimą žmogų apraiška

„Aš nuolat matau aplinkui išdavystę: senelis buvo neištikimas močiutei, tėtis – mamai, brolis apgavo žmoną… Bijau, kad vyras mane irgi apgaudinės ir bus neištikimas. Aš nuolat jį įtariu ir apima pavydo jausmas, kai jis neatsiliepia man paskambinus. Tada imu galvoti, kad jis jau su kažkuo… Aš visą laiką kovoju su savo pavydo jausmu. Vyras prisiekia, kad myli ir neketina rizikuoti mūsų santykiais dėl abejotino akimirkos malonumo. Kaip atsikratyti šios nesąmonės?“, – rašo  26 metų moteris.

Komentaras: panašu, kad ji laikosi  nuostatos „visi žmonės keičiasi ir išsiskiria“. Ką daryti? Labiau sutelkite dėmesį į faktus, o ne į savo fantazijas. Žinote, yra posakis: „Pavydėti be priežasties yra kvaila, o su priežastimi jau per vėlu“. Tai reiškia, kad jūsų keliami skandalai  ar įtarinėjimai neišgelbės jūsų nuo neištikimybės, tiksliau, jie tik priartins išdavystę. Jei to norite, toliau fantazuokite ir tikėkite savo fantazijomis.

  1. Pavydas kaip … išdavystės ženklas

„Dabar jau žinau, ką reiškia pavydas! Ir, kaip bebūtų keista, aš pradėjau pavydėti, kai jau buvau nėščia. Tada man atrodė, kad jis pradėjo domėtis kitomis moterimis. Ėmiau jam prikaišioti ir klausinėti.  Jis gynėsi ir kategoriškai neigė. Priešingai – net ėmė kaltinti, kad manimi negalima pasitikėti, kad jis abejoja dėl mano ištikimybės. Beveik trejus metus jautėsi trintis dėl pavyduliavimų,  bet kai vaikas ūgtelėjo, tada vieną dieną jis išskubėjo į susitikimą darbe ir pamiršo telefoną.  Aišku, aš patikrinau jo telefoną ir perskaičiau štai šią jo išsiųstą SMS žinutę: „Brangioji, aš vėluoju, maniškė ilgai neišėjo, lukterk, aš tavęs pasiilgau…“. Paaiškėjo, kad visus tuos  metus jis turėjo meilužę, kuri buvo ištekėjusi ir turėjo šeimą. „Bet kodėl jis su manimi taip pasielgė?“, – klausia 31 metų mano klientė.

Komentaras: žinoma, ne kiekvieną pavydų žmogų apgaudinėja ar  jam yra neištikimas. Tačiau yra tokia priežastis abejoti ištikimybe. Kadangi jo meilužė yra kažkieno žmona, kodėl jis neturėtų pradėti įtarinėti savo žmonos išdavyste?! Jis įsitikinęs, kad visos moterys apgaudinėja.

  1. Pavydas dėl žemos savigarbos

„Susipažinome tada, kai jau buvau išsiskyrusi, vaikai jau mokėsi universitete. Kai susipažinome, tas vyras buvo vedęs, bet užaugo ir jo vaikai, o su žmona jau seniai buvo svetimi, gyveno iš įpročio. Jis pradėjo man reikšti simpatijas, bet sužinojusi, kad jis vedęs, atsisakiau su juo susitikinėti. Tada jis išsiskyrė, atėjo ir pasipiršo. Aš sutikau. Jis toks didingas, gražus, meilus, o aš maža, paprasta. Vis dar bijau, kad mano laimė greitai baigsis, negali būti, kad taip ilgai būtų gerai. Sako, kad pavogta laimė, kaip skintos gėlės, trunka neilgai.  Nors jis nesuteikia jokios priežasties pavydui, bet aš vis tiek jo pavydžiu visoms moterims. Ir aš vis dar  su baime laukiu, kol baigsis visi geri dalykai ir tai trukdo man mėgautis gyvenimu. Ar yra kokių nors vaistų nuo pavydo?“, – klausia  41 metų moteris.

Komentaras: šio moters pavydo priežastis yra kito žmogaus pranašumo baimė. Ką daryti? Venkite  pavydėti ir tada kaip mat atsiras savigarbos ir orumo pojūtis. Paprašykite savo išrinktojo pasakyti, kaip jis jus mato. Kai suprasite, kad jis myli jus tokią, kokia esate, tai padės atsikratyti pavydo.

  1. Pavydas kaip įprastas elgesio modelis

„Nežinau, kaip įtikinti žmoną, kad galima mylėti be pavydo. Ji sako: „Jei nepavydi, vadinasi, nemyli, tau nerūpi, su kuo aš ir kur esu?!“. Aš jai pasakiau: „Aš tave myliu ir esu tikras, kad tu taip pat mane myli, esu tikras dėl tavęs, kam pavydėti?“.  Tada ji įsižeidžia ir neslepia, kad visą laiką pavydi. Visa jų giminė tokia: mama, močiutė, teta … “, – rašo  29 metų vyras.

Komentaras: būna, tai ateina iš šeimos: pavydas laikomas nepakeičiamu romantiškų santykių elementu. Ką daryti? Papasakokite savo žmonai keletą atvejų, prie ko priveda vyriškas pavydas – iki agresyvaus ar  net  žiauraus elgesio, kuris neretai baigiasi ir tragedija… Ir tada paklauskite: „Na, ar turėčiau pradėti tau pavydėti?“.

  1. Pavydas kaip savininkiškumo jausmo apraiška

„Aš susidūriau su siaubingu pavydo pasireiškimu. Vyras man pavydėjo visko ir visų. „Jei sužinosiu, kad tu apgaudinėji mane  arba jei mėginsi su kuo nors flirtuoti, aš tave nužudysiu!“. Su juo gyventi buvo baisu, bet palikti jį buvo neįmanoma. Aš kažkaip pabėgau pas mamą, tai jis atėjo ir pasakė mamai: „Žmona turi būti su vyru“, pasidėjo mane ant peties ir… įkišo į bagažinę. O namuose jis man viską paaiškino, kaip myli. Bet patikėkite manimi, jo pavydas labiau buvo panašesnis į neapykantą. Padedant draugams, vis dėlto man pavyko pabėgti ir palikti jį, bet jis neduoda man ramybės…“, rašo 30 metų moteris

Komentaras: taip, gyventi su tokiu žmogumi yra sunku ir baisu. Nes jis suvokia  ir priima moterį kaip savo nuosavybę, kaip daiktą. Ir daiktas neturi teisės nieko pasakyti. Už bet kokį prieštaravimą baudžiama ir kaskart vis žiauriau. Ši jauna moteris pasielgė teisingai, pabėgdama nuo jo. Nuo tokio žmogaus  reikia bėgti kuo toliau ir neatsisukant…

 

Kaip „išgydyti“ vyrą ar moterį nuo pavydo?

Kai kas  gali sakyti, kad nieko neverta daryti. Jei tiek vyras, tiek moteris yra pavydūs, tada nėra grėsmės nei sveikatai, nei  gyvybei. Aišku, nieko nedaryti – jūsų pasirinkimas, bet tai gali baigtis labai liūdnomis pasekmėmis.

Beje, 30 proc. patologinę pavydo formą lydi psichologinio pobūdžio ligos. Ir tai pavojinga.

Net paprastai pavydas yra  gana stiprus jausmas, gadinantis nervus ir gyvenimą. Daugeliu atvejų pavydas yra elgesio problema. Galite patys pabandyti susidoroti su tokiu pavydu. Tačiau pirmiausiai turite pasitikrinti dvi svarbias sąlygas:

  1. Pavydus žmogus neturėtų būti agresyvus, o bendravimas nekels pavojaus gyvybei.
  2. Pavydus žmogus supranta, kad jo elgesys yra problema ir yra pasirengęs padirbėti su savimi, kad jos atsikratytų.

Ką tada daryti? Verta stebėti savo elgesį ir neprovokuoti vyro/moters pavydo jausmų. Kilus konfliktui, pradėkite atvirą pokalbį ir išsklaidykite nesusipratimus.

Tuo tarpu vyrišką pavydą galima nugalėti, jei jis labiau pasitikės savo moterimi, gerbs ją. Praleis daugiau laiko su ja, turės bendrų pomėgių, užsiims bendra veikla.

Nėra bendro gyvenimo be pavydo, tačiau yra būdų, kaip atsikratyti šio bjauraus jausmo.

 

psichologė Angelė Kazlauskienė

Nuo redakcijos: siųskite jus dominančius ir rūpimus klausimus tarpusavio bendravimo ir santykių temomis el.pašto adresu: 60min.konsultacija@gmail.com.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą