Labai paplitusi klaidinga nuomonė, kad po pirmo karto pastoti neįmanoma, todėl daugelis žmonių nepaiso kontraceptikų. Archyvo nuotrauka

Kaip pasikeis mūsų santykiai, ar perkelsime juos į skaitmeninius, ar mėgausimės partnerių prisilietimais senamadiškai? Su seksologu Liudviku Petravičiumi aptarėme  kai kurias netolimos ateities sekso tendencijas.

 

  • Šiuolaikinės merginos ir moterys sėkmingai atlieka įvairius socialinius vaidmenis, yra išsilavinusios, intelektualios, patrauklios, žavios… bet daugelis yra vienišos, kodėl? Ir prie ko prives ši tendencija?
  • Ar manote, kad vienišos moterys neužsiima seksu? Tradicinėje šeimoje moteriai sunku išlikti aukštumoje sekso partnere, nes ji turi rūpintis ir spręsti vyro bei vaikų emocinius ir buitinius klausimus. Tuo tarpu nepriklausomybė suteikia moterims daugiau galimybių realizuoti savo seksualumą. Ir nenuostabu, kad daugelis merginų nebepaklūsta normoms, kurias nustato patriarchalinė visuomenė. Jos pačios nusprendžia, kiek sekso turės per savo gyvenimą. Ši nauja tendencija siejama su laisve, apribojimų panaikinimu.

O ten, kur yra laisvė, nepriklausomybė, auga seksualinių praktikų įvairovė. Nors tada neretai  sekso aktualumas apverčiamas aukštyn kojomis: galite jaustis vieniša mama pilnavertėje šeimoje arba tapti laisva, savarankiška ir pasirinkti tuos santykius, kurie teikia malonumą, ir iš to patirti neįprastą orgazmą. Arba daugelį metų mėgautis seksu su sutuoktiniu ir būti laimingiems. Kiekvienas turi skirtingus būdus.

Nors niekas dar neišbraukė iš gyvenimo ir vyrų, sekso parnerių už pinigus. Į kuriuos gana dažnai kreipiasi moterys po skyrybų, kurių gyvenime, tarkim, buvo tik vienas partneris. Ir tas pats neįvykdė savo „santuokinės pareigos“, nesiekė įvairovės. Ir štai moteris atranda neįsivaizduojamą ateitį – beribes interneto galimybes, sekso žaislus, teminius pokalbius. Seksas yra kažkas, ko niekas negalėjo ir negali iš mūsų atimti.

  • Ar laisvė ir seksas yra susiję?

Taip, ir dar viena nauja tendencija: šiandien daugelis žmonių suteikia santykiams galimybę rutuliotis laisvai, neįsprausdami savęs į ribas. Jausmus galime patirti nesislėpdami, nemanipuliuodami savimi ir kitais. Ir tada liūdnai pagarsėjęs „čia ir dabar“ suteikia mums emocijų sprogimą ir tą laisvę, kurios kartais taip trūksta. Juk kiekvienas seksualinis aktas yra unikalus, kuris  niekada nepasikartos! Todėl labiau pasitikėkite savo jausmais ir išgyvenkite šią akimirką iki galo.

Būkite jautrūs gestams, prisilietimams, žvilgsniams nuo pirmo susitikimo – tai taip pat išgelbės jus nuo nusivylimo

Pateiksiu konkrečią gyvenimo situaciją. Tarkim, mergina buvo pakviesta į pasimatymą, ji galvoja: „Dabar jis nuves mane į prabangų restoraną su omarais ir austrėmis, o tada jų laukia nepaprasta ateitis…“. Bet kai tai neatsitinka, ji labai nusimena, nes planai žlugo. O galėjo būti toks romantiškas susitikimas!  Todėl geriau  iš anksto nieko tobulo nesitikėkite, lėtai, ramiai pasiduoti nepakartojamai akimirkai, tada patirsite tikrą laisvę.

  • Žvelgdama į savo 20-metį sūnų ir jo draugus abejoju, ar ši karta linkusi investuoti į santykius. Aplink yra tiek daug įdomių dalykų, kad „įprastas“ seksas nebegali su juo konkuruoti. Ar naujoji karta gali tapti aseksuali?

– Žinoma, yra daug kitų įdomių dalykų, palyginus su tuo tokia monotoniška procedūra kaip seksas pradeda atrodyti nelabai patraukliai . Juk dabar jauni vyrai ir merginos keliauja po pasaulį, linksmai vadindami save aseksualais. Tikėtina, kad į madą ateinanti aseksualumo tendencija išliks ir ateityje. Tačiau noriu paneigti mitą apie susidomėjimo seksu praradimą.

Mano nuomone, naujasis reiškinys, kurį matome, yra susijęs ne su aseksualumu, o su akoitiškumu, tai yra, seksu be lytinių santykių. Galbūt dabar jus nustebinsiu. Bet jei pažvelgtume į aseksualų protus ir pamatytume, ką jie įsivaizduoja, ką galvoja apie praeinančius merginą ar vaikiną, ir  patiria seksualinę trauką ar lytinį susijaudinimą netikėtai, nesunkiai įsitikintume, kad aseksualumas yra seksualumo rūšis.

Be to, nepamirškime savaime išsipildančių pranašysčių. Jeigu nuolat kalbėsime apie tai, kad seksualinė kultūra traukiasi ir daugėja aseksualų, tai artimiausiu metu tai gali tapti realybe. Ar seksas mums išliks vertybe, saviraiškos priemone, ar jis bus redukuotas į instrumentinę gimnastiką ir tapsime seksualinio kultūrizmo įkaitais? Į šį klausimą vienareikšmiškai atsakyti sunku. Aišku viena, kad seksas turi daugybę ateities. Tarp mūsų yra ir tų, kurie sulaukę 20 metų užsidaro sau seksualumo temą, ir tokių, kurie sulaukę 80 metų sekso malonumo į nieką neiškeistų.

  • Mūsų biologinio gyvenimo trukmė ilgėja, o seksualinė?
  • Seksui nėra amžiaus apribojimų. Todėl niekada negalvokite: „Aš jau senas, tiesiog nepadoru tokiame amžiuje mylėtis“. Prisimenu porą, kuri su manimi konsultavosi: jam 72, jai Jis neseniai ją įsimylėjo ir ketino skirtis su žmona, kuriai 68. Kiekvieną kartą, kai jie ateidavo į mūsų susitikimą, matydavau tą patį vaizdą pro langą: įsimylėjėliai išlipo iš mašinos, bučiavosi ir laikė vienas kitą už rankų.

Paklausiau, kokią problemą jie nori išspręsti. Ir susigėdę partneriai sakė nežinantys, kaip išmokyti vaikus belstis į jų kambario duris prieš įeinant. Bet kalbant apie žmogaus širdį ir sielą – jie niekada nesensta. Praeis dar keli metai, ir mes nustosime smerkiamai žiūrėti į 60–70 metų sekso partnerius. Dabar žmonės ilgiau išlaiko gerą fizinę formą ir tik mes patys galime uždrausti sau mėgautis savo seksualumu.

  • Ar seksas turi konkretų tikslą, pavyzdžiui, pasiekti orgazmą, pastoti?
  • Seksas ir pastojimas pamažu nustoja būti susiję: jau dabar Japonijoje devyni iš dešimties vaikų, einančių į pirmąją klasę, susilaukia padedant dirbtiniam apvaisinimui. Taip nutinka ne todėl, kad poros turi problemų, o todėl, kad būsimi tėvai nenori švaistyti laiko šiems dalykams. Richardas Prahmas neseniai išleido knygą „Grožio evoliucija“, kurioje kalbama apie seksualinę atranką. Šią revoliucinę teoriją pristatę analitikai teigia, kad galime leisti sau mėgautis ne dėl galutinio tikslo (orgazmo), o tiesiog mėgautis pačiu procesu – mylėti ir būti   Paprastas pavyzdys: jei prieisite prie vaiko slėpynių žaidimo metu ir pasiūlysite pasakyti, kur pasislėpė kitas vaikas, jis įsižeis. Lygiai taip pat galime paleisti save ir negalvoti, ar turime ko nors pasiekti ir ar  mergina ar moteris yra pakankamai jauna ir graži. Tada seksas bus ne pareigos vykdymas, o malonumas.

Beje, viena klientė man pasakė, kad ji pakeitė keturis vyrus, bet negalėjo patirti orgazmo. Ji turėjo labai įdomią orgazmo sampratą: „orgazmas yra tada, kai tu skrendi“. Santuokos iširo, bet ji taip ir neturėjo galimybės „paskraidyti“. Problema buvo išspręsta atsitiktinai. Bendrakeleivė traukinio kupe pasiskundė, kaip ji jautėsi girdėdama sekso metu aimanas, ir reziumavo: „90 proc. moterų tau pavydėtų“. Po šio susitikimo viskas stojo į savo vietas.

  • Yra virtualus seksas, kuris visiškai nesusijęs su dauginimosi. Ar ateitis priklauso skaitmeniniams žmonėms?
  • Seksas pasikeis, tai tikrai. Bet pasirinkimas, kaip visada, bus mūsų. Viktoras Pelevinas savo knygoje „iPhuck 10“ aprašo seksą ateities pasaulyje: visa tai patenka į virtualią erdvę. Didelė dalis to jau įgyvendinama, yra specialūs šalmai ir kiti prietaisai. Tačiau esu tikras, kad atsiras ne tik virtualų seksą mėgstančių skaitmeninių seksualų, bet ir „sentikių“, kuriems senamadiškai maloniau gyvai mėgautis partnerio prisilietimais.

Be to, epochos kaitaliojasi. Po Senovės Romos įtaigumo atėjo asketiški viduramžiai. Kai markizas de Sade‘as  aktyviai užsiėmė seksualiniu „išnaudojimu“, atėjo Viktorijos laikai. O dabartinę epochą ilgainiui pakeis  informatizacija ir robotizacija, kuri ir lems nukrypimą nuo kūno patirties.

Bet man atrodo, kad mes pavargome nuo „skaičių“! Pažiūrėkite, koks populiarus skaitmeninis detoksas jau dabar: savaitgaliais stengiamės išvažiuoti už miesto, išjungiame „Wi-Fi“ ir, regis, pasineriame į vaikystę, atsikvėpiame nuo informacinio triukšmo. Tikiu, kad kelionės kartu su partneriu iš papildytos realybės į realybę taps intymaus ateities pasaulio ženklu

Kita vertus, tiek daug skirtingų ateities versijų! Ir tai neatsitiktinai: neįmanoma suprasti sekso ateities nesuvokus kultūros. Esu tikras, kokia bus kultūra, tokia bus ir mūsų intymus pasaulis. Mūsų planetoje yra daug kultūrų ir jos egzistuoja skirtingose ​​laiko erdvėse. Per jų optiką matome seksualinių santykių modelį, kuris ateityje gali augti.

Totalitarinė kultūra gali priversti mus veikti, tada susidursime su daugiau aseksualų. O jei kultūra taps nauju renesansu, tai seksas ir laisvė klestės ir nustebins mus naujomis apraiškomis.

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą