Kalbant apie šį atvejį, išeina, kad malonumą patyrė tik vyras, o mergina ne.

Tai reiškia, kad jei seksualiniuose santykiuose moters poreikiai būtų visiškai patenkinti, ji niekada to nepasakytų. Tai yra, kad ja buvo tik pasinaudota, nes vyras ar vaikinas nesiruošia su ja toliau tęsti santykių ir juo labiau vesti prie altoriaus.

Manau, kad daugumai merginų labai svarbus ir emocinis kontaktas su partneriu. Beje, tai yra viena priežasčių, kodėl tarp lyčių dažnai kyla nesusipratimų. Yra vaikinų, kuriems reikalingas ir emocinis kontaktas. Tačiau jų nėra tiek daug, kaip kad tokių merginų. Kadangi seksas daugeliui merginų yra ne tik fizinis, bet ir emocinis kontaktas. Ir jei ji staiga suvokia, kad vaikinas jos atžvilgiu turi ne šį emocionalumą, o išskirtinai grynai fizinį refleksą, tai tikrai ją labai liūdina ir žeidžia.   Ko gero tai yra vienas esminių skirtumų tarp „vyriškos“ ir „moteriškos“ psichologijos. Vaikinai seksą dažnai supranta kaip kažką fizinio, o merginos – kaip kažką daugiau emocinio.

Tai kyla iš labai žalingos, mano manymu, idėjos, kai vyrai seksą laiko sąlygine moters vertybe, kuriai gali būti atlyginama. Iš principo kaip prekių ir pinigų santykiai.

Kaip tame sename pokšte: „Vyras turėtų mane palaikyti, aprengti mane nuo galvos iki kojų, nupirkti man mašiną, pastatyti namą, nuvežti pailsėti į kurią nors egzotišką šalį“, – skundžiasi vien draugė kitai. „ O kas tu jam?“, – klausia draugė. „Aš miegu su juo“, – atsakė ji. Ši sąlyginė „vertybė“ tada pritraukia daug liūdnų pasekmių: moters seksualumo stigmatizavimą, intymumo manipuliaciją, moters nepasitenkinimą seksualiniu gyvenimu (ji „pardavė paslaugą“, bet jis neįvykdė reikalavimų ir sąlygų).

Nors pati sąvoka, kad moteris gali būti „išnaudojama“, iš principo yra neteisinga. Juk seksas nieko neatima, nėra „nekaltumo šaltinio“, iš kurio galėtum atimti.

Vis dėl to pažvelkime tiesai į akis. Ko gero pasaulyje yra labai mažai merginų, kurioms lytiniai santykiai būtų taip pat, kaip ir vyrams. Tai yra greitai susijaudintų ir iškart būtų pasirengusi įsiskverbimui, o po kelių minučių trinties lengvai patirtų ryškų orgazmą. Dažniausiai būna kitaip: jei vyras greitai viską padaro „sau“, kaip aprašyta aukščiau, moteriai tai bus ne taip, kaip ji tikėjosi –  grubiai, nepakankamai, per trumpai ir panašiai. Tai reiškia, kad vienam viskas bus gerai, o dėl kito nusispjauti.

Merginai galėtų  tuo atveju patikti tik dėl to, jei ji jaučia kokius nors romantiškus jausmus savo partneriui. Bet pajutusi, kad jos partneris nepatiria romantiškų jausmų jos atžvilgiu, ji labai įsižeistų. Žinoma, tada apie kokius nors sekso malonumus negali būti ir kalbos. Greičiau priešingai – ji pasijus išnaudojama. Juk ji lytiškai santykiavo su juo iš meilės, o jis su ja  – dėl paties proceso. Tada mergina ir pradeda galvoti, kad jis mato joje tik daiktą, kurį galima panaudoti tik seksualinei įtampai sumažinti (tiesą sakant, taip ir yra). Todėl ji ir kaltina jaunuolį, kad jis tik pasinaudojo ja.

Mat mergina, skirtingai nei vyras, patiria seksualinį potraukį, kupiną gilių emocijų ir jausmų, bet nesulaukusi abipusiškumo, ji patiria nusivylimą ir net pasipiktinimą.

Moterų seksualumo apribojimai ir vyrų atlygis už agresyvų bei savanaudišką seksualinį elgesį  lemia tai, kad moterų mažesnės galimybės gauti seksualinį pasitenkinimą. Taip pat jų didesnės  orgazmo problemos, lyginant su vyrais, bei mažesnis vidutinis seksualinis aktyvumas, lyginant su  vyrais. Be to, moterims dažnai priskiriamas neigiamas požiūris į seksą. Šiais laikais tai dažniausiai pasąmoningai dominuojantys stereotipai, kad vyrams seksas reikalingas labiau nei moterims, o tai yra vyrų galia ir moterų pavaldumas.

Žodžius, apibūdinančius seksualinių santykių nelygybę, tokius kaip „aš tavęs noriu“, „duok“, „einam pasimylėti“, taip pat dažniau vartoja vyrai nei moterys. Bet moterys taip pat gali juos vartoti… priešingai, ypač jei seksas neatitiko lūkesčių nei malonumo, nei psichologijos prasme.

Žinia, vyrai labiau linkę į seksualinį egoizmą poligaminiuose, trumpalaikiuose santykiuose ir nesant stiprių jausmų. Moterų socializacija dvigubų standartų sąlygomis taip pat neretai lemia, kad tokie santykiai gali nepatenkinti moterų nei seksualiai, nei psichologiškai. Nepaisant to, kad tyrėjų duomenimis, išsivysčiusiose šalyse poligamiškos moterys yra šiek tiek geriau patenkintos seksualiniais santykiais.

Bet poligamija gali patikti toli gražu ne visoms moterims. Tvirtinama, kad trumpalaikiams ir poligaminiams santykiams nėra būdingas emocinis artumas, kurio stygius siejamas su vyrų savanaudiškumu. Visa tai lemia didžiausią lyčių skirtumą intymioje gyvenimo sferoje.

Taip pat gyvuoja stereotipas, kad seksas be meilės reikalingas tik vyrams. Tuo norima pabrėžti monogamijos be meilės poreikį, dažniausiai kylantį iš moterų. Esant tokiai situacijai, kai vienas  partnerių pasikliauja tik seksu ar trumpalaikiais santykiais, tačiau deklaruoja meilę ar pažada ilgalaikius santykius, o kitas partneris, nepriklausomai nuo lyties, tiki tuo, žinoma, nieko gero negalima tikėtis ir laukti tokiuose santykiuose. Tačiau dėl viešų dvigubų standartų vis dėlto vyrai labiau linkę į tokią apgaulę, o moterys šioje situacijoje gali jaustis išnaudojamos.

Moterys turi turėti teisę pasirinkti bet kokius santykius, nepriklausomai nuo jų trukmės, partnerių skaičiaus, jausmų stiprumo ir panašiai. Be socialinio smerkimo ar bet kokios formos prievartos vienokiam ar kitokiam elgesiui. Turėtų būti suteikta teisė į vienodas moterų galimybes gauti seksualinį ir psichologinį pasitenkinimą seksualiniuose santykiuose, o vyrai, nepriklausomai nuo santykių tipo, turėtų vengti agresijos ir savanaudiškumo seksualinėje gyvenimo sferoje.

Nors meilė daugeliui žmonių padeda patirti stipresnius sekso malonumus, bet ji turėtų būti laikoma kiekvieno asmeniniu reikalu. Tuo tarpu moterys turi turėti galimybę laisvai reikšti seksualumą bet kurioje situacijoje.

Juk moterys eina į seksą per emocijas: iš pradžių jai patinka žmogus, nori būti su juo,  mintyse jau spėja sugalvoti vardus savo bendriems vaikams, o tada, kaip aukščiausią jausmų pasireiškimą, užbaigia fiziniu meilės aktu. Bet jei moteris mainais negauna norimo dalyko – būti kartu iki savo dienų pabaigos, atsiranda jausmas, kad ji yra paprasčiausiai išnaudojama.

 

seksologas Liudvikas Petravičius

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą