Svarbiausia vazektomijos pasekmė – visą gyvenimą trunkantis nevaisingumas ir negalėjimas susilaukti vaiko. Todėl prieš sutikdamas su vazektomija, vyras (susituokusi pora) turėtų atidžiai pasverti visus privalumus ir trūkumus. Archyvo nuotrauka

Pradėkime tuo to, kad vazektomijos operacija neturi jokių pasekmių vyrų potencijai ir seksualiniam potraukiui. Ejakuliacija vyksta įprastu būdu, tačiau tik sėklų skystyje nėra gyvybingų permatozoidų. O be spermos apvaisinimas, kaip žinia, neįmanomas. Vyrų sterilizacija – vazektomija – tai beveik 100 proc. garantiją suteikiantis kontracepcijos būdas.

 

Sėkminga operacija nesukelia diskomforto

Vazektomijos esmė – neleisti spermatozoidams patekti į sėklų skystį. Spermatozėje yra vyriškų reprodukcinių ląstelių, kurios yra atsakingos už apvaisinimą.

Šios operacijos metu perpjaunamos arba visiškai užblokuojamos vyriškos lyties kraujagyslės. Taigi, spermatozoidai nepatenka į sėklų skystį.

Yra keletas būdų, kaip atlikti tokią operaciją kaip vazektomija. Tai tradicinis būdas – kapšelio pjūvis, o netradicinis – punkcija. Tradiciniu metodu gydytojas kapšelyje padaro 2 nedidelius pjūvius ir perpjauna latakus, atsakingus už spermos išsiveržimą. Natūralu, kad ši operacija atliekama taikant vietinę nejautrą.

Nemalonūs pojūčiai gali atsirasti tiesiogiai suleidus anestetiko į kapšelį. Priešingu atveju, tokia operacija nesukelia diskomforto. Pjūviai ant kapšelio yra susiuvami siūlais, kurie patys ištirpsta, taip išgelbėdami pacientą nuo tokios nemalonios procedūros kaip siūlų išėmimas.

Antrasis vazektomijos atlikimo būdas – per punkciją kapšelyje perpjauti kraujagysles. Šis metodas dar nėra labai paplitęs. Tačiau naudojant šį sterilizavimo būdą, kraujo netenkama daug mažiau ir diskomfortas beveik nejaučiamas. Žodžiu, taikant šį metodą pasekmės gali būti itin menkos arba visai nepastebimos.

Kaip elgtis po operacijos? Nepriklausomai nuo to, kaip atliekama vazektomija, ji atliekama taikant vietinę nejautrą. Todėl pacientą būtina palydėti namo. Šią dieną jam vairuoti draudžiama.

Pirmąsias tris dienas po operacijos pacientas gali jaustis blogai ir jausti diskomfortą kapšelyje. Esant tokiems pojūčiams, būtina dėti šaltus kompresus, naudoti specialų tvarstį, kuris palaikys kapšelį. Be to, gydytojai pasakys, kokius skausmą malšinančius vaistus galima naudoti.

Taip pat galimas lovos režimas, ypač pirmąją dieną. Ir, žinoma, apribojimas, fizinis aktyvumas. Operacijos be pjūvio yra mažiau skausmingos, todėl po tokios vazektomijos reabilitacijos laikotarpis trunka vos kelias valandas, rečiau – dieną.

Kaip ir bet kuri operacija, vazektomija turi savo privalumų ir trūkumų. Šios operacijos pranašumai yra šie: beveik 100 proc. apvaisinimo nebuvimo garantija. Kitaip tariant, tikimybė pastoti iš vyro po vazektomijos yra maždaug 0,01 proc.

 

Pagrindinis trūkumas yra tas, kad šis procesas daugeliu atvejų yra negrįžtamas

Tiesa, kai kuriais atvejais vazektomija yra grįžtama, tačiau tai gana sudėtinga operacija. Be to, verta žinoti, kad vazektomija neturi įtakos lytinio akto kokybei ir nesumažina vyro seksualinio potraukio.

Tai gana lengva operacija, kuri atliekama taikant vietinę nejautrą. Kaip ir minėjau, trumpas reabilitacijos laikotarpis.

Tačiau  verta įsidėmėti ir šios operacijos trūkumus. Pagrindinis trūkumas yra tas, kad šis procesas daugeliu atvejų yra negrįžtamas. Tai yra, visam gyvenimui vyras tampa sterilus. Tačiau yra aplinkybių, kad vyras ar susituokusi pora gali gailėtis prieš daugelį metų priimto sprendimo.

Dabar gydytojai išmoko grąžinti steriliems vyrams galimybę apvaisinti. Tai yra, jie atlieka grįžtamą operaciją grįžtamą. Tačiau  kol kas tai nėra labai gerai ištirta technologija.

Kiti šios operacijos trūkumai: nedidelis diskomfortas reabilitacijos laikotarpiu po operacijos, gali atsirasti skausmas ir sunkumas kapšelyje.

Per pirmuosius kelis mėnesius po operacijos būtina naudoti papildomus kontracepcijos metodus.

Tiesa, ši operacija neapsaugo vyro nuo lytiškai plintančių ligų, taip pat nuo kitų lytiškai plintančių ligų, įskaitant AIDS.

Vyrų sterilizacija atliekama tik vyrams, sulaukusiems 35 metų ir turintiems vieną ar du vaikus. Tačiau pagrindinė sąlyga yra paciento sutikimas ir jo pasitikėjimas šia procedūra.

Kaip ir bet kuri kita operacija, vazektomija gali sukelti komplikacijų, ir tai turi savo pasekmes. Svarbiausia vazektomijos pasekmė – visą gyvenimą trunkantis nevaisingumas ir negalėjimas susilaukti vaiko. Todėl prieš sutikdamas su vazektomija, vyras (susituokusi pora) turėtų atidžiai pasverti visus privalumus ir trūkumus.

 

seksologas Liudvikas Petravičius

 

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą