Archyvo nuotrauka

Žmonija su šiuo reiškiniu  susidūrė nuo neatmenamų laikų. Bet remiantis populiariu įsitikinimu, žagsėjimas reiškia, kad kažkas  apie jus galvoja ir prisimena.

 

Vyro iš Didžiosios Britanijos žagsėjimo priepuolis tęsiasi jau 22 metus

1.1922–1990 metais amerikietis Charlesas Osborne‘as patyrė 68 metų žagsėjimo ataką. Tuo metu, kai erzinanti liga baigėsi, jam buvo 96 metai. Paaiškėjo, kad jo žagsėjimo priežastis buvo skrandžio opa. Šis atvejis įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip ilgiausias žagsėjimo laikas.

  1. Tokių atvejų pasitaiko ir dabar. Vyro iš Didžiosios Britanijos žagsėjimo priepuolis tęsiasi jau 22 metus. Medicininės apžiūros metu buvo nustatytas nedidelis smegenų auglys, tačiau nėra aiškaus ryšio tarp naviko ir žagsėjimo.
  2. 2006 metais Šnobelio premija buvo paskirta tyrėjų grupei, susidedančiai iš vieno amerikiečio ir trijų izraeliečių, už labai keisto metodo, kaip atsikratyti erzinančių žagsėjimą, atradimą. Tyrėjų teigimu, tiesiosios žarnos masažas gali palengvinti priepuolį.
  3. Kad žagsulys gali būti užkrečiantis įrodė vieno kaimo gyventojai. Panašu, kad lauke dirbančios moterys viena kitą užkrėtė. Ne vienas tyrinėtojas aiškinosi šį reiškinį, apie jį buvo parašytos knygos, išrasti metodai, kaip atsikratyti „grupinio žagsėjimo“, bet dauguma patarimų baigėsi ieškant gydytojų pagalbos.
  4. Anglijoje buvo labai keistas būdas atsikratyti žagsėjimo: reikėjo rodomuoju pirštu, būtinai dešinės rankos, kirsti į kairės kojos pirštą. Pagrindinis dalykas yra nesupainioti rankų ir kojų!
  5. Vokietijoje taip pat gyvavo keistas metodas – reikėjo iš popieriaus iškirpti kryžių, sušlapinti ir prisiklijuoti ant kaktos. Tai tariamai užtikrino žagsėjimo sustabdymą.

 

Gerkite vandenį vadinamąja „balerinos poza“

Kas yra žagsėjimas? Žinia, žmogaus kūno nervų sistemą, diafragmą ir stemplę jungia vadinamasis  klajoklis nervas. Kai jam atsiranda krūvis, žmogus pradeda žagsėti. Šis procesas yra nekontroliuojamas. Diafragma dalija krūtinės ir pilvo ertmes, jos įprasta padėtis yra įgaubta. Bet,  esant įtampai, kvėpuojant ji išsitiesina. Bet jei įkvėpiama  ir iškvėpiama tolygiai, plaučiai plečiasi, palyginti, taip pat tolygiai. Su žagsuliu šis procesas pagreitėja, o tai sukelia konvulsinius diafragmos susitraukimus. Balso stygos užsidaro, oro patekimą riboja antgerklis, todėl įprastą įkvėpimą pakeičia žagsėjimas.

Dažniausiai tai prasideda, jei valgote per greitai, nepakankamai gerai sukramtote maistą. Taip pat gali pasireikšti persivalgius, nurijus didelį maisto gabalėlį ar išgėrus alkoholio. Nemaloni kūno padėtis, stiprus išgąstis, hipotermija (šis veiksnys ypač dažnai sukelia žagsėjimą mažiems vaikams) – visa tai gali sukelti nemalonų žagsėjimo priepuolį.

Kaip atsikratyti žagsėjimo? Galite laikytis šių rekomendacijų: greitai nurykite seiles, kelis kartus iškiškite liežuvį, kiek įmanoma labiau į priekį. Manoma, kad anglies dioksidas padeda atsikratyti žagsėjimo, todėl rekomenduojamas šis metodas: suvalgykite citrinos gabalėlį ar ką nors rūgštaus, žagsint suvalgytas cukraus gabalėlis taip pat turėtų  sustabdyti šį nemalonų pojūtį. Bet niekada negerkite  vandens su cukrumi. Gerkite vandenį vadinamąja „balerinos poza“: rankas sunerkite už nugaros, atsistokite ant pirštų galų ir lenkiantis į priekį,  pakelkite galvą. Svarbiausia, gerkite nedideliais gurkšneliais vandenį, tai turėtų palengvinti erzinantį priepuolį. Bet geriausiai giliai įkvėpti oro ir sulaikyti kvėpavimą tol, kol ištversite. Jei iš karto nepavyktų atsikratyti žagsėjimo tokiu būdu, iš antro karto tikrai pavyks. Tai paprastas, bet labai  veiksmingas metodas.

Žagsėjimas savaime nėra pavojingas negalavimas. Paprastai tai praeina net nesiimant jokių priemonių. Jei priepuoliai yra dažni ir trunka ilgai, turite kreiptis į gydytoją. Specialistas nustatys jų priežastį ir pasiūlys, kaip jos atsikratyti.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą