Protingi žmonės daug klauso. Jie linkę nuolat išmokti ko nors naujo. Todėl daugiau klauso, o paskui užduoda klausimus. Archyvo nuotrauka

„Aš“ – tai būdas išreikšti savo emocijas ir poreikius, kartu atsižvelgiant į kito žmogaus emocijas ir poreikius. Kodėl kiekvienam svarbu kalbėti apie savo emocijas ir poreikius, rašo psychologytoday.com.

 

Suteikia erdvės dialogui ir susitarimams

Anot psichologų, mūsų emocijos yra svarbus mūsų vidinio pasaulio signalas. Už kiekvienos emocijos slypi tam tikras poreikis – ko norėtume ir kas mums svarbu. Kalbėdami apie savo emocijas ir poreikius, suteikiame jiems prasmę ir leidžiame kitam žmogui žinoti, kas su mumis vyksta, kaip jaučiamės, kaip su mumis palaikyti ryšį. Tai suteikia erdvės dialogui, susitarimams ir norimų santykių kūrimui.

Tuo pačiu bendravimo partneris turi ir jausmų bei poreikių, kuriuos svarbu gerbti. O „aš žinutė“ leidžia pagarbiai kalbėti apie savo jausmus, nenuvertinant jų.

Taigi, kaip sudaromas „aš“ teiginys?

„Aš“ teiginį sudaro keli komponentai:

  1. Faktas – kito žmogaus situacija ar veiksmas, sukėlęs emocinę reakciją (čia svarbu neįvertinimas).
  2. Jausmai – emocijos, kilusios reaguojant į situacijas (atminkite, kad kitų veiksmai yra mūsų jausmų stimulas, bet nėra jų priežastis).
  3. Paaiškinimas – kodėl kilo šios emocijos, koks poreikis nebuvo patenkintas.
  4. Noras – jūsų pageidaujamas variantas situacijos plėtrai.
  5. Kvietimas aptarti situaciją. ⠀

 

Įgūdžių ugdymas reikalauja laiko ir pastangų

„Aš“ teiginys atrodo taip:

„Kai (įvardinkite situaciją ar veiksmą), aš jaučiu (įvardinkite emociją), nes tai man svarbu (įvardinkite vertybę ar poreikį). Norėčiau (įvardinkite norimos situacijos scenarijų).

Pavyzdys: „Kai vakar staigiai nutraukei mūsų pokalbį telefonu, pajutau pyktį ir nusivylimą, nes man labai svarbūs mūsų skambučiai ir galimybė su tavimi bendrauti. Norėčiau, kad kitą kartą skirtum daugiau laiko mūsų pokalbiui. Ką tu manai apie tai?“.

Ko reikia norint lavinti „aš teiginių“ įgūdžius?

1.Gebėti atpažinti savo emocijas.

2.Išplėsti savo emocinį žodyną.

3.Gebėti atpažinti už jausmų slypinčius poreikius.

4.Išmokti klausytis savęs ir kitų.

„Aš žinutės“ įgūdžių ugdymas reikalauja laiko ir pastangų. Tačiau verta  tą padaryti, nes  išreikšdami savo jausmus ir poreikius, padidiname tikimybę, kad jie bus patenkinti.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą