„Vaikeli, norėčiau pasikalbėti su tavimi apie seksą…, – nedrąsiai kreipėsi gimdytoja. – „Gerai, mamyte, o ką tu norėtum sužinoti?..“

 

JAV sociologai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad tėvai per vėlai kalba su vaikais apie seksą.

Anot tyrėjų, 40 proc. paauglių įgyja pirmą seksualinę patirtį iki tol, kol tėvai pradeda kalbėtis su jais apie saugų seksą, apsisaugojimo priemones, norint išvengti nepageidautino nėštumo bei venerinių ligų, perduodamų lytiniu keliu, rašoma savaitiniame amerikiečių žurnale time.com.

 

Tėvai pasako „viską“ apie seksą dviem trimis sakiniais

Anot sociologų, atlikus tyrimą taip pat paaiškėjo, kad vaikai, su kuriais tėvai bent kažkiek, kad ir aptakiai kalbėjo su vaikais apie intymius santykius, šie dažniau atidėliojo pirmą lytinį kontaktą ir praktikavo saugų seksą. Taip pat tyrėjai išsiaiškino, kad 45 proc. tėvų vengia pradėti pokalbį su savo vaikais paaugliais šia subtilia tema, o vaikai varžosi paklausti. Įdomu tai, kad net ir tais atvejais, kai tėvai vis dėl to ryžtasi ką nors pasakyti apie seksualinį gyvenimą, tai  jie stengiasi  „viską“ pasakyti dviem trimis sakiniais ir kuo greičiau pokalbį baigti.

Pranešama, kad tyrime dalyvavo 141 šeima. Tėvai ir jų  13-17 metų vaikai atsakė į pateiktus 24 klausimus sekso ir seksualumo temomis. Tarp jų buvo ir klausimų apie nėštumą, lytinę brandą, prezervatyvų naudojimą, gimstamumo kontrolę ir homoseksualumą. Apklausa buvo atliekama keturis kartus per metus, kas tris mėnesius.

Tyrimo pabaigoje paaiškėjo, kad daugiau kaip 50 proc. tėvų  niekada neaptarinėjo su savo vaikais 14 iš 24 išvardintų apklausoje temų. Tuo tarpu tyrime dalyvavusių 85 proc. jų vaikų prisipažino, kad tuo metu jau  turėjo lytinių santykių: užsiiminėjo petingu arba oraliniu seksu, 42 proc. mergaičių prisipažino, kad jos niekada  neaptarinėjo kontracepcijos priemonių su mamomis, o 40 proc. mergaičių teigė, kas jos jau turėjo pirmą seksualinę patirtį, o tik vėliau tėvai joms ėmė aiškinti, kodėl reikia vengti sekso.

Tėvų ir vaikų – skirtingas požiūris į seksą

Per tyrimą taip pat buvo išsiaiškinta, kad apie 70 proc.  merginų ir vaikinų, besimokančių mokykloje, neaptarinėjo su tėvais kontracepcijos ir naudojimosi prezervatyvais klausimų iki tol, kol dar neturėjo lytinių santykių. 65 proc. moksleivių niekada neaptarinėjo ir vėliau, kai jau turėjo pirmus lytinius santykius.  Tuo tarpu 50 proc. berniukų tėvų pranešė, kad jie niekada neaptarinėjo su savo sūnumis kontracepcijos klausimų: kad reikia naudotis prezervatyvais, norint, jog lytiniai santykiai būtų saugūs. Mokslininkų manymu, taip nutinka dėl to, kad tėvų ir vaikų – skirtingas požiūris į seksą.  Tai yra, tėvams atrodo, kad vaikai ir be jų sužino arba kažkada sakė jiems apie tai, o vaikai paprasčiausiai to neprisimena.

Be to, per tyrimą paaiškėjo, kad daugumos atvejų tėvai labai miglotai, neaiškiai ir puse lūpų kalba su vaikais intymiomis temomis, kadangi varžosi pasakyti aiškiai, o vaikai miglotų sakinių ir išsireiškimų nesupranta.

Taigi, atlikę tyrimai, mokslininkai priėjo išvadą, kad pradėti kalbėti su vaikais apie seksą reikia gerokai anksčiau, nei jie įgyja pirmą seksualinę patirtį.  Be to, vaikas kasmet turėtų gauti žinių intymiomis temomis, kurios atitiktų jo metus ir jis sugebėtų įsisavinti.  Pavyzdžiui, jei 8-9 metų vaikui pakanka bendrų žinių, tai 10-12 metų vaikas jau turi žinoti, kas yra lytinis aktas, o 13-16 metų paaugliai turi gauti kuo daugiau ir išsamesnės informacijos apie kontracepcijos metodus ir priemones.

2 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą