Socialinių tinklų nuotrauka

Gerai žinoma, kad santuokos tarp artimų giminaičių turi neigiamų genetinių padarinių gimusiems vaikams, todėl jas draudžia įstatymai. O atvirkštinė situacija? Kuo pavojinga santuoka tarp skirtingų rasių atstovų?

 

Santuoka tarp artimų giminaičių dažnai sukelia genetines patologijas

Žmonija atsirado Afrikoje ir prieš 100-200 tūkstančių metų pradėjo plisti po visą pasaulį. Laikui bėgant tam tikroms žmonių grupėms atsirado bruožai, leidę geriau prisitaikyti prie aplinkos: siauros ar plačios akys, tamsi ar šviesi odos spalva ir panašiai. Tai ir yra rasių skirtumai.

Rasės atsiskyrė viena nuo kitos maždaug prieš 80–40 tūkstančių metų. Tuo pačiu metu kaukazo, negroido ir mongoloido rasės tūkstantmečius plėtojosi atskirai viena nuo kitos, savo teritorinėse rėmuose. Dėl šios priežasties kiekviena rasė turi unikalius genus, kurių neturi kiti žmonės.

Mes žinome, kad santuoka tarp artimų giminaičių dažnai sukelia genetines patologijas. Didelė tikimybė, kad tokios šeimos vaikas paveldės „sulaužytą“ geną, nes abu tėvai yra jo nešiotojai. Paprastoje santuokoje, tik vienas iš tėvų gali turėti sulaužytą geną. Tai yra vaikas paveldės sveiką geną ir nesusirgs.

Jei abu tėvai yra kenksmingo geno nešiotojai, tai tik ketvirtadaliu atvejų vaikas bus sveikas.

Jei kalbėsime apie skirtingų rasių atstovų santuoką, viskas nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Tokia santuoka gali sukelti liūdnų pasekmių, nes mišrios santuokos vaikai  yra labiau linkę į tam tikras ligas.

 

Mišrių santuokų vaikai rečiau paveldi genetines ligas

Pavyzdžiui, tamsi odos spalva ir didelis melanino kiekis suteikia galimybę afrikiečiams gyventi po deginančia saule. Tačiau toje pačioje aplinkoje gyvenantis europietis gauna daugiau ultravioletinių spindulių ir, ilgai veikiamas saulės spindulių, gali išsivystyti odos vėžys. Atitinkamai didesnė tikimybė susirgti vėžiu  ir jų vaikams.

Ar tai reiškia, kad mišrių santuokų vaikai „nėra perspektyvūs“? Visai ne! Priešingai, jie rečiau paveldi genetines ligas. Didėjanti genetinė įvairovė naudinga tiek vienam žmogui, tiek visai žmonijai.

Kodėl tai taip svarbu? Tiesiog siekiant užkirsti kelią glaudžiai giminystės ryšiais susijusioms santuokoms ir žmonių grupės (tautos) išsigimimui

Galite prisiminti Habsburgų dinastiją ar mažas Afrikos gentis: dėl kraujomaišos jie įgijo daug genetinių anomalijų ir dažnai mirė nuo ligų.

Siekdami užkirsti kelią kraujomaišai ir išnykimui, daugelis mažų tautų ir pirmykščių genčių pasiūlė savo žmonas tolimiems svečiams. Tokiu būdu jie padidino genetinę įvairovę.

Šiandien žmonijai to nereikia: mes nuolat keliaujame po pasaulį ir mums negresia masinis išnykimas.

 

parengta pagal „Health Science Journal“

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą