Mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad apie 70 proc. jaunuolių teigė, norintys gauti daugiau patarimų apie emocinių santykių. Archyvo nuotrauka pusę tiek iš savo tėvų, tiek iš mokyklos mokymo programos

Harvardo universiteto, aukštosios pedagogikos mokyklos sociologai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad kiekviena nauja suaugusiųjų karta laiko kiekvieną naują augančią kartą  vis labiau palaida ir susirūpinusia tik seksu. Todėl labai svarbu lytinis švietimas: kalbėti su vaikais, kad būtina naudoti prezervatyvus ir kontraceptines tabletes. Deja, bet suaugusieji beveik nekalba su jais apie tai, kaip kurti sveikus santykius, kaip mylėti ir būti mylimais. Bent jau tą nurodė Harvardo universiteto mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai, rašo upworthy.com.

 

Tėvai neprisideda prie  vaikų sveikų santykių kūrimo

Psichologo Richardo Weissbourdo  vadovaujama tyrėjų komanda nusprendė išsiaiškinti, ką paaugliai galvoja apie seksą ir kiek seksas yra karšta tema paaugliams, ypač tiems, kurie palieka tėvų namus ir pradeda studentišką gyvenimą universiteto miestelyje. Remdamiesi daugelio metų tyrimų duomenimis, interviu ir neoficialiais pokalbiais su paaugliais ir jų šeimomis, Richardas  Weissbourdas priėjo prie išvados: „Mes, mokytojai, stengiamės patarti tėvams ruošiant vaikus mokyklai ir darbui. Tačiau mes darome nedaug, kad užtikrintume, jog jie prisideda prie sveikų santykių kūrimo. Ir tai  yra blogai“

Anot jo, tyrimas tęsėsi penkerius metus. Todėl dabar jie jau žino atsakymą į klausimą: „Ką paaugliai iš tikrųjų galvoja apie seksą ir meilę?“ Ir, svarbiausia, kaip juos paruošti seksui ir meilei?

Ko gero daugelis galvoja, kad paaugliai nuolat  siekia sekso su kuo nors. Nesvarbu, tai gali būti ir atsitiktinis partneris. Pasirodo, kad kalbos apie jaunatvišką hiperseksualumą yra perdėtos. Dar 2008 metais mokslininkai atliko tyrimą, per kurį studentų grupės buvo paprašyta pasakyti, kas, jų nuomone, iš bendramokslių užsiėmė seksu praėjusį savaitgalį. Respondentai galvojo, kad 80 proc. jų draugų, bet iš tikrųjų paaiškėjo, kad tik 5 proc. Richardas Weissbourdas  teigia, kad atsitiktinis seksas yra pastebimas studentų kultūroje, bet daugiau jis apipintas gandais, todėl susidaro įspūdis apie jo platesnį nei faktinį paplitimą.

Be to, šis Harvardo  universiteto mokslininkų atliktas tyrimas  parodė, kad dauguma paauglių ir studentiško amžiaus žmonių vis dėlto domisi seksu, kurie tuo metu būna užmezgę santykius.

 

Jauni žmonės yra mažiau linkę kreiptis patarimo į suaugusiuosius

O ką tai reiškia tėvams?   „Kiekvienos amžiaus grupės vaikai ir paaugliai yra pakankamai palaidi, – tai mitas, kurį, deja, mėgsta skleisti suaugusieji“, – sakė Richardas Weissbourdas.

Anot jo, tyrimas rodo, kad, kai suaugusieji laikosi šio stereotipo, jauni žmonės yra mažiau linkę kreiptis į juos patarimo ir nenori nuoširdžiai pasikalbėti apie seksą ir tarpusavio santykius, nes jie jaučia dėl savo mažos patirties  ir jiems primetamu stereotipu nepasitikėjimą suaugusiais.

Pakankamai didelis vaikinų skaičius tiki, kad tik nuvilkus jėga merginą į tamsią tarpuvartę ir ten su ja lytiškai santykiaujant galima vadinti išprievartavimu ir tai yra draudžiama. Visa kita yra įmanoma, – sako R. Weissbourdas.  – Tačiau daugelis vaikinų nesupranta, kad pavojinga  gali būti elementari pasivaikščiojimo parke situacija, kuris gali baigtis ir prievartiniu seksu“.

Tyrėjo įsitikinimu, blogiausia, kad ne tik nieko nebuvo padaryta siekiant išspręsti šią problemą, bet dar mėginama ir pateisinti: „Na, tai juk berniukai! Kas čia blogo?..“. „Tokiu būdu badome paslėpti šiukšles po kilimu“, – sakė jis.

Seksualinė prievarta bet kuria forma yra savaime baisus dalykas. Be to, tai skatina vaikinus kurti santykius, kuriuose merginoms priskiriamas aptarnaujantis vaidmuo.

„Buvau nustebęs tuo, kaip mažai tėvų su vaikais kalba apie sutikimą, apie tai, kaip išvengti seksualinio priekabiavimo, – sako Weissbourdas. – Turime vaikams kuo aiškiau pasakyti, koks elgesys yra nepriimtinas, kokios tikrosios jo pasekmės – tik taip gali pasikeisti esama padėtis“.

 

Svarbu nuoširdžiai pasikalbėti su  savo vaikais

Jo manymu,  daugelio tėvų visiškai neįkvepia mintis užmegzti „rimtą sekso pokalbį“ su savo paaugliais. Ir jei per biologijos pamokas aiškinama apie žmogaus fiziologiją, anatomiją, tai labai  dažnai pamirštamos arba paprasčiausiai ignoruojamos meilės ir santykių temos.

Mat mokslininkų atliktas  tyrimas parodė, kad apie 70 proc. jaunuolių teigė, norintys gauti daugiau patarimų apie emocinių santykių pusę tiek iš savo tėvų, tiek iš mokyklos mokymo programos. „Tai, kad daugelis vaikinų meilę laiko svarbia, galvoja, kas tai yra labai šaunu – geras ženklas, – sako Weissbourdas. – Kai jie kalba apie meilę, apie tai, ką reiškia mylėti, jų akys nušvinta. Tai visai ne tai, ko mes tikimės iš „ištvirkusių“ paauglių, ir tai labai padrąsina“.

Psichologo tvirtinimu,  pirmiausiai tėvų rūpestis yra išmokyti savo paauglį, kaip  teisingai uždėti prezervatyvą ant banano, skirti bent šiek tiek laiko pakalbėti apie kasdienį sveikų santykių kūrimo darbą. Be to, Harvardo  universiteto mokslininkai pataria labiau gilintis į sudėtingus klausimus: „Kaip atskirti trauką, įsimylėjimą ir meilę?“, „Kodėl mums gali patikti žmonės, kurie mumis mažiau domisi?“ ir panašiai.

„Tai klausimai, į kuriuos net kai kurie suaugusieji neturi atsakymo, tačiau apie tai turime nuoširdžiai pasikalbėti su  savo vaikais. Tai mūsų pagrindinis indėlis į būsimą jų gebėjimą mylėti ir būti mylimais. Ir tai yra viena pagrindinių mūsų užduočių“, – teigė psichologas Richardas Weissbourdas.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą