Conchita Wurst - vien žymiausių translyčių žmonių. "Facebook" nuotrauka

Tyrimų duomenimis, beveik 20 procentų visų translyčių žmonių pasaulyje apgailestauja dėl lyties pakeitimo ir mėgina atitaisyti savo anksčiau priimtą sprendimą. Koks buvo žmonių, pakeitusių lytį,  gyvenimas, ar po operacijų ir hormonų terapijos yra kelias atgal ir kodėl perėjimas nuo vyro prie moters ( ir atvirkščiai) kartais nepadeda?

 

Iš rūpestingo šeimos vyro ir dviejų vaikų tėvo tapo moterimi

Kasmet pasaulyje vis daugiau žmonių atliekama hormonų terapija ir lyties keitimo operacijos. Pranešama, kad pasaulyje apie 80 procentų žmonių, pakeitusių lytį, nesigaili dėl savo pasirinkimo.

2020 metais rugpjūčio mėnesį psichiatrijos žurnalas „Bränström“ paskelbė neseniai atlikto tyrimo duomenis. Mokslininkai nustatė, kad net ir pakeitus lytį translyčiai žmonės ne rečiau kreipiasi į psichiatrus pagalbos. Pasak mokslininkų, lyties pakeitimas nėra  išeitis.

Tai patvirtina jaunų žmonių atvejai, kurie per vėlai suprato, kad kūno pakeitimas jiems nieko neišsprendė.

1983 metais Waltas Heyeris nusprendė iš rūpestingo šeimos vyro ir dviejų vaikų tėvo tapti laiminga ir nerūpestinga moterimi. Jis vienas pirmųjų  prakalbo apgailestaujantis, kad pakeitė lytį.

„Prieš 25 metus atsisakiau perėjimo. Sužinojau tiesą: hormonai ir chirurgija gali pakeisti jūsų išvaizdą, tačiau niekas nekeičia nepakitusio jūsų lyties fakto“, – sakė Waltas.

Waltas ir vėl tapo vyru bei padeda kitiems, kurie gailisi dėl lyties pakeitimo.

Per tą laiką Heyeris vedė antrą kartą ir jau 20 metų padeda translyčiams žmonėms, kurių gyvenimas nepagerėjo pakeitus lytį.

Nuotr. Walto Heyerio lytinės tapatybės metamorfozės

 

Po kiek laiko nebenorėjo būti moteris

Brianas Belovičius iš Bruklino išgyveno ne mažiau radikalias metamorfozes, taip pat pabuvojęs „moters kūne“ ir grįžęs atgal. Prieš daug metų Brianas Belovičius manė, kad jis atrodo pernelyg moteriškas. Apie hormonų terapiją Brianas pradėjo galvoti būdamas 19 metų. Anot vyro, jis dažnai buvo painiojamas su mergina dėl gana moteriškų bruožų ir figūros.

„Man buvo taip gėda, kad buvau moteriškas ir putlus gėjų vaikinas. Taigi, nusprendžiau, kad man bus lengviau tapti moterimi“, – teigė jis.

Aštuntojo dešimtmečio pabaigoje Belovičiui buvo atlikta krūties implantų operacija, o po to buvo atliktas ir hormonų terapijos kursas. Tapęs moterimi Natalia Gervais, ji pradėjo dirbti klube šokėja.

Tačiau praėjusio šimtmečio aštuntojo dešimtmečio vakarėlių gyvenimas neigiamai paveikė Briano fizinę ir psichinę sveikatą – jis turėjo stiprią priklausomybę nuo alkoholio ir narkotikų. Belovičius nebenorėjo būti moteris ir suprato, kad vienintelis jo problemos sprendimas yra vėl tapti vyru.

„Po antros operacijos pajutau palengvėjimą. Pabudęs verkiau ne iš skausmo, o iš laimės. Man atrodė, kad buvo nukelta didžiulė našta nuo mano pečių“, – prisimena vyras.

Dabar Brianas yra laimingai vedęs ir jam patinka jo vyriškas kūnas.

Nuot. Pakeitęs lytį, Brianas dirbo šokėja

 

Paskatino įkurti labdaros organizaciją

Moterys taip pat gana dažnai apgailestauja pakeitusios lytį. Vienas iš jų yra britė Charlie Evans. Mergina patyrė psichologinių problemų, susijusių su lyčių disforija, ir nusprendė tapti vaikinu. Charlie pakeitė lytį ir dešimt metų laikė save vyru. Tačiau lyčių disforija niekada neišnyko. Tada Evans atsisakė vyriškos tapatybės ir nustebo sužinojusi, kiek žmonių buvo panašioje padėtyje.

„Aš kalbuosi su 20-mečiais, kuriems buvo atlikta visa lyties keitimo operacija ir norėčiau, kad taip neatsitiktų kitiems. Jų disforija nesumažėjo, jie nesijaučia geriau, – sako Charlie. – Dabar jie nežino, ką toliau daryti“.

Šis atsakas į jaunų žmonių širdis paskatino Evans įkurti labdaros organizaciją „The Detransition Advocacy Network“. Šiuo projektu siekiama išplėsti medicinos ir teisines galimybes tiems, kurie atsisakė pereinamojo laikotarpio.

Kira Bell gyvena Londone. Ji iš pirmų lūpų sužinojo apie  Charlie Evans įsteigtą labdaros organizaciją. Būdama 16 metų Kira pradėjo jaustis prislėgta dėl savo lytinės tapatybės.

Paauglystėje Bell buvo taikoma hormonų terapija, siekiant užkirsti kelią moteriškų požymių vystymuisi brendimo metu. Jos balsas tapo žemo tembro, duslus, pradėjo augti ūsai ir barzda.

Tik po chirurginio krūtų pašalinimo 2017 metais Kira suprato, kad padarė didžiulę klaidą. Dabar ji nelaiko savęs nei vyru, nei moterimi.

„Aš gyvenu pasaulyje, kuriame negaliu savęs vadinti nei vyru, nei moterimi. Aš įstrigau tarp dviejų lyčių, – sako Kira Bell.

Po operacijos Kira atsisakė hormonų terapijos ir norėtų grįžti į moterišką kūną. Tačiau dėl  vartotų didelių medikamentų dozių, jos kūnas vis tiek labiau atrodo kaip vyro, o ne moters.

Kira svajoja tapti mergina, tačiau jos kūnas dar nėra atkurtas.

Nuotr.  Kiros (viršuje) vis dar  labiau vyriška nei moteriška išvaizda, o Charlie Evans (apačioje)  įkūrė labdaros organizaciją

 

Lyties keitimo operacijas atliekantys medikai uždirba milžiniškus pinigus

Žinoma, ne visos  lyties keitimo istorijos baigiasi taip liūdnai. Pavyzdžiui, vieną lytį pakeitęs karys vedė svajonių vaikiną, kuris anksčiau buvo mergina. Aktorė Ellen Page gerbėjams su pasididžiavimu sakė, kad ji tapo Eliotu.

Tyrimų duomenimis, beveik 20 procentų visų translyčių žmonių pasaulyje gailisi dėl savo lyties pakeitimo, o chirurgai turi priežasčių neduoti šiems pacientams papildomo laiko pagalvoti. Pasak JAV tyrimų firmos „Global Market Insights“, lyties keitimo operacijas atliekantys medikai uždirba daug pinigų, įtikinę savo impulsyvius klientus, kad mato geras jų tolesnio gyvenimo perspektyvas.

Pasaulinė lyties keitimo chirurgijos rinkos apimtis 2019 metais sudarė daugiau nei 316 milijonų JAV dolerių. O nuo 2020 iki 2026 metų ji išaugs 25,1 proc.

Tuo tarpu Europos lyties keitimo rinkoje 2019 metais siekė 15,9 mln. JAV dolerius. Dabar dominuoja Vokietija. Žmonių, pasirinkusių pereinamąjį laikotarpį, skaičiaus padidėjimą skatina informavimo apie tokias procedūras valstybėse politika.

Tuo tarpu amerikiečių psichologas Andre Van Mohlas ir jo kolegos patikslino, kad žmonėms, galvojantiems apie lyties keitimą, reikia bent dešimtmetį praleisti su šia mintimi, kad galėtų tvirtai apsispręsti ir nepadaryti klaidos.

„Dešimt metų stebėję translyčių asmenų grupę, pastebėjome, kad tarp jų buvo 12 kartų daugiau savižudybių ir beveik tris kartus daugiau apsilankymų pas psichiatrus nei tarp viso pasaulio gyventojų“, – sako Andre Van Mohlas.

Anot jo, geriausias sprendimas yra iš anksto susisiekti su specialistu. Ekspertas padės pašalinti psichologines problemas, kurias žmonės painioja su lyties disforija.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą