Šiam ne visai normaliam reiškiniui yra daugybė priežasčių. Ir toli gražu ne visada reikia apkaltinti merginą nežinojimu. Pasitaiko, kad šiame amžiuje nėštumas gali atsirasti dėl smurtinių partnerio veiksmų, prievartos veiksnių ir panašiai. Archyvo nuotrauka

Paauglių nėštumo problema kyla dėl amžiaus neatitikimo tarp seksualinės ir socialinės brandos. Tai yra dažniausiai  tarp 13–18 metų merginų. Amžius ir socialinės brandos kriterijai skirtingose ​​pasaulio šalyse ir kultūrose taip pat nėra vienodi. Kadangi paauglių  merginų nėštumas yra daugialypė problema, todėl bėgant metams ši problema ne tik kad nepraranda savo aktualumo, bet, atrodo, kad dabar ji yra viena aktualiausių.

 

Visa atsakomybė už lytiškumo ugdymą gula ant tėvų pečių

Kai žmonės pamato nėščią paauglę, paprastai iškart ją  niekinančiai vertina ir smerkia. Tačiau verta pagalvoti, kad visų pirma šiai nepilnametei reikia suaugusiųjų palaikymo ir supratimo.

Paauglių nėštumas  kai kuriose šalyse yra gana plačiai paplitęs, kad kartais net vadinamas epidemija. Priešlaikinis nėštumas paprastai palieka gilią žaizdą merginų ir jų artimųjų širdyse. Tyrimų duomenimis, tik dvidešimt procentų paauglių mamų baigia vidurinę mokyklą ir stoja į aukštąsias mokyklas.

Šiam ne visai normaliam reiškiniui yra daugybė priežasčių. Ir toli gražu ne visada reikia apkaltinti merginą nežinojimu. Pasitaiko, kad šiame amžiuje nėštumas gali atsirasti dėl smurtinių partnerio veiksmų, prievartos veiksnių ir panašiai.

Viena pagrindinių priežasčių, žinoma, yra lytiškumo ugdymo stoka. Jo gali nebūti arba jis gali būti neteisingas. Visa atsakomybė už lytiškumo ugdymą gula ant tėvų pečių. Tačiau ne visi randa laiko atkreipti dėmesį į savo dukras. Lytinio ugdymo švietimo įstaigose praktiškai nėra. Ir atitinkamai tiek centrai, tiek paslaugos, skirtos padėti (psichologiškai) ir apsaugoti šeimas bei vaikus, neveikia reikiamu ir šimtu procentų.

Antroji paauglių nėštumo priežastis yra seksualinis išprusimas. Dabar vidutinis paauglių nėštumo amžius yra šešiolika metų. Tyrimų duomenimis, devyniasdešimt procentų jaunuolių iki dvidešimties metų turi seksualinę nesantuokinių santykių patirtį.

Trečioji paauglių nėštumo problema yra kontracepcijos taisyklių nežinojimas. Nepaisant įvairių kontracepcijos tipų ir metodų, egzistuojančių farmakologijoje ir medicinoje, paaugliai dažniausiai jų  nepaiso. Greičiausiai ir dėl žinių stokos, supratimo, lytinio švietimo trūkumo ir baimės viešai įsigyti kontraceptines priemones vaistinėje, finansinis nemokumas, baimė dėl netinkamo jų vartojimo, kad nebūtų išjuokti bendraamžių. Suprantama, geriausia būtų kreiptis į gydytoją dėl rekomendacijų  paauglių kontracepcijos klausimais.

Ketvirta paauglių nėštumo priežastis yra smurtas. Šiuo atveju terminas yra platesnis nei tik seksualinis prievartavimas. Nuolatinis  seksualinių partnerių psichologinis poveikis paauglių merginų atžvilgiu, vertimas turėti lytinių santykių – visa tai taip pat reiškia smurto paauglystėje įvardijimą. Nepalanki šeimos atmosfera taip pat gali turėti įtakos šiam faktui ir būti psichologinė prievarta merginai.

 

Svarbi priežastis yra lytinio švietimo nebuvimas ar jo spragos

Dar kita paauglių nėštumo priežastis  gali būti socialinė ir ekonominė padėtis. Įvairių tyrimų duomenimis, didesnė šios patologijos dalis atsiranda šalyse, kurių socialinis ir ekonominis statusas yra žemas. Daugelyje jų nėštumas tokiame jauname amžiuje atveria galimybę gauti finansinę pagalbą gimus vaikui.

Ar mergina  turės ankstyvų lytinių santykių  ir priešlaikinį nėštumą, priklauso ir nuo socialinių bei asmeninių veiksnių. Svarbi priežastis yra lytinio švietimo nebuvimas ar jo spragos. Pastaroji suprantama kaip medicininių ir pedagoginių priemonių sistema, skirta tėvams, paaugliams ir jaunuoliams teisingo požiūrio į lyčių klausimais.

Kodėl paauglių nėštumas yra pavojingas?  Ir kokias psichologines, fiziologines ir socialines problemas tai sukelia?

Dauguma ankstyvųjų nėštumų, suprantama,  yra neplanuoti. Iš čia ir liūdna statistika: 70 proc. nėštumų baigiasi abortu (labai dažnai vėliau), 15 proc. persileidimu, 15 proc. gimdymu.

Tyrėjų teigimu, paauglės merginos labai dažnai užmezga intymius santykius norėdamos „būti ne blogesnės už kitas“, o svarbų vaidmenį čia vaidina plačiai paplitusi sekso propaganda. Remiantis apklausomis, tik trečdalis seksualiai aktyvių paauglių naudojasi prezervatyvais, dar trečdalis nebaigia lytinį aktą, o likusieji nieko nenaudoja. Tyrėjų tvirtinimu,  5 proc. apklaustų moksleivių susidūrė su ankstyvo nėštumo problema.

Dažnai paauglių nėštumo faktas pripažįstamas pavėluotai. Natūrali pirmoji reakcija yra šokas, gėda, kaltė, sumišimas, nenoras priimti tai, kas įvyko, baimė ir panika. Tokiame ankstyvame amžiuje mergaitėms sunku susidoroti su problemomis ir savo emocine būsena. Todėl vienos pasineria į depresiją, o kitos tikisi „stebuklo“. Vienaip ar kitaip, bet nepilnametės merginos negali pačios nuspręsti, ką daryti su nėštumu. Jos susiduria su skausmingu pasirinkimo klausimu – išlaikyti ar nutraukti nėštumą? Todėl labai svarbu, kad šalia paauglės mergaitės būtų žmogus, kuriuo ji pasitiki (mama, močiutė, mokyklos mokytoja ir panašiai)  ir kurios padėtų jai susidoroti su beviltiškumo jausmu ir priimti teisingą suaugusiųjų sprendimą.

 

Norint išvengti problemų, būtina paauglių nėštumo prevencija

Paauglių mergaičių nėštumo eiga neturi reikšmingų skirtumų nuo suaugusių moterų nėštumo. Tačiau pastebima tokia tendencija: kuo jaunesnė būsimoji mama, tuo didesnė komplikacijų rizika ir bet kokios patologijos tikimybė tiek sau, tiek kūdikiui. Nėščia paauglė rizikuoja anemija (sumažėjusi hemoglobino koncentracija kraujyje); hipertenzija (aukštas kraujospūdis). Taip pat ji gali neišvengti toksikozės, ampsijos (vėlyvos toksikozės), nepakankamo svorio padidėjimo nėštumo metu (dėl netinkamos mitybos, nesveiko gyvenimo būdo). placentos previa (dėl nepakankamo hormonų kiekio). Tarp nėščių paauglių neretai pasitaiko ir persileidimas, priešlaikinis gimdymas, komplikacijos gimdymo metu – vaisiaus obstrukcija, atliekant cezario pjūvį (dėl kliniškai siauro dubens), neišnešiotas kūdikis (kuo anksčiau vaikas gimsta, tuo didesnė rizika susirgti regėjimo, virškinimo, kvėpavimo sistemos, bendro kūno vystymosi problemomis). Taip pat mažas gimimo svoris (2,5-1,5 kg), vidinė vaisiaus hipoksija, gimdymo trauma, didelė dirbtinio maitinimo tikimybė (dėl nepakankamos paauglių motinų motyvacijos) ir panašiai.

Norint užkirsti kelią šioms išvardintoms ir kitoms problemoms, būtina paauglių nėštumo prevencija.

Tai reiškia, kad turi būti tėvų pasitikintys santykiai su paaugliu vaiku, įskaitant atvirus pokalbius „draudžiamomis“ temomis. Aktyvus paauglių lytinis švietimas mokyklose, filmų rodymas, atitinkamų paskaitų pravedimas. Įvairios ir išsamios informacijos apie kontracepcijos metodus teikimas ir taip toliau.

Paauglių nėštumas gali baigtis dviem būdais: abortu ar gimdymu. Paauglėms mergaitėms negimdinio nėštumo rizika yra keliasdešimt kartų didesnė nei vyresnio amžiaus moterims. To priežastis gali būti seksualinis ir bendras nebrandumas, lytiškai plintančios infekcinės ligos, gimdos uždegiminės ligos ir panašiai.

Nėštumo išlaikymo ar nutraukimo problema kyla ne tik pačiai paauglei merginai, bet ir jos seksualiniam partneriui bei tėvams.

gydytoja ginekologė Aušrinė Burgelytė, “YouTube” vaizdo įrašas

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą