Tikra sensacija, vadinama „burbuline guma“, kramtomoji guma tapo 1928 metais. Tada chemikas Walteris Deameris patobulino gumos gamybos formulę, kad iš jos buvo galima išpūsti burbulus. Archyvo nuotrauka

Rugsėjo 23 dieną kramtomajai gumai suėjo 168 metai. Išradimas, kurį pamėgo milijonai žmonių visame pasaulyje, priklauso amerikiečiui Johnui Curtisui. Tačiau XIX amžiuje kramtomoji guma gerokai skyrėsi nuo šiuolaikinių. Taigi, kaip atrodė pirmoji pasaulyje kramtomoji guma ir kodėl ji Singapūre pardavinėjama kramtomoji guma tik pagal gydytojo receptą? – rašo chewsygum.com.

 

  1. Antikinė guma

Suomijoje archeologai aptiko sakų gabalėlių su dantų pėdsakais. Šiam kramtomosios gumos prototipui, manoma, yra apie 5 tūkstančius metų. Taip pat įrodyta, kad senovės Graikijoje buvo kramtomas bičių vaškas, siekiant išvalyti dantis ir gaivinti burnos kvapą. Tuo tarpu majų gentys šiems poreikiams naudojo šaldytą Hevea sulą – kaučiuką, o Šiaurės Amerikos indėnai – spygliuočių medžių sakus.

  1. Kramtomoji guma „Jankių pušis“

1848 metais Amerikoje parduotuvės savininkas Johnas Curtisas pradėjo pardavinėti išgarintos dervos gabalėlius, suvyniotus į popierių, todėl jie tapo pirmąja pasaulyje kramtomąja guma, pardavinėjama parduotuvėje. Po kelerių metų jis pakeitė gumos sudėtį: vietoj dervos pradėjo dėti parafino, o skoniui pagerinti – prieskonius. Tada  egzotiškų pavadinimų  kramtomoji guma „Pine Trunk“, „Cream and Sugar“ ir „Yankee Pine“ kainavo vos  po vieną centą. Nepaisant to, kad Curtisas pastatė gamyklą, kurioje buvo gaminama kramtomoji guma, jam kilo problemų su ingredientais. Tai yra ilgai laikyti gumos buvo neįmanoma, nes dėl natūralių ingredientų ji pradėjo gesti, todėl jo savininkui nepavyko sukurti pelningos produkcijos.

  1. Kramtomoji guma iš kaučiuko

Labiau pasisekė Niujorko fotografui Thomasui Adamsui, kuris pakeitė kramtomosios gumos receptą. 1871 metais jis namuose sukūrė kramtomąją gumą iš kaučiuko gumos, o tada užpatentavo ją ir pradėjo masinę gamybą. Taip atsirado kramtomosios gumos gaminimo formulė, kuri ir šiandien yra pagrindinė.

  1. Pirmoji „burbulinė guma“

Tikra sensacija, vadinama „burbuline guma“, kramtomoji guma tapo 1928 metais. Tada chemikas Walteris Deameris patobulino gumos gamybos formulę, kad iš jos buvo galima išpūsti burbulus, kurie nelimpa prie veido. Anksčiau kramtomąją gumą daugiausiai mėgo suaugusieji, tačiau padedant šiam išradimui, ji išpopuliarėjo tarp vaikų. Vienintelė problema buvo žmonių įgūdžių pūsti burbulus trūkumas. Todėl kūrėjas nurodė pardavėjams išmokyti pirkėjus šio įgūdžio.

  1. Universalus receptas

Šiandien visame pasaulyje kramtomoji guma gaminama pagal vieną receptą: 20 proc. – guma, 60 proc. – cukrus (ar jo pakaitalai), 19 proc. – kukurūzų sirupas ir 1proc. – kvapiosios medžiagos. Be to, gamintojai prideda įvairių  papildomų skonių, norėdami sukurti savus naujus skonius, kurių konkurentai neturi.

  1. Muilas + guma

Pasaulyje žinoma kompanija „Wrigley“ iš pradžių buvo muilo gamintoja. Kramtomoji guma buvo pridėta prie muilo kaip premija ar paskatinimas. Rinkodaros specialistai išsiaiškino, kad muilą žmonės dažniau perka būtent dėl ​​gumos, todėl gamintojas nusprendė pakeisti profilį ir pradėjo gaminti kramtomąją gumą.

  1. Antistresinė kramtomoji guma

Antrojo pasaulinio karo metais kramtomoji guma buvo privaloma Amerikos kariuomenės racione. Buvo tikima, kad būtent kramtomoji guma padeda sumažinti įtampą ir susidoroti su stresu. Karui pasibaigus, po Amerikos, kramtomoji guma pradėta gaminti Japonijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Anglijoje.

  1. Kramtomoji guma su „vasabi“ ir „foie gras“ ir kitais priedais

 Be tradicinių vaisių ir uogų bei mėtų kramtomosios gumos, dabar galima nusipirkti beveik bet kokio skonio kramtomosios gumos. Pavyzdžiui, šoninės, kalakutienos, moliūgo, „vasabi“ ir net prancūziško delikateso „foie gras“ skonio. Tokių neįprastų kramtomųjų gumų gamybai naudojamos specialios kapsulės su įvairiais aromatiniais priedais. Taip pat yra įvairių gėrimų skonio kramtomosios gumos: absento, marinuotų agurkų, vyno. Pastarojo sudėtyje yra įvairių rūšių vyno miltelių: portveino, šerio, šampano ir panašiai.

  1. Rekordinis kramtomosios gumos burbulas

1954 metais amerikiečių kompanija „Dubble Bubble“ per televiziją inicijavo neįprastą konkursą. Pagrindinė dalyvių užduotis buvo išpūsti didžiausią kramtomosios gumos burbulą. Šiuo metu pasaulio rekordas priklauso Susan Montgomery, kuri sugebėjo išpūsti 58,5 centimetro skersmens burbulą.

  1. Receptinė guma

Singapūro vyriausybė maždaug prieš 10 metų uždraudė gyventojams kramtyti gumą, kad šaligatviai, liftai, laiptinės ir kitos viešosios erdvės būtų švarios, o metro važiuotų sklandžiai. Faktas yra tai, kad kramtomoji guma dažnai tapo metro, kuris Singapūre veikia be vairuotojų, automatizavimo gedimų priežastimi. Chuliganai užklijavo durų uždarymo jutiklius, dėl to metro susidarė tikros spūstys. Šiandien Azijos didmiestyje parduodama tik dviejų rūšių kramtomoji guma: antinikotininė ir odontologinė, o norint  ją įsigyti būtinas gydytojo receptas!

Kalifornijos San Luis Obispo mieste, atvirkščiai, yra speciali namo siena, prie kurios žmonės klijuoja naudotą gumą. Ši tradicija gyvuoja nuo praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio. Manoma, kad dėl to miesto gyventojai mažiau šiukšlina gatvėse.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą