Akių rainelės spalva gaunama iš medžiagos, vadinamos melaninu. Jei melanino daug, tai akys rudos. Archyvo nuotrauka

Mūsų kūnas yra neįtikėtinai keistas ir nuostabus dalykas. Tikrai daug dalykų apie savo kūną sužinosite dabar pirmą kartą!

 

1.Pačiose smegenyse nėra skausmo receptorių! Galvojate, kodėl tada skauda galvą? Tiesą sakant, galvos skausmas dažniausiai yra susijęs su kaukolės raumenų įtampa.

2.Žmogus per dieną sumirksi apie 9000 kartų. Akių vokų raumenys yra labiausiai užimti organai.

3.Žmonėms lengviau įsisavinti ant popieriaus atspausdintą informaciją. Norvegijos mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu vienai žmonių grupei buvo duotas tekstas skaityti nuo popieriaus, o kitai – tekstas kompiuterio ekrane. Pirmoji grupė daug geriau įsiminė viską, ką skaitė.

4.Plaučiuose net ir iškvėpus lieka 1,5 litro oro.

5.Kraujotakos organai pradeda funkcionuoti dar gimdoje, todėl iki vaiko gimimo jie  jau būna  subrendę.

6.Apie 23 proc. viso širdies pumpuojamo kraujo patenka tiesiai į smegenis.

7.Žmogaus akys gali judėti beveik bet kuria kryptimi padedant jų raumenims.

8.Žmogaus kūne yra daugiau nei 100 milijardų nervinių ląstelių (neuronų)! Neuronai yra ilgaamžės ląstelės. Daugelis jų gyvena tiek pat, kiek ir pats žmogus.

9.Vyzdys, juodoji akies dalis viduryje, iš tikrųjų yra skylutė. Vyzdžio dydis kinta priklausomai nuo aplink esančio apšvietimo laipsnio. Kai šviesos mažai, rainelės raumenys padidina vyzdį (vidiniai raumenys atsipalaiduoja, išoriniai – įsitempia) ir atvirkščiai – kai aplink daug šviesos, rainelės raumenys sumažina vyzdį (išoriniai raumenys atsipalaiduoja, vidiniai – įsitempia).

10.Žmogaus kaulai susideda iš 2 tipų audinių: kompaktiškų ir kempinių. Kompaktiškas audinys suteikia kaulams tvirtumo, o kempinė – lengvumo.

11.Signalai iš nervų sistemos į raumenis eina 100 metrų per sekundę greičiu.

  1. Žmogaus ragena labai panaši į ryklio. Taigi, tobulėjant technologijoms, ryklio akis būtų galima nesunkiai persodinti žmogui ir jos puikiai įsitvirtintų.
  2. 230 – tai judamųjų ir pusiau judančių sąnarių skaičius žmogaus kūne.

14.Žmogaus akis yra pripildyta intraokulinio skysčio, kurį gamina ciliarinis kūnas. Akies skystis padeda išlaikyti skleros formą. Sklera yra kietas išorinis akies apvalkalas.

15.Jei ilgą laiką atliksite daug monotoniškų anaerobinių pratimų (pavyzdžiui, kilnosite svorius), tada padidėja raumenys. Tai vadinama raumenų hipertrofija. Tokį padidėjimą lemia ne ląstelių skaičiaus padidėjimas, o pačių raumenų ląstelių dydžio padidėjimas (miofibrilėse daugėja raumenų baltymų). Tokiu būdu raumenų ląstelės apsisaugo nuo mikroplyšimų ir pažeidimų.

16.Per 1 minutę suaugusio žmogaus kvėpavimo sistemą praeina apie 6 litrus oro.

  1. Mūsų organizmas turi pakankamai kraujo, kad pamaitintų 1,2–1,8 milijono uodų.

18.Žmogaus širdis susitraukia maždaug 100 000 kartų per dieną, 37 milijonus per metus ir maždaug 2,5 milijardo per visą gyvenimą.

19.Ištiesinus smegenų žievės vingiai užimtų 2300 kvadratinių metrų plotą.

20.Stapedinis raumuo yra mažiausias kūno raumuo (jo dydis yra 1-2 mm) ir jis yra ausyje.

21.Per savo gyvenimą žmogus pagamina apie 65 litrus ašarų. Ašaras gamina ašarų liaukos. Ašaros padeda akims visada būti drėgnoms ir skaidrioms.

22.Akių raumenis žmogus naudoja daugiau nei 100 000 kartų per dieną.

23.Smegenys ir nugaros smegenys yra apsaugotos trimis membranomis, tarp kurių cirkuliuoja smegenų skystis. Jos maitina smegenis ir padeda galvai bei stuburui amortizuoti smūgius.

24.Kaip ir pirštų atspaudai, kiekvieno žmogaus rainelės raštas yra unikalus. Spalva taip pat unikali. Rainelės spalva gaunama iš medžiagos, vadinamos melaninu. Jei melanino daug, tai akys rudos.

25.Suaugusio žmogaus nugaros smegenų storis yra maždaug mažojo piršto dydžio.

26.Kasdien nosies gleivinės išskiria pusę litro gleivių. Tai dvi pilnos stiklinės!

27.Kiekviena akis turi apie 200 blakstienų.

28.Žmogaus virškinamojo trakto ilgis yra nuo 7 iki 9 metrų.

  1. Į kaspiną panašus raumuo yra ilgiausias žmogaus kūne (siekia 50-60 cm). Jis eina įstrižai per šlaunį, pasiekia priekinę šlaunikaulio dalį ir leidžiasi žemyn.

30.Sėdmeninis nervas yra plačiausias ir ilgiausias nervas kūne. Jo plotis apie 1,5 cm.

31.Žmogaus nosis gali atskirti daugiau nei 10 000 skirtingų kvapų.

32.Didžiausias kūno raumuo  – tai didžiausias sėdmuo.

33.Iš visų žmogaus pirštų nykštys yra unikaliausias. Jis priešinasi kitiems. Būtent su jo pagalba žmogus turi galimybę atlikti griebimo judesius.

34.Jautrūs receptoriai žmogaus kūno odoje pasiskirstę labai netolygiai. Taigi, pavyzdžiui, ant pirštų galiukų ir delnų jų yra daug, o ant nugaros – labai mažai. Kai kur viename kvadratiniame metre yra daugiau nei 200 nervinių galūnėlių!

35.Maksimalus nervinio impulso greitis yra 120 metrų per sekundę!

36.Lęšis yra skaidrus diskas, esantis už akies rainelės. Objektyvo lankstumas leidžia akiai sutelkti dėmesį į objektus, esančius skirtingais atstumais. Objektyvas turi mažus raumenis, dėl kurių jis lankstus.

37.Jei visi žmogaus kūno nervai būtų nubrėžti viena linija vienas po kito, tai susidarytų apie 80 km.

38.Naujagimis turi 270 kaulų. Laikui bėgant, suaugus, jų skaičius sumažės iki 206.

39.Kutenimas yra labai nemalonus nervų galūnėms, taip pat skausmas ar spaudimas. Kutenimas – tai nervinė reakcija, atsirandanti, kai stimuliuojami tam tikri lytėjimo receptoriai, kurie siunčia signalą į smegenis.

  1. Naujagimio šlapimo pūslės talpa yra tik 50 ml, o suaugusio žmogaus – 1000-1200 ml.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą