Tikriausiai niekas nesiginčys dėl to, kad rytinė mankšta vaikams yra nepaprastai svarbi. Bet kitas klausimas yra kone svarbesnis: kaip išmokyti vaiką tai daryti kiekvieną dieną be ašarų ir isterijų: „Aš nenoriu,  aš to nedarysiu! Visų pirma, tėvai, nerimaujantys, kad  jų brangiausias vaikas atsisako daryti pratimus, turėtų atsiminti, kad svarbu jį išmokyti tai daryti, o ne priversti. Jaučiate skirtumą?

 

Geriausias būdas skatinti vaiką mankštintis ryte – rodant asmeninį pavyzdį

Jei vis dar  jūsų vaikas nelabai nori mankštintis rytais, greitai prisiminkite, kaip jūsų tėvai vertė ką nors daryti prieš jūsų, kaip vaiko, valią?  Pavyzdžiui, gerti šiltą pieną su plutele, groti pianinu, apsipilti šaltu vandeniu.  Dabar pagalvokite, ką jūs darote būdami suaugę!

Įsidėmėkite, kad jūsų tikslas yra rytinius pratimus padaryti sveiku įpročiu ilgus metus. Todėl nereikėtų rėkauti ant vaikų, jei jie pradžioje spyriojasi. Juo labiau auklėti, moralizuoti ir pamokslauti tais klausimais. Vaikas turėtų ryte atlikti paprastus fizinius pratimus ne kaip sunkų darbą ar bausmę, o kaip savaime suprantamą dalyką. Lygiai taip pat, kaip jis kiekvieną rytą prausiasi ir valosi dantis.

Aišku, būtų idealus atvejis, jei pradėtumėte savo atžalą mankštinti nuo vystyklų. Taip, taip, jei nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių, deklamuodami juokingus vaikų ketureilius, pavyzdžiui, žąsis, žąsis, ha-ha-ha, tuo metu ritmiškai pakeldami ir nuleisdami vaiko rankas ir kojas. Aišku, nepamiršdami pasidžiaugti: „Štai kaip mūsų mažulis moka!“ ir mažumėlė pakutenti jį.

Tokiu būdu jūs padėsite susiformuoti vaiko refleksui: atėjo rytas – mankšta prasidėjo. Jei vaikeliui  2–3 metai ir kai tik jis pabus, parodysite, kaip katė rąžosi ryte ar kaip žiogas šokinėja, ir paprašysite  jo pakartoti jų veiksmus – tokiu būdu jūs sėkmingai formuosite mažylio refleksą.

Bet, tarkime, aukso laikas yra prarastas. Jūsų vaikui jau yra 8–12 metų ir norite, kad jis pradėtų mankštintis ryte. Svarbu rasti tinkamą motyvaciją. Tik jokiu būdu neskatinkite rinkos santykių: atliksi pratimus, o aš nupirksiu tau priedėlį prie išmaniojo telefono. Ilgai jūsų dosnumo gali nepakakti, vadinasi, toks skatinimas yra nieko vertas.

Geriausias būdas skatinti vaiką mankštintis ryte – rodant asmeninį pavyzdį. Be to, jei mama (ar tėtis) kada nors aktyviai sportavo ir pasiekė kokių nors rezultatų, vaikas turėtų tai žinoti ir didžiuotis savo gimdytojais. Taip pat pravartu būtų laimėtas taures, medalius padėti matomoje vietoje. Arba skatinant mankštintis,  padarykite kompiuterio ekrano užsklandą nuotrauka, kai tėtis trasoje ar mama plaukioja baseine ir panašiai. Nepraleiskite progos pasigirti: „Pažiūrėk, kaip aš galiu. Kad tu žinotum, kad tai labai puiku! Aš pradėjau nuo paprastos mankštos ryte, matai, koks mano išpuoselėtas kūnas. Tai galėsi pasiekti ir tu, žinoma, jei kasdien darysi mankštą“.

 

Vaikų noras ne tik daryti taip, kaip kiti, bet ir pasivyti bei aplenkti, gali padaryti stebuklus

Alternatyva: raskite paskatinimą, kuris labiausiai įtikintų vaiką. Pavyzdžiui, reikia mesti svorį, stiprinti raumenis, gerinti laikyseną ir panašiai. Žinia, vaikai turi įgimtą savybę nuostabiai mėgdžioti. Jei, pavyzdžiui, berniukas yra Schwarzeneggerio gerbėjas, o mergaitė nori, kad jos būtų toks pat liaunas liemuo, kaip Aistės iš 12 aukšto, galite ir pameluoti vardan kilnaus tikslo. Pakišti  savo atžalai atspausdintą rytinių pratimų rinkinį, kurį radote internete  ir kur buvo parašyta, kad būtent tokius pratimus atliko Arnoldas Schwarzeneggeris, kai filmavosi  juostoje „Terminatorius“. Arba slapta išmaldavote iš tos pačios Agnės mamos kasdienės mankštos pratimus, kuriuos atlieka jos liauno liemens duktė. Vaikų noras ne tik daryti taip, kaip kiti, bet ir pasivyti bei aplenkti, gali padaryti stebuklus!

Ko gero bet kuris iš tėvų svajoja, kad jų vaikas bus puikus sportininkas, visada geros sveikatos ir imuniteto. Rytiniai pratimai gali padėti įgyvendinti tėvų planus, kurie ne tik džiugintų vaikus, bet ir suteiktų jiems gerą fizinę formą bei pagerintų jų nuotaiką.

Kažkodėl suaugusieji galvoja, kad rytiniai pratimai yra svarbūs tik vaikams. Tai visiškai neteisinga. Gimnastikos pratimų kompleksas ryte yra naudingas įvairaus amžiaus, statuso ir profesijos žmonėms.

Tuo tarpu rytiniai pratimai vaikams padeda  ne tik „galutinai atsibusti“ po ilgos nakties, bet ir būti žvaliais. Atlikdami pratimus ryte, vaikai stiprina savo imunitetą, padidėja vidinė energija, o tai yra raktas į sėkmingus pasiekimus visai dienai.

Padedant rytiniams pratimams, pagerėja vaikų kraujotaka, vadinasi, padidėja deguonies kiekis. Tai leidžia padidinti moksleivių ir paauglių smegenų veiklą. Nuolatinė kova su mieguistumu ugdo labai svarbius vaiko charakterio bruožus. Pavyzdžiui, atkaklumą ir valios jėgą, o tai daro įtaką tolesnėms sėkmėms tiek mokantis, tiek ir sportuojant.

Nereikia pamiršti, kad rytiniai pratimai vaikams yra paprastas pratimų rinkinys kūno tonusui pakelti, o ne varginantis fizinis krūvis. Skirdami pratimų kompleksą savo vaikui, tėvai turėtų remtis dviem svarbiais principais: metodiškumu ir nuoseklumu.

 

Norėdami sudominti vaiką mankšta, ji turėtų būti panaši į žaidimą

Metodiškumo principas yra tas, kad reikia mankštintis kiekvieną dieną, nepriklausomai nuo nuotaikos. Vienintelė objektyvi gimnastikos pratimų neatlikimo priežastis gali būti tik vaiko liga. Pratindami atžalas mankštintis ryte, tėvai turėtų parodyti savo pavyzdį. Tik mėgdžiodamas mamą ir tėtį, vaikas pamils rytinius pratimus ir pradės juos atlikti kasdien.

Nuoseklumo principas yra tas, kad mankštą reikia atlikti pagal parengtą planą, į kurį įeina apšilimas ir mankštos sudedamosios dalys. Nereikalaukite iš vaiko, kad jis visus pratimus atliktų iškart.

Priešingai – tėvai, turėtų būti kantrūs ir padėti vaikui atlikti sudėtingesnius pratimų elementus.

Norėdami sudominti vaiką mankšta, ji turėtų būti panaši į žaidimą. Vienas jų, kai vaikas yra vertikalioje padėtyje, rankos pakeltos į viršų. Toliau jūsų atžala turėtų sklandžiai, be staigių judesių, temptis į visas puses, bandydamas pasiekti įsivaizduojamus daiktus.

Kai visi raumenys jau pakankamai atsipalaiduoja, galite pereiti  ir prie sudėtingesnių pratimų. Leiskite vaikui šokinėti vietoje kaip zuikiui. Pirmiausia ant vienos kojos, paskui ant kitos. Pabaigoje ant dviejų kojų. Taip jis galės ne tik pramankštinti sąnarius, bet ir sustiprins jo kojų raumenis. Atlikdamas „Ekskavatoriaus“ pratimą, vaikas derina malonų ir naudingą. Be to, tėvai gali pasiūlyti savo vaikams šokinėti kaip zuikiai,  surenkant išsibarsčiusius žaislus ir sudedant juos į dėžę. Nepamirškite tokių pratimų, kaip „Dviratis“ ar „Kranas“. Norėdami atlikti šiuos pratimus, vaikas turi gulėti ant nugaros ir sulenkti kojas.

Atlikdamas pratimą „Dviratis“, vaikas turės kojomis imituoti pedalų mynimą.  Pratimas „Kranas“ reiškia, kad vaikas, gulėdamas ant nugaros, ištiesia kojas ir sulenkia baldakimu.

Atlikdamas pratimus ryte, vaikas turėtų būti visiškai atsipalaidavęs, apsirengęs laisvais, nevaržančiais judesių drabužiais ar marškinėliais su šortais. Prieš mankštinantis, kambarys turėtų būti vėdinamas ir, jei įmanoma, palikite langą atidarytą. Rytinė mankšta vaikams – tai raktas į gerą savijautą ir nuotaiką. Ryte pasikrovę energijos, galite būti tikri, kad diena praeis teigiamai ir sėkmingai.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą