„Santa Maria“ kolegijos Vakarų Australijoje tyrėja Linda Stade pateikia patarimų, kaip kalbėtis su vaikais apie antsvorio mažinimą. „Svarbiausia, reikia padaryti taip, kad nepažeistumėte vaiko savivertės ir neįvarytumėte jam kompleksų“, – sako tyrėja.

 

Vaikai brendimo metu auga staigiai, tarsi šuoliuodami

Lindos Stade tvirtinimu, ši tema  yra gana dažnai aptarinėjama kolegijoje, kur ji dirba dėstytoja. Mokytojai, tėvai, psichologai – visi vieningai pritaria, kad reikia kuo daugiau kalbėtis su vaikais apie sveikatą ir sveiką gyvenseną.

Lytinio brendimo metu  vaiko organizme gaminamas gonadotropino hormonas, kurio pagrindiniai taikiniai yra kiaušidės ir sėklidės,  signalizuoja apie pasirengimą reprodukcinei funkcijai. Šiuo periodu merginoms suapvalėja klubai, sėdmenys ir krūtinė. Jei iki tol mergaitė buvo liekna kaip nendrė, o jai pradėjus bręsti išsipučia kaip balionas, tėvai pagalvoja, kad su ja kažkas ne taip. Iš tikrųjų vaikai brendimo metu auga staigiai, tarsi šuoliuodami ir taip atsitinka, kad svorio šuolis neretai lenkia ūgio šuolį. Kol vaikai maži, jie auga proporcingai, bet brendimo laikotarpiu neretai atsiranda tokie augimo „nenuoseklumai“.

Vaikai paauglystėje dažnai priauga svorio  ir dėl to, kad mažai juda. „Dažnai galima pastebėti jau tarp 11–12 metų vaikų antsvorį, kurį neretai lemia pasikeitęs dienos režimas. Tai yra būtent nuo to, kaip jie leidžia laisvalaikį  per pertraukas ir pamokoms pasibaigus. Jie dažniausiai sėdi ir kalbasi, o kalbėdami dar ir valgo. Dažnai – greitą ir nesveiką maistą“, – teigė Linda Stade.

Specialistės manymu, neretai tėvai ne savo valia daro jiems meškos paslaugą, duodami pinigų priešpiečiams, pietums arba kišenpinigių, o vaikai perka už juos bulvių traškučius, mėsainius ir koką-kolą. Yra tik kelios ligos, dėl kurių pastebimai padidėja svoris. Pavyzdžiui, dėl skydliaukės problemų, diabeto, depresijos, streso, gydymo steroidais poveikio. Kitos priežastys – nepateisinamos, nes vaikai nutunka dėl nesveiko maisto ir neteisingos mitybos“, – tvirtino Linda Stade.

Anot jos, todėl tėvai, norintys, kad nenukentėtų jų atžalų savivertė, pirmiausiai turėtų pasirūpinti jų sveikata. Tiksliau, mitybos įpročiais. „Antsvoris yra pavojingas veiksnys, ypač jei šeimoje kas nors serga diabetu ar širdies ligomis. Vienas iš trijų Australijos žmonių yra nutukęs, du iš trijų turi antsvorio, todėl turėtume kalbėti apie antsvorio problemas ne estetikos požiūriu, o kaip apie vieną rimčiausių sveikatos problemų“, – sako tyrėja.

 

Niekada neužsiminkite, kaip vaikas atrodo

Specialistės manymu, nelengva kalbėti su vaikais, neįskaudinus jų ar nesugėdinus dėl per didelio svorio. Bet vis dėlto galima atrasti teisingų žodžių, apsvarstant šią problemą. „Kalbėdami su vaiku apie antsvorio problemas, niekada neužsiminkite, kaip vaikas atrodo arba kaip atrodo patrauklūs žmonės. Sutelkite dėmesį ir kalbėkite tik apie antsvorio problemas. Tiksliau, kalbėkite apie tai, kad labai svarbu daug judėti, teisingai maitintis, o ne apie vaiko svorį. Atminkite, kad jei jūsų vaikas turi antsvorio problemų, greičiausiai jis pats tai supranta. Todėl nereikia jam priminti: „Tu esi storas!“ . Tai žeidžia bet kurį vaiką. Bet jei jūsų tikslas yra padėti vaikui atsikratyti antsvorio, galite jam pasakyti, kad, pavyzdžiui, jūsų giminėje yra žmonių, sergančių širdies ligomis, diabetu, todėl turime nuolat stebėti savo sveikatą ir tinkamai maitintis. Ir dėkite pastangas, kad jis išmoktų laikytis sveikos mitybos įpročių“, – sako Linda Stade.

Anot jos, galima vaikui pasakyti: „Aš jaudinuosi dėl tavo sveikatos. Matau, kad esi prastos nuotaikos, nusiminęs. Bet jei valgytum daugiau vaisių ir daržovių, kaip mat pagerėtų tavo nuotaika“. Arba: „Pastebiu, kad daug mažiau ėmei judėti. Žinai, aš noriu atrodyti dailesnė (būti atletiškesnis), siūlau kartu pasportuoti“. Arba: „Atkreipiau dėmesį, kad dažnai valgai tą patį maistą. Gal peržiūrėkime pirkinių sąrašą“ ir panašiai.

Lindos Stade tvirtinimu, tėvai patys turi nuspręsti, kaip visa tai pateikti vaikui, kad niekas ir niekada jo neerzintų dėl svorio ar jis pats gėdytųsi dėl savo antsvorio ar išvaizdos. „Kartais geriausia, ką tėvai gali padaryti, tai suteikti vaikams savitarpio palaikymo ir supratimo atmosferą namuose, kad jis pajustų, jog yra mylimas, nepriklausomai nuo jo svorio, ūgio ir patrauklumo“, – teigė Linda Stade.

 

Šaltinis: lindastade.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą