Jau trejų metų vaiką mokykite išsivalyti dantis

Žmogaus visavertis vystymasis ir tobulėjimas priklauso nuo jo sveikatos. Jei žmogaus gera sveikata, jis trykšta gyvenimo džiaugsmu, produktyviai  mokosi ar dirba, jis kupinas entuziazmo saviraiškai ir tobulėjimui, asmeniniam gyvenimui, karjeros augimui. Tačiau jei žmogaus prasta sveikata, jis tarsi trypčioja vietoje ir pamažu praranda tai, ką turėjo.

Jau trejų metų vaiką mokykite išsivalyti dantis

Todėl norint, kad mūsų vaikai būtų ne tik sveiki, bet ir sėkmingai susiklostytų jų ateitis reikia pradėti aiškinti jiems apie sveiką gyvenseną dar lankant vaikų darželį. Tuo pačiu pakloti sveikatos pagrindus ir suformuoti teisingą požiūrį į sveiką gyvenimo būdą.

Daugelio ikimokyklinio ugdymo įstaigų ir mokyklų patirtis rodo, kad nuolat aiškinant vaikams apie sveiką gyvenseną, pripratina juos sveikai gyventi.

Taigi, pradedant supažindinti ikimokyklinio amžiaus vaikus su sąvoka „sveikata“, vertėtų pirmiausiai išmokyti juos pažinti savo kūną, kaip tausoti jį ir elementarių higienos laikymosi taisyklių.

Tarkim, jei vaikui 3 metai, pirmiausiai reikia „supažindinti“ jį su savimi ir jo grupės, kurią lanko vaikų darželyje, vaikais. Tai reiškia, kad vaikas turi žinoti ir mokėti atsakyti į klausimus, kuo jis vardu, kiek jam metų (mažyliai mėgsta parodyti pirštukais) , nurodyti savo lytį – berniukas ar mergaitė bei savo asmenines savybes – plaukų ir akių spalvas, kiek pirštų ant rankos ir panašiai.

Po to vaiką reikia supažindinti su savo kūnu. Paaiškinti jam, kad jo kūnas susideda iš daugybės ląstelių, kurioms reikia duoti gerti švarų vandenį, maitinti naudingu ir sveiku maistu ir prižiūrėti. Kad kūnas susideda iš rankų ir kojų, liemens ir galvos. Turi plaukus, akis, ausis, nosį, burną Ant rankų ir kojų yra pirštai. Jie visi turi savo pavadinimus. Galite išvardinti.

Dar geriau būtų, jei paimtumėte vaiko mylimą žaisliuką ar lėlę ir parodytumėte mažyliui ant jų, kas  įvyksta, jei skauda akytė  (prastai ima matyti), suskausta ausytė (prastai ima girdėti) ir panašiai.

Jau trejų metų vaiką mokykite išsivalyti dantis, išsiskalauti burnytę, naudotis nosinaite, susišukuoti ir rūpintis savo išvaizda. Mokykite vaiką drąsiai reikšti savo emocijas: džiaugtis, stebėtis, bijoti. Parodykite savo pavyzdžiu arba aplinkinių patiriamas šias būsenas ir skatinkite vaiką neatsilikti nuo jų. Priešingu atveju, daug problemų gali iškilti dėl to, jei būtent to amžiaus vaiko emocijos  bus!

Supažindinkite mažylį su pavojingomis priemonėmis (žirklėmis, peiliu, šakute, pieštuku, teptuku). Ir vėl remkitės konkrečiais pavyzdžiais  bei jų mylimais žaisliukais: parodykite, kas nutinka su vaikais, kurie elgiasi neteisingai – jam tada labai skaudės ir bus blogai.

Vaikas  turi nešioti tik savo drabužėlius ir batukus, gerti iš savo stiklinės

Kai vaikui 4-5 metai, paaiškinkite jam, kas yra žmogus ir kuo jis skiriasi nuo gyvūnų. Padėkite vaikui suprasti vienas kito panašumus ir skirtumus. Taip pat išmokykite vaiką įvertinti save.

Šio amžiaus vaikai jau turi žinoti ir kaip vadinti žmogaus intymias vietas. Mokykite laikytis švaros, kad nereikėtų priminti. Ir vėlgi, nepamirškite, kad patys geriausi jūsų pagalbininkai  – mylimiausi vaiko žaislai. Todėl galite paklausti vaiko: „Kas bus, jei tavo mylimas zuikutis neišsivalys dantukų?  Išsipūs ir pradės skaudėti skruostuką. Kas bus, jei lėlytė neplaus kojyčių? Bus juntamas blogas kvapas“ ir panašiai.

Šio amžiaus vaikai turi žinoti ir suprasti, kodėl jis naudojasi tik jam skirtu rankšluosčiu, šukomis, dantų šepetėliu, nosinaite. Pats laikas papasakoti jiems ir apie mikrobus.. Naudingus, nes jų yra ant viso žmogaus kūno ir pavojingus – ant visų daiktų, aplink. Bet skirtumas tas, kad naudingi mus saugo, o pavojingi užkrečia ligomis. Todėl norint to išvengti, vaikai  turi nešioti tik savo drabužėlius ir batukus, gerti iš savo stiklinės, čiaudint ir kosint – užsidengti burną delnu ar nosinaite, valgyti tik plautas ir švarias daržoves bei vaisius, sėdėti prieš televizorių ne arčiau kaip 1, 5-2 metrus, kalbėti tyliai ir ramiai, skaityti knygas ir žiūrėti paveikslėlius sėdint, nes gulėdamas žmogus ilsisi ir miega!

Mokykite vaiką suprasti  ir kitų žmonių emocinę būseną: pasitenkinimą, džiaugsmą, baimę. Geriausias pavyzdys – tėveliai ir mylimi žaisliukai. Paaiškinkite, kodėl jūs, tėveliai, kartais jaučiate džiaugsmą, o kartais liūdesį. Dar geriau būtų, jei tai taptu įprasta – pasakoti, ką jūs jaučiate konkrečioje situacijoje. Tai labai pravers jūsų vaikams artimiausioje ateityje.

Mokykite  vaikus būti atsargiais. Kaip naudotis pavojingais daiktais: adatomis, virbalais, grėbliu, kastuvu. Paaiškinkite, kodėl adata draugauja su siūlu arba kodėl ant grėblio užlipama du kartus?

Paaiškinkite, kodėl negalima lipti aukštai. Galite parodyti internete traumuotų vaikų nuotraukas. Vaizdžiai apibūdinkite tuos pojūčius, kuriuos patiria  vaikas įsipjovęs į pirštuką ar susižalojęs koją ar ranką.  Kaip bemylėtumėte gyvūnus, bet išmokykite vaiką neliesti svetimų šunų ir kačių.

Vienas pavojingų dalykų buityje – elektra, todėl ne tik populiariai, suprantamai, bet ir paprastai  paaiškinkite vaikui apie elektros jungiklius ir juose tykojančius pavojus.

Taip pat paaiškinkite, kad negalima liesti kitų žmonių, kad ir močiutės, vaistų. Galima gerti tik jam skirtą mikstūrą.

Vasarą parodykite nuodingas uogas, augalus, o rudenį – grybus, kurių negalima valgyti.

Dabar pats laikas papasakoti vaikui, kas tas ekstremalus atvejis ir kaip išsikviesti pagalbą. Dėl to išmokykite vaiką naudotis telefonu ir paskambinti pagalbos numeriu 112. Kad kviečiant pagalbą, reikia pasakyti savo pavardę, vardą, adresą, trumpai papasakoti, kas būtent nutiko ir kur vaikas yra.

 

parengta pagal journals.sagepub.com

2 KOMENTARAI

  1. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused.
    Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
    Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that,
    how you presented it. Too cool!

  2. Great blog you have here but I was wanting to know if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
    I’d really love to be a part of group where I can get advice
    from other knowledgeable individuals that share the same interest.
    If you have any recommendations, please let
    me know. Bless you!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą