Kai kurie tėvai mano, kad leisdami savo vaikams išgerti alkoholio suaugusiems stebint ir kontroliuojant, išmokys vaikus nepiktnaudžiauti alkoholiu suaugus. Tačiau neseniai Australijos nacionalinio narkotikų vartojimo ir alkoholizmo tyrimų centro ekspertai nustatė, kad ši praktika yra ne tik neveiksminga, bet ir žalinga.

 

Galvoja, kad išmoks gerti „atsakingai ir saikingai“

Tyrimas parodė, kad iki 16 metų paaugliai, kurių tėvai leido jiems vartoti mažus alkoholio kiekius ankstyvame amžiuje, tris kartus dažniau tampa priklausomi nuo alkoholio, skirtingai nei jų bendraamžiai, kuriems išvis nebuvo leidžiama vartoti alkoholio. Be to, daugeliu atvejų kalbama ne apie vaikus iš asocialių šeimų, kur  nuolatinis girtavimas yra norma. „Tyrimas parodė, kad daug tėvų nuoširdžiai tiki, jog jei vaikas pirmiausia pabandys alkoholio skonį jiems matant ir kontroliuojant, tada jis išmoks gerti „atsakingai ir saikingai“, – sakė vienas tyrimo autorių.

Dėl to vaikas pirmą kartą  paragauja ir net „gurkšnoja“ vyną ar alų būdamas vos septynių – devynerių, o iki dešimties metų jau pradeda jausti norą išgerti … Todėl 16 metų paauglys paprastai jau pasiekia tam tikrą savarankiškumą, pabėga iš tėvų „kontrolės zonos“ ir dažnai turi galimybę vartoti alkoholį be jokių apribojimų bent jau bendraamžių kompanijoje. Iš tikrųjų net ir mažai alkoholio turintys kokteiliai, kuriuos paaugliai geria per pasimatymus ir mokyklos vakarėliuose, gali sukelti priklausomybę nuo alkoholio.

Svarstant paaugliško alkoholizmo problemas, paprastai galvojame, kad jis prasideda nuo neatsakingų tėvų ar blogos kompanijos. Tačiau priklausomybės nuo alkoholio formavimo mechanizmas gana ankstyvame amžiuje yra visiškai kitoks. „Pagrindiniai alkoholio tiekėjai paaugliams iki 18 metų yra jų tėvai, – sako tyrimo grupės vadovas Richardas Mattickas. – Daugelis jų tai daro geriausių ketinimų vedami, nuoširdžiai tikėdami, kad alkoholio vartojimas saugioje, kontroliuojamoje aplinkoje neleis jų vaikams norėti vartoti alkoholį  pasislėpus. Tačiau tyrimo rezultatai rodo priešingai: vaikai ir paaugliai, gaunantys alkoholį iš savo tėvų, pradeda ieškoti kitų alkoholio šaltinių“.

 

Alkoholikų tėvų vaikai apskritai gali nevartoti svaigalų

Tyrėjai taip pat išsiaiškino, kad jei berniukas ar mergaitė neišbandė alkoholio skonio dar vaikystėje dėl savo tėvų griežto požiūrio į žalingus įpročius, tada gerokai mažesnė tikimybė, kad jie gali pradėti vartoti alkoholį sulaukus 16 metų. „Neretai tenka stebėti, kaip suaugusieji pradinio mokyklinio amžiaus vaikui įpila alkoholio ant stiklinės dugno, kad jam per šventę būtų taip pat linksma, kaip ir suaugusiesiems… Bet bėgant metams dozės didėja, o 13–14 metų amžiaus vaikams „šiek tiek“  alkoholio virsta visa stikline. Ir dabar, pastebėjęs ant stalo butelį, kurį paliko suaugę, paauglys pats įsipila…“, – dalijosi savo įžvalgomis tyrimo vadovas.

Anot jo, nutinka ir priešingai – alkoholikų tėvų vaikai apskritai gali nevartoti svaigalų, nes kiekvieną dieną jie mato tokio gyvenimo būdo pasekmes. O vaikai iš paprastų šeimų, kuriems neleidžiama net prisiartinti prie alkoholio, išvis gali  be jo apsieiti. „Jei pirmoji alkoholio vartojimo patirtis įvyko dar vidurinėje mokykloje, tai dar nereiškia, kad tai gali sukelti priklausomybę“, – teigė tyrimo vadovas.

Jo tvirtinimu, vis dėlto reikalo esmė ne tik ta, kad alkoholis nesukelia organizmo fiziologinės priklausomybės, bet kad tėtis ar mama, būdami pakankamai adekvačiais žmonėmis ir autoritetu savo vaikui, nemato nieko blogo, kad sūnus ar dukra truputį išgeria prie stalo. Tuo tarpu vaikas galvoja, kad išgerti yra nieko blogo, visai normalus reiškinys… Ir atsidūręs tokioje situacijoje, kurioje paauglio niekas nebekontroliuoja, jis gali lengvai viršyti dozę. Kol pamažu tai tampa  įpročiu…

 

parengta pagal missus.com/articles/family/kids

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą