Energetiniai gėrimai nesuteikia organizmui papildomos energijos – jie tik verčia išeikvoti savo strategines atsargas. Archyvo nuotrauka

Palyginti su visa kita, nealkoholiniai energetiniai gėrimai. šie vaistai atrodo visiškai nekenksmingi, juos laisvai galima įsigyti bet kurioje parduotuvėje ir parduoti bet kam, nepriklausomai nuo amžiaus. Tačiau iš tikrųjų čia ne viskas taip paprasta, rašoma straipsnyje „Here‘s What Energy Drinks Really Do to Your Body“, kuris publikuojamas portale thehealthy.com.

 

Energetiniai gėrimai nesuteikia organizmui papildomos energijos

Pasaulyje kasmet užfiksuojama 10-15 staigios mirties atvejų išgėrus energetinių gėrimų. Laimei, tokių atvejų nėra daug, bet bent kelis kartus per metus, greitoji pagalba atveža į ligoninę išgėrusius energetinius gėrimus jaunuolius. Atveža staiga padidėjus širdies plakimui, aukštam kraujospūdžiui, atsiradus skausmui širdies plote. Kartais atsiduria net reanimacijoje.

Medžiagos, iš kurių gaminami energetiniai gėrimai, savaime nėra pavojingos ir netgi naudingos. Tai – kofeinas, mums visiems gerai žinomas iš arbatos ir kavos, karnitinas, gerinantis medžiagų apykaitą, B grupės vitaminai, gerinantys nervinio audinio veiklą… Tačiau viename indelyje esanti  šių medžiagų dozė gerokai viršija organizmo energijos paros poreikį, o kartu jie tampa pavojingi.

Visų pirma, reikia suprasti, kad, priešingai nei skelbia pavadinimas ir reklama, energetiniai gėrimai nėra energijos šaltinis. Energijos šaltinis, jei kalbėtume apie žmogų, yra karšta saldi arbata, gliukozės tabletė ar šokolado plytelė. Vienintelė medžiaga, kurią organizmas gali naudoti kaip kurą, yra gliukozė. Ir žmonija tai žino jau seniai. Žinia, saldumynus  greitai pasisavina organizmas ir iš karto suteikia energijos antplūdį.

Energetiniai gėrimai nesuteikia organizmui papildomos energijos – jie tik verčia išeikvoti savo strategines atsargas. Iš tikrųjų, žmogus yra daug stipresnis ir atsparesnis nei mes manome. Bet kuris iš mūsų negali miegoti visą dieną ar ilgiau, savaitę nevalgyti, pakelti didesnį svorį nei savo ir panašiai. Kitaip tariant, eiti prieš organizmo poreikius.

Bet tai tik tada, kai reikia. O įprastame gyvenime kūnas neskuba be reikalo atiduoti visko, kas geriausia. Energijos išeikvojimas paprastai paliekama kaip paskutinė priemonė. Ir tai savaime nėra problema, nes juk atsargas tuomet galima papildyti!

Tai yra, idealiu atveju energetinis gėrimas turėtų būti naudojamas kritinėje situacijoje, o po to reikia leisti sau tinkamai atsigauti – tai yra valgyti ir miegoti daugiau nei įprastai.

Tiesą sakant, energetiniai gėrimai vartojami be jokio reikalo. Neretai ilgiau sėdint prie kompiuterio ar  vakarėlyje, draugų būryje. Kiti juos vartoja diena iš dienos, nesuteikdami savo organizmui galimybės atsigauti. Anksčiau ar vėliau tai gali sukelti kūno išsekimą, jei ne fizinį, tai tikrai protinį. Tai pasireiškia dideliu, nuolatiniu nuovargiu, kai net po miego žmogus nesijaučia pailsėjęs. Tampa irzlus, nervingas, nedarbingas, ypač protinio darbo sferoje. Apskritai, žmogus negali susikaupti.

Tai taikoma daugiau ar mažiau ilgiau vartojant energetinius gėrimus. Tačiau net ir vieną kartą išgėrus energetinių gėrimų, pasekmės gali būti nenuspėjamos. Energetiniai gėrimai, kaip ir bet kuris stimuliatorius, gali sukelti netinkamą elgesį. Žmogus tampa agresyvus, gali pervertinti savo jėgas, tiek fizines, tiek psichines. Gali pradėti  nelygią kovą, nes varžovo pasirinkimas akivaizdžiai ne jo jėgoms. Kartais savigarbos neadekvatumas pasiekia tokį tašką, kad žmogus gali nušokti, pavyzdžiui, nuo stogo – ne ketindamas nusižudyti, o tiesiog visiškai įsitikinęs savo jėgomis, kad gali nušokti į gretimą namą. Retais atvejais, vartojant energetinius gėrimus, atsiranda haliucinacijų ir traukulių.

Energetinius gėrimus vartoti prieš ar po sporto yra taip pat labai pavojinga. Mat aktyviai judant,  energetiniai gėrimai  papildomai padidina kraujospūdį ir širdies susitraukimų dažnį. Taip pat netenkama daug skysčių, kol galiausiai sulaukiama padarinių. Neatsitiktinai netikėtų mirčių įvyksta tarp sportininkų.

 

Žmogus nebegali savęs teisingai vertinti

Ką daryti, jei… Keletas žodžių apie prevenciją. Daugelis žino, kad atsikratyti  bet kokios priklausomybės yra labai sunku!  Jei kuris nors iš jūsų tėvų rūko, tikriausiai žinote, kiek kartų jie bandė mesti rūkyti. Tačiau nikotinas kaip narkotikas yra, palyginti, gana silpnas. Dauguma žmonių su fizine priklausomybe nuo jo susidoroja per 1-2 savaites. Bet psichinė priklausomybė išlieka…

Juk nei vienas žmogus, kuris pradeda švirkšti narkotikus ar gerti degtinę, negalvoja, kad jis taps narkomanu ar alkoholiku.  Visi nori „kartą pabandyti“, „su kompanija“, „pasilinksminti“ ir taip toliau. Visi galvoja, kad jis nėra kvailys ir ne silpnavalis, kad rimtai užsikabintų. Bet bėda ta, kad tokios medžiagos pirmiausia slopina valią ir kritiškumą, žmogus nebegali savęs teisingai vertinti: jam atrodo, kad viskas gerai, kad jis toks pat kaip visi, kad jei norės, tai čia ir sustos. … Ir kai jis tikrai norės sustoti, jis to nebegalės padaryti, nes priklausomybė jau taps stipresnė už jį.

Kad ir toks gyvenimiškas pavyzdys. Žmogus nesuprato, kad jis yra girtuoklis, ir kiekvieną kartą išlipęs iš svaigalų liūno nuoširdžiai tikėjo (ir tikino visus aplinkinius), kad nustojo gerti…  Mat alkoholis išjungė tą smegenų dalį, kuri atsakinga už pakankamą savigarbą.

Todėl vienintelis tikras būdas apsisaugoti nuo šio pavojaus – nepradėti. Niekada. Jokiomis aplinkybėmis. Nebijokite atrodyti „silpni“ ir „maži“. Jei jums siūloma pabandyti rūkyti cigaretes ar išgerti kokių nors tablečių – nesiginčykite, nesileiskite į diskusiją, nesugalvokite argumentų, nesiteisinkite. Narkotikų prekeiviai moka įtikinti savo aukas, su jais ginčytis negalima. Tiesiog atsakykite „ne“ ir viskas. Ramiai, tvirtai ir pasitikinčiai „ne“.

Netikėkite tais, kurie kalba, kad tokiu būdu bus lengviau atsikratyti problemų ir bėdų. Ir pažada, kad išgėrus stebuklingos piliulės pasidarys lengviau. Atminkite, kad iš tikrųjų šiems „draugams“ reikia tik jūsų pinigų, o galiausiai turėsite sumokėti savo gyvybe.

Netikėkite, kad su cigarete burnoje atrodysite kietas ir suaugęs. Greičiau atvirkščiai, tarp tikrai šaunių, sėkmingų žmonių dabar vyrauja sveiko gyvenimo būdo mada, o rūkantys vaikai ir paaugliai dažniau yra iš marginalaus rato. Ir jei vienas iš jūsų tam tikra forma jau susidūrė su šia problema, kreipkitės pagalbos. Patiems susidoroti su priklausomybe yra labai sunku, beveik neįmanoma. Eikite pas savo tėvus, jie, skirtingai nei gatvės bičiuliai, tikrai linki jums gero. Jei bijote arba gėdijatės jiems prisipažinti, pabandykite paskambinti pagalbos linija.

 

„YouTube“ vaizdo įrašas

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą