Kokios yra sveikiausios paauglių sporto šakos ir kodėl? Ir kaip įtikinti vaiką sportuoti? Pabandykime tai išsiaiškinti.

Kiekviena sporto šaka yra gera savaip. Pavyzdžiui, komandinės sporto šakos, tokios kaip ledo ritulys ir futbolas, ugdo greitį, ištvermę, gebėjimą greitai priimti sprendimus ir bendrauti su kitais žmonėmis. Tuo tarpu gimnastika, šokiai, riedlentė ar dviračių sportas- išmokys ritmo, judrumo ir koordinacijos paslapčių. Klasikinis plaukimas, lengvoji atletika (bėgimas) ir slidinėjimas paauglio kūną grūdins, padidins ištvermę ir normalizuos širdies ir kraujagyslių sistemos darbą. Taigi, daug kas priklauso nuo jūsų lūkesčių ir vaiko interesų – kiekviena sporto šaka suteikia galimybę išmokti ką nors naujo.

 

Jau trejų metų vaiką galima įtraukti į aktyvią veiklą, bet žaismingai

Svarbiausia suprasti, kokia sporto šaka tinka jūsų vaikui pagal jo psichotipą. Pavyzdžiui, komandinis sportas nerekomenduojamas vaikams flegmatikams ir sangvinikams. Mat flegmatiški žmonės nėra linkę į per daug judrius ir aktyvius pratimus, jiems labiau tinka ramūs, monotoniški ir vienodi judesiai. Todėl vaikams, turintiems tokį psichotipą, gali labiau sektis gimnastika, kur per treniruotes svarbu vėl ir vėl kartoti bei tobulinti tuos pačius elementus, išlaikant susikaupimą ir ramybę. Sportas, kuriam reikia griežtos drausmės ir griežto paklusnumo, melancholikams yra labai nerekomenduojamas. Todėl, kad tokia atmosfera ir reikalavimai gali tik sugadinti vaiką ir sukurti jame nereikalingus kompleksus. Tokiems vaikams labiau tinka ramus prasmės ir filosofijos kupinas sportas. Pavyzdžiui, šaudymas iš lanko būtų kone tobulas sporto užsiėmimas nuolat besišypsančiam, ramiam vaikui.

Choleriški ir flegmatiški žmonės, priešingai, yra pernelyg aktyvūs, jiems reikia nuolatinės emocinės paramos ir išorės pritarimo. Šiems vaikams svarbi aplinka ir komandos buvimas. Tai yra tie, su kuriais jie galėtų pasidalinti savo emocijomis. Todėl čia tinka visos komandinės sporto šakos – ledo ritulys, futbolas, tinklinis ir kitos.

Vaikai į sporto būrelius pradedami leisti maždaug nuo 4–5 metų, tačiau galite pradėti pratinti vaiką sportuoti net ir anksčiau. Pavyzdžiui, jau į trejų metų vaiko gyvenimą galima ramiai įtraukti aktyvią veiklą, tačiau žaismingai. Laimei, yra daugybė žaidimų, kurie padeda ugdyti vaikų reakciją, vikrumą, susikaupimą ir dėmesį. Žaidimo forma padės vaikui susieti sportą su džiaugsmingu ir maloniu laisvalaikiu.

Vaikui labai svarbus mokyklinis amžius, todėl jau 6–7 metų vaikai pradeda sklandžiai žengti į visuomenės pasaulį ir plėsti savo socialinį ratą. Be to, tai laikas, kai vaikas mokosi drausmės ir gebėjimo užmegzti ryšius, taip pat įgyja neįkainojamų laimėjimo ir pralaimėjimo įgūdžių.

Todėl sportas bus puiki vieta praktikuoti socialinius įgūdžius. Šio amžiaus jauniems sportininkams gimnastika būtų geriausia veikla. Berniukai turėtų atkreipti dėmesį į futbolą.

 

Neturėtumėte sutelkti dėmesio tik į labiausiai paplitusias sporto šakas

Kai vaikui sueis 9–10 metų, tikėtina, paaiškės, ar jis galėtų patekti į sporto pasaulį profesionaliu lygiu, ar sportavimas jam bus tiesiog malonus užsiėmimas ir pomėgis. Kaip ten bebūtų, šiuo laikotarpiu galite atrasti vaikui kažką naujo – nuveskite jį prie laipiojimo sienos, o žiemą tegul slidinėja snieglente ar slidėmis.

Vyresniame amžiuje vaikas tampa savarankiškas ir čia jūsų pagrindinė užduotis bus motyvuoti. Paaugliams dėl ypatingo psichologinio laikotarpio gali kilti tam tikrų emocinių problemų, įskaitant tas, kurios susijusios su argumentais ir santykiais su komandos nariais ar treneriu. Čia svarbu būti dėmesingam ir suteikti paramą, jei to reikia vaikui.

Apskritai neturėtumėte sutelkti dėmesio į labiausiai paplitusias sporto šakas. Yra daugybė kitų mažiau populiarių, bet vis dėlto įdomių sportinių užsiėmimų. Pavyzdžiui, žirgų sportas, šaudymo sportas, fechtavimasis, dviračių sportas ir panašiai.

Bet kuriuo atveju kartais reikia išbandyti keletą sporto šakų, kol vaikas supras, kas jam labiausiai patinka. Svarbiausia – būkite kantrūs šiuo klausimu ir laikykitės vienos taisyklės: sportas turėtų teikti džiaugsmą!

Kaip įtikinti vaiką pradėti sportuoti? Ne paslaptis, kad daug šiuolaikinių vaikų sėdi sukišę nosis į išmaniuosius telefonus ir žaidžia kompiuterinius žaidimus.

Kitas klausimas, ar tėvai nuo pat ankstyvo amžiaus dalyvavo savo vaikų sportiniame ugdyme? Jei ne, tai kodėl tada skundžiasi, kad jų vaikai nesidomi aktyviu sportu, tingi sportuoti. Sportas yra visų pirma išsiugdytas įprotis! Jei vaikas nuo mažens yra įpratęs prie fizinio aktyvumo, tai paauglystėje ir pilnametystėje tai taps jo įpročiu ir netgi poreikiu. Todėl veiksmingiausias ir universalus būdas yra parodyti savo pavyzdžiu, kad sportas yra įdomus ir naudingas.

 

Treneris gali ne tik padėti sportuoti, bet ir prireikus, tėviškai pamokyti ar patarti

Be to, daug kas priklauso nuo vaiko amžiaus – ankstesniame amžiuje (iki maždaug 9 metų) lengviau užsiimti fizine veikla. Kartais netgi paaiškėja, kad atsiranda natūralus ir nuolatinis poreikis. Kuo vaikas vyresnis, tuo išradingiau turėsite elgtis. Daugelis paauglių nėra suinteresuoti nuobodžiu  sportavimu treniruoklių salėje, kai reikia atlikti monotonišką veiklą. Bet juos tikrai turėtų sudominti atskiros sporto šakos: futbolas, lauko tenisas, snieglenčių sportas, įvairios kovos menų rūšys – nuo rytietiškų iki bokso. Svarbiausia nepamiršti, kad spaudimas vaikui gali turėti neigiamą poveikį. Geriau rinktis sportą, kuris asmeniškai patinka jūsų vaikui.

Ką daryti, kad vaikas nesustotų sportuoti? Vaikui yra daug priežasčių mesti sportą – per dideli krūviai, pritrūksta jėgų vienu metu sportuoti ir mokytis, nori pailsėti, o ne mankštintis. Be to, gali atsirasti problemų, bendraujant su kitais sporto grupės vaikais, taip pat nesupratimai su treneriu, nėra įdomi sporto šaka ar sunku pasiekti norimų rezultatų ir panašiai.

Visų pirma tėvai turi išsiaiškinti, kas paskatino vaiką mesti sportą. Pirmiausiai pasikalbėkite su vaiku, aptarkite jo sportines sėkmes ir nesėkmes. Kartais tai padeda pakeisti sporto mokyklą, trenerį ar net sporto šaką. Taip pat nepamirškite, kad sportuoti dabar galima ir valstybinėse, ir privačiose sporto mokyklose. Bet juose požiūriai bus skirtingi.

Be abejo, ne mažiau svarbu suprasti, kas ateityje matys jūsų vaiką kaip profesionalų sportininką ar tiesiog mėgstantį fizinį aktyvumą. Atsižvelgdami į savo, kaip tėvų, tikslus, galite pasirinkti skirtingą elgesio taktiką. Geras ir patyręs treneris, beje, visada pasiūlys būdų, kaip įtikinti jūsų vaiką sportuoti. Apskritai trenerio autoritetas gali suvaidinti pagrindinį vaidmenį šiuo klausimu. Daugeliui sportininkų, ypač profesionalių, treneris užima labai svarbią vietą gyvenime ir tampa ne tik savotišku globėju treniruočių salėje, bet ir gyvenime. Suprantama, labiau tai taikoma berniukams, kurie auga be tėvų, o treneris gali  ne tik padėti sportuoti, bet ir prireikus, tėviškai pamokyti ar patarti. Todėl labai svarbu, išsiuntus vaiką į sporto mokyklą, žinoti, kas ten vyksta ir prireikus, kreiptis į trenerį jums rūpimais klausimais. Svarbiausia, kad aktyviai domėtumėtės savo vaiko sportiniu gyvenimu.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą