Taip pat dažniau valgykite moliūgų, melionų, brokolių, cukinijų, agurkų. Juose yra vienas nuostabus komponentas, kuris taip pat sutramdo siautėjantį estrogeną. Archyvo nuotrauka

Moteriškas estrogeno hormonas, beje, tai ne tik moterų problema. Daugelis vyrų, deja, taip pat tampa vis „moteriškesni“.

Priežastis dažniausiai yra mūsų gyvenimo būdas. Kaip estrogenai yra susiję su medžiagų apykaitos sutrikimais ir kodėl jie staiga užima lyderio pozicijas organizme?

 

Vyrų organizmai taip pat gali pamažu krypti moteriškesnio tipo link

Estrogenų dominavimas yra hormoninis disbalansas, atsirandantis, kai estrogeno lygis nuolat viršija normą, o progesteronas sumažėja. Paprastai tai sukelia įvairias „moterų“ ligas, o vyrų, kaip žinote, kenčia ir reprodukcinė sistema, rašoma healthline.com.

Dabar beveik pusė mūsų planetos moterų skirtingais gyvenimo laikotarpiais susiduria su įvairaus sunkumo problemomis, susijusiomis su estrogenais.

Deja, bet daugelio vyrų organizmai taip pat gali pamažu krypti moteriškesnio tipo link. Tai galima pamatyti net išoriškai. Pavyzdžiui, vyrai su minkštais, suapvalėjusiais pilvais. Tai taip pat gali reikšti hormoninį sutrikimą ir ypač apie estrogenų dominavimą.

Priežastis – gyvenimo būdas, mityba ir ksenoestrogenų gausa.

Ksenoestrogenai yra maisto ir ne maisto imitatoriai, estrogenų „klastotės“. Patekę į organizmą, jie verčia gaminti daugiau estrogenų, nei būtina, o tai savo ruožtu padidina kepenų apkrovą. Šis organas tam tikru momentu gali nustoti susidoroti su savo pareigomis, o estrogenų metabolitai (kaip, beje, ir  kiti toksinai), užuot pasišalinę, pradeda cirkuliuoti organizme, trukdydami organams atlikti savo funkcijas.

Labiausiai tikėtini estrogenų stimuliatoriai yra šie:

  1. Kviečiai ir kiti javai

Problema ne visada slypi pačiame produktų naudojime, bet jų dominavime valgiaraštyje. Tai reiškia, kad šie produktai jokiu būdu negali užimti kritinės 70 proc. mūsų mitybos (tyrimų duomenimis, neretai taip ir nutinka).

2018 metais buvo paskelbtas tyrimas, patvirtinantis, kad grūduose esantys junginiai sumažina klinikinių metodų, skirtų kovai su estrogenų priklausomais krūties navikais, veiksmingumą moterų  menopauzės metu.

Buvo atlikti dar keli tyrimai, patvirtinantys šį faktą. Taigi, medžiaga, paskelbta žurnale „Cell Chemical Biology“, pateikė panašią informaciją apie į estrogenus panašius grybus, randamus kviečiuose, kukurūzuose, miežiuose ir kai kuriuose kituose grūduose.

Tokie jie yra ksenoestrogenai. Verta susimąstyti.

  1. Sojos

Kyla daug ginčų dėl sojos fitoestrogenų. Dažnai nurodomos Azijos kulinarijos tradicijos, kuriose sojos būna daug, bet žmonės apskritai yra sveiki.

Tiesa, daug kas priklauso nuo amžiaus, genetikos, sveikatos būklės ir žarnyno mikrofloros. Kai kuriais gyvenimo etapais sojos pupelės yra pakankamai saugios, tačiau neįmanoma užtikrinti, kad tai visada bus visiems.

Estrogenų perkrova yra vienas iš jos gerai žinomų „nuopelnų“ ir veikia taip pat, kaip ir ankstesnio punkto grybai.

Veiklioji sojos sudedamoji dalis yra genisteinas, kurio  net mažų dozių pakanka, norint sutrikdyti hormoninę sistemą.

Dažniausiai soja yra genetiškai modifikuota – taip daroma, kad augalas būtų atsparus herbicidams. Užtat natūralios sojos pupelės iš karto sunaikinamos herbicidais.

  1. Maisto papildai

Dauguma jų yra leidžiami, tačiau tuo pat metu jie pamažu daro destruktyvų poveikį endokrininei sistemai.

Pavyzdžiui, propilo galatas yra priemonė, naudojama siekiant užkirsti kelią aliejų ir riebalų oksidacijai / apdegimui. Jo yra beveik visuose pusgaminiuose, pramoniniuose augaliniuose aliejuose ir kramtomojoje gumoje.

  1. Gyvūnų mėsa ir pieno produktai

Deja, ne kiekvienas gamintojas gali pasigirti visiškai grynu produktu. Apdorota mėsa (paukštiena), pienas praranda savo vertingiausias savybes.

Likusi baltymų dalis yra santykinai neutralūs kiaušiniai, ankštiniai augalai, žuvis ir jūros gėrybės, kokybiškas sūris.

  1. Alkoholis

Mažomis dozėmis, retkarčiais ir geros kokybės, jis nėra kenksmingas. Tačiau jei kasdien geriate alų ir vyną, vyras rizikuoja (turėdamas tam polinkį) gauti „feminizacijos“ požymių – ši nemaloni vyriškų hormonų aktyvumo sumažėjimo būsena yra tiesiogiai susijusi su dirbtiniu estrogeno lygio padidėjimu. Antsvoris + alkoholis yra „puikus derinys“, dvigubas smūgis vyrų sveikatai. Ir tai ne apie estetiką, o apie kritinius medžiagų apykaitos sutrikimus.

Tyrimų duomenimis, moterims kasdienis alkoholio vartojimas taip pat nėra geras. Pirmiausiai padidina krūties vėžio riziką 7 proc. (palyginti su nevartojančiomis alkoholį), 2-3 porcijos – padidėjimas  siekia jau 20 proc.

  1. Plastikas

Tai „šlovingas“ nešvarumų ir endokrininę sistemą ardančių medžiagų atstovas,  kurio apstu pirmiausiai plastikiniuose induose. Beje, ir ant kasos čekių. Todėl nereikia be reikalo imti kasos čekių. Sumažinkite plastiko kiekį ir būsite sveikesni!

 

Sportuokite ir skaičiuokite kalorijas

Jei jums labai patinka angliavandeniai, dažniau rinkitės grikius, sorą, šakniavaisius.

Ne mažiau svarbu, kad mitybos racione visada būtų gausu kryžmažiedžių daržovių – brokolių, žiedinių kopūstų, baltųjų kopūstų. Juose esančios medžiagos palaiko estrogeno pusiausvyrą ir neutralizuoja ksenoestrogenines šiukšles.

Taip pat dažniau valgykite moliūgų, melionų, cukinijų, agurkų. Juose yra vienas nuostabus komponentas, kuris taip pat sutramdo siautėjantį estrogeną.

Nepamirškite pienių ir kiaulpienių. Jie padeda kepenims pašalinti estrogenų perteklių ir jų metabolitus. Ir apskritai prisideda prie natūralios detoksikacijos.  Kiaulpienių šaknis galima užvirinti kaip arbatą.

Sportuokite ir atidžiai stebėkite kalorijas, kad išlaikytumėte sveiką riebalų kiekį. Kuo daugiau visceralinių riebalų ir apskritai riebalinio audinio, tuo daugiau estrogenų sintezuojama.

Geriausia vandenį gerti filtruotą, o ne išpilstytą į plastikinius butelius. Jei įmanoma. Ir gerkite iš stiklo ar keramikos puodelių.

Namuose neturėtumėte laikyti maisto plastikiniame inde – tai leidžiama tik gabenant. Tam reikalui galite naudoti stiklo ir keramikos indus.

Pirmenybė turėtų būti teikiama šviežiam arba šaldytam maistui, o ne konservuotam.

Tikslinga atsisakyti akivaizdžiai nereikalingų buitinių chemikalų – kvapiųjų medžiagų, oro gaiviklių ir panašiai.

Problema ta, kad estrogeno perteklius yra vienas iš pirmųjų labai pavojingų vėžinių ląstelių augimo provokatorių.

Bet svarbiausia yra fizinis aktyvumas ir jėgos treniruotės! Kuo daugiau raumenų ir mažiau riebalų, tuo būsite arčiau norimos estrogeno ir testosterono pusiausvyros.

Padidėjęs insulino ir estrogenų dominavimas yra „geriausi draugai“. Ir viskas todėl, kad kieti angliavandeniai + nuolatiniai smūgiai į kepenis = endokrininė disfunkcija.

„Savęs naikinimo receptas“ yra nesveikas maistas, sėdimas darbas ir alkoholis.  Taip pat bet kokios rūšies miltai, riebūs, saldūs maisto produktai ir dideliais kiekiais.

Visceraliniai riebalai (ypač pilvo apatinėje dalyje) neabejotinai yra metabolinis sindromas.

Gyvenimo būdo koregavimas visada yra sėkmingesnis, kai jis įvedamas atsargiai, pamažu ir  netraumuojant savo organizmo.  Viskas tikrai pavyks, jei kasdien žengsite mažus žingsnelius. Na, tiesiog negali nepavykti.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą