Daug žmonių, kenčiančių nuo valgymo sutrikimų, vadovaujasi atvirkštine logika: jie tik daug valgydami gali nusiraminti. Taigi, taip maistas tampa savotišku atlygiu ir būdu moraliai palaikyti save. Archyvo nuotrauka

Mitybos specialistai rekomenduoja baigti valgyti iki tol, kol pasijusite soti. Mat sotumo jausmas ateina kiek vėluodamas. Bet ką daryti, jei sotumo jausmas visai neateina? Dažniausiai taip nutinka tada, kai žmogus būna išalkęs, prisišveičia, o signalas iš organizmo neateina, kuris bando pasakyti, kad su juo kažkas negerai. Šios būklės priežastys gali būti dieta, liga ar psichikos pokyčiai, rašo livehealthonline.co.

Taigi, dėl kokių priežasčių lieka alkio pojūtis pavalgius?

 

  1. Valgymo sutrikimai

Nuolat ribojant mitybą, sukelia medžiagų apykaitos sulėtėjimą. Sotumo jausmas neateina, o smegenys negauna signalų, kad maistas pateko į organizmą. Emocinio sutrikimo fone sutrinka ir nervinis ryšys tarp valgymo ir pojūčių organizme. Nervų sukrėtimai gali pasireikšti taip stipriai, kad jis tiesiog negali susidoroti ir nustoja reguliuoti apetitą ir sotumą.

  1. Stresas

Kad ir kaip toli būtų pažengusi evoliucija, žmonės vis dar yra žinduoliai. Gyvūnai žino, kad jei yra maisto, , vadinasi jie gali jaustis saugūs ir stabiliai. Šis mechanizmas yra įspaustas  ir žmonių pasąmonėje.  Deja, bet daug žmonių, kenčiančių nuo valgymo sutrikimų, vadovaujasi atvirkštine logika:  jie tik daug valgydami gali nusiraminti. Taigi, taip maistas tampa savotišku atlygiu ir būdu moraliai palaikyti save. Dėl to žmogus nustoja suprasti, kad būdamas liūdnas ir nusiminęs jis patiria tikrą alkį.

  1. Nutukimas

Antsvoris ir dėl to nuolatinis persivalgymas bei išsipūtęs skrandis yra dažnos „žiauraus“ apetito priežastys. Didesnį kūno masės indeksą turintys žmonės daug dažniau jaučia alkį.

  1. Virškinimo trakto ligos

Pavyzdžiui,  žmogų,  turintį opos ar gastrito problemų, gali lydėti nepakeliamas alkio jausmas, kurio pašalinti beveik neįmanoma. Tokiu atveju negalima savarankiškai gydytis. Būtina kreiptis į specialistą ir atlikti išsamų virškinamojo trakto tyrimą, norint sėkmingai išspręsti problemą.

  1. Miego trūkumas

Dažnas miego trūkumas skatina neurotransmiterio oreksino susidarymą, atsakingą už alkio atsiradimą. Tai reiškia, kad padidėjęs jo kiekis turi įtakos cukraus kiekiui kraujyje ir metabolizmui riebaliniuose audiniuose. Todėl turėtumėte  rimtai suklusti, jei jūsų miegas dažniausiai trunka keturias valandas, o ne nustatytas aštuonias ir jus nuolat persekioja alkio jausmas. Tokiu atveju turėtumėte atlikti tyrimus ir atkreipti dėmesį į miegą ir poilsį.

  1. Skydliaukės problemos

Įvairios ligos ir skydliaukės sutrikimai sukelia alkio jausmą. Pavyzdžiui, pernelyg aktyvi skydliaukė padidina energijos sąnaudas. Ką daryti? Yra tik viena išeitis – kreiptis į endokrinologą, atlikti skydliaukės ultragarsinį tyrimą ir atlikti jos hormonų lygio tyrimus.

  1. Nuolatinis vitaminų stygius

Vitaminų trūkumas taip pat gali sukelti uždelstą sotumo jausmą. Taip organizmas gali signalizuoti apie ūmų B grupės vitaminų ir aminorūgščių trūkumą. Tokiu atveju būtina atlikti šių medžiagų lygio testų rinkinį ir pasikonsultuoti su specialistu, kad jis paskirtų tinkamą mitybą ir vitaminų kompleksą.

Jei ilgą laiką nekreipsite dėmesio į  šiuos išvardintus simptomus, pažeidimai gali tapti negrįžtami. Norint to išvengti, verta atlikti genetinį tyrimą. Tai ypač aktualu žmonėms, kurie dėl sotumo stokos priauga papildomų kilogramų. Tyrimas nustato genų, reguliuojančių valgymo elgesį, mutacijos buvimą. O rezultatai rodo nutukimo ir autoimuninių ligų riziką.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą