Jei norite kuo ilgiau išlaikyti sąnarių judrumą ir lankstumą, dažnai iki galo sulenkite kelius. Partnerių nuotrauka

Išankstinis nusistatymas nėra vienintelė priežastis, trukdanti laikytis kūno naudingos laikysenos.

Mes sėdime visą laiką: prie pietų stalo, pakeliui į darbą ir iš jo, krėsle su knyga ir ant minkštasuolio priešais televizorių. Ir tik kartais mes praleidžiame laiką kelyje, persėsdami  nuo vienos kėdės ant kitos ir trumpai sportuodami. Net jei  ir sportuojate, vis tiek ilgai išliekate sėdimoje padėtyje. O tai reiškia, kad rizikuojate užsidirbti sveikatos problemų ir greičiau mirti.

 

Lengvai atsikeliančių  nuo grindų žmonių gyvenimo trukmė yra ilgesnė

Tačiau gera žinia yra ta, kad dažniau pritūpdami galime sumažinti šio gyvenimo būdo žalą. Tai naudinga ne tik sąnariams, bet ir visam organizmui. Kaip pritūpimai daro įtaką žmogaus sveikatai?

Savo knygoje „Muscles and Meridians: The Manipulation of Shape“ Naujosios Zelandijos osteopatas Philipas Beachas suformulavo archetipinių pozų teoriją. Jo esmė ta, kad yra pirminės pozos, kurių mūsų protėviai laikėsi prieš du su puse milijono metų. Ir jie išliko naudingi iki mūsų dienų. „Pats mūsų kūnas sukurtas taip, kad žmogus galėtų ilgai išlikti tam tikroje padėtyje, nepakenkdamas kūnui. Įskaitant – pritūpimą, turkišku ar japonišku stiliumi“,- rašo knygos autorius.

Nors ir nėra mokslinių tyrimų, patvirtinančių archetipinių pozų teoriją. bet medicina neneigia jų naudos.

Viskas priklauso nuo paprasto principo „naudok arba išmesk“. Kiekviename iš mūsų sąnarių yra sinovinio skysčio. Tai tarsi tepalas, maitinantis kremzlę. Kad skystis būtų gaminamas, reikia dviejų dalykų: judėjimo ir suspaudimo. Pavyzdžiui, jei sąnarys juda ne visu diapazonu, tai yra klubo ir kelio sąnariai niekada nesilenkia daugiau kaip 90 laipsnių kampu, kūnas mano, kad jis nenaudojamas – ir nustoja gaminti sinovinį skystį.

Kitaip tariant, jei norite kuo ilgiau išlaikyti sąnarių judrumą ir lankstumą, dažnai iki galo sulenkite kelius. Pavyzdžiui, pritūpkite. Tyrimai taip pat patvirtina teigiamą šios pozicijos poveikį medžiagų apykaitai.  Be to, sveika raumenų ir kaulų sistema daro mus ne tik lanksčiais ir judriais, bet ir daro įtaką gyvenimo trukmei.

Brazilijos ir JAV  mokslininkai, vadovaujami kineziterapeuto Jamo Bahramo, atliko tyrimą ir priėjo prie išvados, kad lankstumas, raumenų jėga ir pusiausvyra yra būtini ilgam, sveikam gyvenimui. Jie paprašė tyrimo dalyvių atsisėsti ant grindų ir tada patogiai atsikelti. Priklausomai nuo to, kaip 51–80 metų pacientai gali sėdėti ir pakilti nuo grindų, galima prognozuoti visų priežasčių mirtingumą. Be to, tyrėjai išsiaiškino, kad lengvai atsikeliančių žmonių gyvenimo trukmė yra treji metai ilgesnė nei tų, kurie negali atsikelti be palaikymo.

„Viena iš galimų priežasčių, dėl kurios sunku atsikelti be palaikymo, yra ta, kad senstant rečiau tupime. Vis dėlto pritūpimai yra lauko veiklos forma, kuri buvo neatsiejama mūsų praeities dalis. Mes tiesiog  nebemokame patogiai atsisėsti, ir praradome įgūdį atsikelti be vargo“, – rašo knygos autorius.

 

Pritūpti ar tupėti laikoma primityvia ir susijusi su žemu socialiniu statusu

Anot jo kitas paaiškinimas yra susijęs su tualetų raida. Kai klozetai pakeitė skylutes žemėje, tupėti nebereikia. Dabar tiesiog fiziškai sunku būti tokioje padėtyje, todėl jos  ir vengiame.

Kiti civilizacijos pranašumai taip pat trukdo laikytis naudingos laikysenos, kuri gali būti nepaprastai naudinga klubų sąnariams. Tačiau šiuolaikinio žmogaus  įpročiai, jau nekalbant apie verslo etiketą, to padaryti neleidžia. Ar įsivaizduojate pritūpusį politiką ar aukščiausio lygio vadovą, pasidabinusį kostiumu? Be to, žmonės, sėdintys toje pačioje vietoje ant šaligatvio, dažniausiai priverčia mus kuo greičiau praeiti pro šalį.

Mat pritūpti ar tupėti laikoma primityvia ir susijusi su žemu socialiniu statusu. Iškart įsivaizduojame indėnus ar Afrikos klajūnus, prisimename antisanitarines sąlygas miesto gatvėse.

Nors tai mums gali atrodyti kaip atgyvena, bet daug planetos žmonių vis dar laikosi tokios pozos, orėdami pailsėti, pasimelsti ar ravėdami daržus, rinkdami grybus, skindami uogas.  Šalyse, kuriose trūksta ligoninių, moterys ir toliau gimdo pritūpusios. Maži vaikai visame pasaulyje, kai išmoksta vaikščioti, pritūpia ir lengvai atsikelia, kad galėtų judėti toliau.

Bet knygos autorius įspėja, kad bet kokia poza sukelia problemų, jei joje būni per ilgai. Tai patvirtina ir Kinijos, Pekino  universiteto mokslininkų atliktas osteoartrito tyrimas. Tie, kurie tupi valandas, dažniau skauda kelius ir išsivysto osteoartritas – pažeidžiami įvairūs sąnarių audiniai. Bet jei įprastai gyvenime to nedarote, drąsiai pritūpkite dažniau. Tai bus tik į naudą.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą