Nuo mažens pratinkite vaikus valgyti kuo mažiau saldumynų. Archyvo nuotrauka

Kaip sulėtinti senėjimo procesus ir ar įmanoma tai padaryti iš raciono išbraukus saldumynus? Žinia, mokslas nestovi vietoje, nes jau rasti kai kurie senėjimo mechanizmai. Vienas iš jų – glikacija ir su ja vykstantys pokyčiai. Neįmanoma sustabdyti glikacijos, nes tai užprogramuota gamtos, tačiau mes galime „neutralizuoti“ šį procesą ir sulėtinti senėjimą, rašo thehealthy.com.

 

Glikacija daugiausia lemia mūsų biologinį amžių

Glikacijos procesas gali vykti tiek gaminant maistą (kaitinant iki aukštos temperatūros), tiek mūsų organizme. Tai yra esant padidėjusiam gliukozės kiekiui, paspartėja glikacija. Dėl šių reakcijų susidaro pavojingi glikacijos galutiniai produktai arba „atliekos“, kurios užkemša mūsų ląsteles ir pertvarko jų funkcijas. Glikacija yra ne kas kita, kaip cukraus ir baltymų derinys.

Glikacija yra natūralus procesas ir vyksta nuolat, lydi mus visą gyvenimą – nuo ​​gimimo iki mirties. Kiekvieną dieną mūsų organizme kaupiasi vis daugiau glikacijos produktų, kurie ilgainiui sukelia ląstelių mirtį ir sutrikdo koordinuotą organų/sistemų darbą.

Mūsų organizme yra kolageno – pagrindinio odos, sausgyslių, raiščių, kremzlių ir kaulų struktūrinio baltymo. Buvo nustatytas ryšys tarp cukraus vartojimo ir kolageno skaidulų naikinimo: mūsų audiniai tarsi yra uždengti cukraus apvalkalu (karamelizuojami) ir „užšąla“ (kolageno skaidulos „susiuva“).

Mokslininkai laikosi nuomonės, kad glikacija daugiausia lemia mūsų biologinį amžių ir yra vienas pagrindinių senėjimo veiksnių. Ryškiausios išorinės neigiamo glikacijos ir senėjimo poveikio apraiškos yra raukšlių atsiradimas, sumažėjęs odos elastingumas ir suglebimas, odos plonėjimas ir išsausėjimas, patinimas.

Taigi, kuo daugiau suvalgome greitųjų angliavandenių (saldainių, baltų miltų gaminių), tuo labiau pagreitėja mūsų ląstelių glikacija ir užsikimšimas.

Normaliomis sąlygomis glikacijos procesas yra lėtas, todėl susidariusios „šiukšlės“ didžiąja dalimi turi laiko palaipsniui būti pašalintos. Tačiau kai cukraus kiekis kraujyje pakyla, glikacijos procesas pagreitėja, todėl organizme smarkiai padaugėja pažeistų baltymų.

Perteklinė glikacija laikui bėgant padidina diabeto ir jo komplikacijų tikimybę, prisideda prie odos ir mūsų kūno senėjimo, didina riziką susirgti ar pablogina aterosklerozės, kataraktos, Alzheimerio, Parkinsono, autoimuninių ligų ir kai kurių kitų negalavimų eigą.

Žinoma, pirmas dalykas, kuris ateina į galvą, yra nustoti valgyti saldumynus. Tačiau to neužtenka, svarbu teisingai susidėlioti mitybos strategiją.

 

Cukraus „šuoliukai“ blogai veikia medžiagų apykaitą

Rekomenduojama sumažinti bendrą raciono kalorijų kiekį, glikacijos produktus (virti aukštoje temperatūroje) ir greitųjų angliavandenių kiekį. Pavyzdžiui, miltinių blynų, saldainių.

Žinia, negalime apsieiti be angliavandenių, nes jie yra mūsų ląstelių „degalai“. Jų visai nereikėtų išbraukti iš raciono – retkarčiais galite sau leisti šiek tiek skanaus. Tačiau kasdienėje mityboje pirmenybę teikite sunkiai virškinamiems angliavandeniams: viso grūdo duonai, neperdirbtiems grūdams ir panašiai.

Susilaikykite nuo užkandžių per dieną su kažkuo saldžiu (greitaisiais angliavandeniais), nes gliukozės lygis staigiai šoktels į viršų, vėliau greitai sumažės. Cukraus „šuoliukai“ blogai veikia medžiagų apykaitą, gali sukelti bendrą silpnumą.

Pirmenybę teikite grūdinėms kultūroms, kiaušiniams, vaisiams ir daržovėms, ankštinėms daržovėms. Paprastai šie produktai ruošiami žemoje temperatūroje ir su jais į organizmą patenka nedidelis kiekis glikacijos produktų.

Venkite virinto kondensuoto pieno, rudo kepto pieno, mėsos su apetitą keliančia plutele, keptų bulvių, bandelių su plutele, pyragų. Auksinė pluta, susidariusi gaminant, arba apetitą kelianti ruda produktų spalva yra „šiukšlė“.

Stenkitės maistą garinti, virti ar troškinti. Virkite uždengę dangtį, nes veikiant orui susidaro daugiau glikacijos galutinių produktų.

Marinuojant mėsą prieš kepant ir įdėjus antioksidacinių prieskonių, glikacijos galutinių produktų kiekis sumažėja perpus.

Protarpiais badaujant, įjungiami mūsų ląstelių savaiminio apsivalymo nuo „šiukšlių“ procesai.

 

Nereikėtų tikėtis greitų teigiamų pokyčių

Kolagenas yra ilgaamžis baltymas, jo glikacijos koreguoti/sumažinti beveik neįmanoma. Tačiau tinkama mityba gali sulėtinti baltymų „kryžminimą“ ir gerokai pagerinti situaciją.

Tai lems gliukozės kiekio kraujyje normalizavimą ir cukraus piko nebuvimą, o tai laikui bėgant padidins smegenų efektyvumą, protas taps aiškesnis, o linksmumas išliks visą dieną. Po kurio laiko potraukis ir noras pradžiuginti saldžiais užkandžiais dings.

Sumažinus bendrą dietos kalorijų kiekį ir vengiant saldumynų (greitųjų angliavandenių) vartojimo,

žymiai sumažina riziką susirgti II tipo diabetu, nutukimu ir širdies ir kraujagyslių ligomis. Laikui bėgant bendra sveikatos būklė normalizuojasi, atsiranda linksmumas.

Neišvengiamai gerėja veido ir kūno odos būklė: mažėja uždegiminių bėrimų arba jie visai išnyksta, oda tampa elastinga, pamažu nyksta patinimas, susitraukia išsiplėtusios poros.

Žinoma, nereikėtų tikėtis greitų teigiamų pokyčių – duokite savo kūnui laiko prisitaikyti!

Neabejotinai pirmenybė teikiama sveikai mitybai.

  1. Rozmarinas mažina cukraus kiekį kraujyje, turi priešuždegiminį ir antioksidacinį poveikį (saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų ir žalos).
  2. Taurinas pasižymi antioksidaciniu poveikiu, aktyvina atsigavimo procesus, mažina galutinių glikacijos produktų susidarymo greitį.
  3. α-lipoinė rūgštis reiškia antioksidantus, gerina gliukozės pasisavinimą ląstelėse.
  4. Karnozinas yra stiprus antioksidantas, gerina ląstelių veiklą, mažina gliukozės kiekį kraujyje, mažina kolageno „kryžminių jungčių“ susidarymą, greitina atsigavimo procesus.
  5. Astaksantinas pasižymi antioksidaciniu poveikiu, mažina cukraus kiekį kraujyje, neutralizuoja kai kuriuos toksinus ir pagreitina audinių taisymąsi.

Glikacijos tema yra plati ir toliau tiriama, todėl neįmanoma pateikti visos informacijos vienoje medžiagoje. Tačiau mes  išvardinome pagrindinius dalykus.

Taigi, jei norite išlikti jauni ir sveiki ilgą laiką, laikykitės sveikos mitybos ir gyvensenos principų!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą