Dabar viena  pagrindinė mirties priežasčių yra širdies ir kraujagyslių ligos. Jos taip pat prisideda prie darbingo amžiaus gyventojų negalios. Dažniausiai pasitaikančios širdies ir kraujagyslių sistemos ligos yra širdies priepuoliai, insultai, vainikinių arterijų liga (išeminė širdies liga), aterosklerozė, krūtinės angina, hipertenzija ir kitos. Reikia pabrėžti, kad vienos ligos išsivystymas gali sukelti antrosios atsiradimą (pavyzdžiui, hipertenzija gali išprovokuoti širdies priepuolį, o aterosklerozė – insultą). Vieni svarbiausių neigiamų padarinių širdies ir kraujagyslių sistemai yra rūkymas, alkoholio ir narkotikų vartojimas.

 

Rūkalių širdis kenčia nuo kraujagyslių spazmų

Plačiai pripažįstama, kad rūkymas kelia pavojų sveikatai. Beveik pusė suaugusių vyrų rūko, o moterys stengiasi nuo jų neatsilikti. Be to, vaikai ir paaugliai vis labiau tampa priklausomi nuo šio blogo įpročio. Statistika rodo: trečdalis mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra tabako rūkymo aukos.

Ilgalaikis rūkymas sukelia lėtinę hipoksemiją (mažas deguonies kiekis žmogaus kraujyje), aterosklerozinių plokštelių atsiradimą, intensyvesnį trombocitų sukibimą su pažeistomis kraujagyslių sienelėmis ir leukocitais.

Neigiamą tabako rūkymo poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai lemia nikotino ir anglies monoksido poveikis, dėl kurio sutrinka medžiagų apykaita, padidėja intravaskulinis slėgis ir padidėja katecholaminų bei kai kurių kitų medžiagų kiekis kraujyje. Rūkalių širdis kenčia nuo kraujagyslių spazmų, nes jų struktūra sutrinka dėl neigiamo deguto, esančio tabako dūmuose, veikimo. Dėl to širdis pradeda greičiau trauktis (iki 80–90 susitraukimų per minutę) ir sunaudoja daugiau deguonies.

Reikia pažymėti, kad anglies monoksidas  sumažina deguonies kiekį, patenkantį į gyvybiškai svarbius organus, įskaitant širdį. Todėl atsiranda deguonies badas, dėl kurio sumažėja gyvybiškai svarbūs rūkaliaus širdies ištekliai. Rūkymo poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai taip pat pasireiškia tuo, kad padidėja kraujo krešėjimas. Tai gali sukelti kraujo krešulių susidarymą kraujagyslėse ar širdies ertmėje. Kaip žinote, atskirtas kraujo krešulys dažnai sukelia liūdnas pasekmes: miokardo infarktą, smegenų insultą, plaučių infarktą.

Nemaloniausia yra tai, kad kraujo krešulių susidarymas ir net pats jų atsiskyrimo momentas būna visiškai besimptomis. Trombas gali patekti į bet kurį žmogaus kūno organą (rūkančiojo širdį, smegenis, blužnį ir kt.). Pagrindinis šios patologinės būklės pasireiškimas yra staiga atsiradę simptomai, susiję su sutrikusia bet kurio organo kraujotaka. Reikia pažymėti, kad rūkančių žmonių staigios mirties rizika yra 4,9 karto didesnė nei nerūkančių asmenų.

 

Nesaikingai vartojant alų, gali susiformuoti vadinamoji galvijo širdis

Žinia, žmonės gana greitai pripranta prie žalingų įpročių. Negana to, jie ima didinti dozes. Praėjus kuriam laikui po to, kai alkoholis patenka į kraują per skrandį ir žarnas, prasideda raudonųjų kraujo kūnelių sunaikinimas. Įvyksta vadinamoji hemolizė: eritrocitų irimas dėl jų membranų plyšimo. Vietoj aktyvių eritrocitų lieka sprogusių, deformuotų raudonųjų kraujo kūnelių, kurie nesugeba pernešti deguonies iš plaučių į audinius, taip pat atlikti daugybę kitų funkcijų. Širdies ir kraujagyslių sistemai taip pat pavojinga gerti alų – iš pažiūros nekenksmingas gėrimas, labai populiarus tarp jaunų žmonių.

Bet daug ir nesaikingai vartojant alų, gali susiformuoti vadinamoji galvijo širdis, kai gerokai padidėja jos tūris ir linkusi dažniau susitraukinėti. Vadinasi, padidėja slėgis, vystosi aritmija.

Kas nutinka širdžiai geriant alų? Alus yra gazuotas gėrimas, kurio alkoholio tirpale yra dujų. Dujos pagreitina alkoholio įsisavinimą, o tai lemia greitą intoksikaciją. Tai taip pat prisideda prie greito paties skysčio įsisavinimo, kuris sukelia staigų kraujagyslių perteklių ir padidina širdies apkrovą. Širdis veikia kaip „pompa“, kuri siurbia kraują per save. Jei žmogaus organizme yra 3 litrai kraujo (vidutiniškai), tada išgėrus 1,5–2 litrus alaus šis tūris padidėja iki 5–6 litrų, o širdis turi išpumpuoti dvigubą kraujo tūrį. Tai neregėtai didelis krūvis! Normali širdis sveria 200–300 gr. ir per dieną pumpuoja nuo 7 iki 10 tonų kraujo.

Įsivaizduokite, kaip susitvarko širdis, kai dažnai vartojate alkoholį dideliais kiekiais? Didelė širdies masė išsivysto sunaikinus raumenų skaidulas ir jas pakeitus jungiamuoju audiniu, kuris negali susitraukti. Dėl to, kad kairysis skilvelis, kuris stumia kraują į aortą, yra nuolat įsitempęs, pakyla slėgis ir išsivysto arterinė hipertenzija. Jei žmogus ir toliau reguliariai vartoja alų ir mažai alkoholio turinčius gėrimus (500 ml. 2–3 kartus per savaitę), tada padidėja aterosklerozės (cholesterolio nusėdimo ant indo sienelių) ir širdies išemijos (sutrikusio širdies aprūpinimo krauju) tikimybė. Taip pat dėl ​​reguliaraus alkoholio vartojimo širdyje kaupiasi per didelis riebalų kiekis, todėl audiniai tampa suglebę. Dėl to gali sutrikti širdies veikla, kuri ilgainiui nustoja susidoroti su savo funkcijomis. Padidėja hipertenzijos, aterosklerozės tikimybė.

 

šeimos gydytoja Rasa Jomantienė

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą