Kaip įtikinti paauglius nevartoti alkoholį, narkotikų, nerūkyti nesikeikti, nesimušti ir apskritai – elgtis tinkamai ir teisingai? Gal baudomis ar kaip reikiant prigąsdinus juos? O ar jums tai padėjo, kaip buvote paaugliai?..

 

Dr. Jesso P. Shatkino knygoje „Born to Be Wild: Why Teens Take Risks and How We Can Keep Them Safe“( „Gimę būti laukiniais: kodėl paaugliai rizikuoja ir kaip apsaugoti juos nuo pavojų“ ) rašoma, kad paaugliams visiškai „dzin“, kad tėvai nuolat kvaršina galvas jiems apie galimas neigiamas vakarėlių pasekmes. Anot knygos autoriaus, tėvų sakomi moralai daro labai mažą įtaką arba iš vis nedaro jokios įtakos paauglių elgesiui. Iš dalies tokie pamokslavimai ir pamokymai tik dar labiau apsunkina situaciją.

Amerikiečių psichoterapeutas  pateikia bumerango poveikį nevyniodamas į vatą: „Kai  vaikams sakoma, kad negalima daryti to ir to, tėvai, pedagogai ir kiti suaugusieji tiesiogiai provokuoja juos padaryti būtent taip. O kai kurie vaikai specialiai elgiasi priešingai tėvų ir mokytojų pykčiui“.

Dr. Jessas P. Shatkinas  siūlo išmėginti kitokį variantą –  kreiptis į paauglių kitą smegenų sritį – „skatinimo centrą“ . Anot jo, gąsdinti vaikus  liūdnomis ar net mirtinomis pasekmėmis, jei jie rūko, vartoja alkoholį  ir narkotikus, daugumos atvejų – beprasmiška. Mat paaugliai nori žinoti, kokia nauda jiems bus iš to, jei pasirinks teisingą ir sveiką gyvenimo būdą, o ne kokia bausmė laukia jų, jei jie ir toliau neatsisakys žalingų įpročių. Todėl tėvams pirmiausiai vertėtų pakeisti kalbėjimo toną ir išnaudoti  vadinamąjį pozityvių priešingybių metodą.  Pavyzdžiui,  sakykite savo vaikams: „Mokykis gerai, tada tu galėsi įstoti į bet kurią aukštąją mokyklą“. Bet niekada nesakykite savo atžalai: „Jei tu nesimokysi,  eisi gatves šluoti“.  Arba jei tėvas pasakys sūnui: „Jei vairuosi automobilį visiškai blaivus, leisiu tau paimti mašiną ir kitą kartą“. Bet jei pasakysite: „Nemėgink sėsti prie vairo išgėręs, nes nutvers policininkai, tai teks tąsytis po teismus. Ar net dar blogiau – užsimuši“.

Anot knygos autoriaus, taip pat vertėtų sutelkti didesnį dėmesį ties bendromis su vaiku vertybėmis, o pozityvios priešingos frazės padės jam pasirinkti saugų ir tinkamą elgesį. „Jei jūsų vaikas eina su draugais į vakarėlį, tai iš esmės tuščias reikalas aiškinti jam, kad „nuėjęs ten nerūkyk, negerk alkoholio ir nevartok narkotikų“. Vaikas apskritai to „neišgirs“.  Bet jūs galite skatinti jį negerti alkoholio arba bent apriboti jo vartojimą pabrėždami savo atžalos vertinamus dalykus. Pavyzdžiui, draugystę su geriausiais draugais. Todėl pasakykite jam: „Jei tu būsi blaivus, neišgersi nė lašo arba labai mažai, būdamas vakarėlyje, tai galėsi padėti savo draugui, padauginusiam alkoholio, kad einant namo nenugriūtų ant žemės ir nesusižeistų. Arba jei patektumėte į nemalonias situacijas. Pavyzdžiui, įsiveltumėte į muštynes. Pagaliau ir kiti gali jį primušti, o tu, būdamas blaivus, jį apginsi“, –  aiškino dr. Jessas P. Shatkinas.

Nuotr. shkolazhizni.ru

1 KOMENTARAS

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą