Organizacijos specialistai pažymi, kad pakankamas fizinis aktyvumas labai padeda vaikui: skatina sveiką kaulų, raumenų ir raiščių vystymąsi, stiprina ir vysto širdies ir kraujagyslių sistemą, pagerina koordinaciją ir pusiausvyrą. Archyvo nuotrauka

Anot specialistų, moksleivio sveikatai palankiausias yra sveikas miegas, tinkama mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas. Pavyzdžiui, norint visapusiškai vystytis, paauglys turėtų miegoti aštuonias–dešimt valandų per dieną, valgyti keturis–penkis kartus per dieną ir apie tris valandas praleisti lauke ar sportuoti. Pažiūrėkime, kodėl tai taip svarbu, rašo parients.com.

 

Tiesiogiai veikia dėmesingumą ir sėkmę mokykloje

Vaikų sveikatos organizacijos „Nemours“ manymu, paaugliai turėtų miegoti apie devynias valandas per parą. Tačiau paaugliai retai tiek guli lovoje. Tačiau sveikas miegas teigiamai veikia paauglių sveikatą, padeda paaugliui visapusiškai augti ir vystytis bei tiesiogiai veikia dėmesingumą ir sėkmę mokykloje. Taip pat padeda pasiekti sėkmės sporte. Tuo tarpu miego sutrikimai sukelia daugybę sveikatos komplikacijų: antsvorio ir širdies problemų, imuninės sistemos sutrikimų ir emocinių problemų.

Paauglystėje miego režimas labai skiriasi nuo vaiko ar suaugusiojo. Šiuo laikotarpiu cirkadinis ritmas (arba biologinis laikrodis) „atstatomas“, todėl paaugliai užmiega ir pabunda vėliau. Manoma, kad tai susiję su melatoninu – hormonu, kuris reguliuoja mūsų biologinį laikrodį. Paaugliams jis gaminamas vėliau nei mažiems vaikams ar suaugusiems, o tai lemia, kad vaikas nenori miegoti vakarais.

Kita miego sutrikimų priežastis – stresas. Paauglystėje vaikas turi daugiau pareigų: pamokos, mokytojai, artėjantis priėmimas, brendimas. Smegenys nuolat jaudinasi.

Taip pat gana dažna miego sutrikimo priežastis – įprotis eiti miegoti su telefonu ar planšete. Didelis informacijos kiekis neleidžia smegenims nurimti, todėl paaugliui sunku užmigti. Kaip padėti paaugliui užmigti? Štai keletas patarimų, kurie padės suvienodinti miego įpročius: tegul eina miegoti ir keliasi tuo pačiu metu, net ir savaitgaliais.  Daugiau fizinio aktyvumo, bet, svarbiausia, ne prieš miegą (kūnui nusiraminti reikia apie tris valandas). Mažiau gerkite kavos, arbatos ir energetinių gėrimų. Nustokite naudotis elektronika bent valandą prieš miegą. Uždekite naktinę šviesą paauglio kambaryje ir vėdinkite jį vakarais.

Mokslininkai teigia, kad subalansuota mityba vaidina svarbų vaidmenį vaiko vystymuisi: padeda sutvirtėti kaulams ir raumenims, išlaiko svorį reikiamame lygyje,  daro teigiamą įtaką sėkmei mokykloje, apsaugo nuo širdies ligų ir diabeto išsivystymo rizikos.

Kas yra subalansuota mityba? Instituto specialistai teigia, kad sveikam vaiko vystymuisi į racioną reikėtų įtraukti daugiau vaisių, daržovių, nesūdytų riešutų, sėklų ir nesmulkintų grūdų. Verta atkreipti dėmesį į mažai riebalų turinčius pieno produktus. Subalansuota mityba turėtų apimti daugiau liesos mėsos, vištienos, žuvies, pupelių, žirnių, sojos ir kiaušinių. Taip pat verta apriboti maisto, kuriame yra daug druskos, cukraus ir riebalų, vartojimą. Iš esmės mes kalbame apie sodos vandenį, greitą maistą ir saldumynus.

Kaip galite padėti vaikui? Prie naujo valgymo įpročio reikia pereiti švelniai, kad paaugliui tai netaptų papildomu stresu. Norėdami tai padaryti, institutas parengė keletą paprastų patarimų:

sviestą ir margariną pakeiskite alyvuogių aliejumi, daugiau valgykite nekeptų patiekalų, mažiau druskos naudokite gamindami ir nuimkite druskinę nuo stalo, išdėliokite vaisius ar daržoves, jei norėsite užkąsti. Taip pat apribokite suvartojamo cukraus kiekį. Jei norite ko nors saldaus, rinkitės džiovintus vaisius. Vadovaukitės tuo, kad standartinę porciją turėtų sudaryti pusė daržovių ir vaisių.

Nepamirškite asmeninio pavyzdžio. Paauglys bus labiau linkęs valgyti sveiką maistą, jei palaikysite jam kompaniją.

 

Sportavimas psichologiškai palaiko vaiką

Norint paaiškinti, koks svarbus augančiam organizmui yra fizinis aktyvumas, siūlome susipažinti su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis. Organizacija mano, kad 5–17 metų vaikai turėtų sportuoti bent valandą per dieną, o geriausia – daugiau. Tokiu atveju užsiėmimus galima suskirstyti į kelias dalis ir atlikti visą dieną.

Tuo pačiu PSO pataria bent tris kartus per savaitę užsiimti aktyviu sportu, įskaitant tuos, kurie stiprina raumenis ir kaulus. Kitaip tariant, paaugliams reikia dažniau bėgioti, šokinėti, tam tinka aktyvūs žaidimai.

Kaip sportas gali padėti paaugliui? Organizacijos specialistai pažymi, kad pakankamas fizinis aktyvumas labai padeda vaikui: skatina sveiką kaulų, raumenų ir raiščių vystymąsi, stiprina ir vysto širdies ir kraujagyslių sistemą, pagerina koordinaciją ir pusiausvyrą.

Tuo pačiu PSO pažymi, kad sportavimas psichologiškai palaiko vaiką, sumažina depresijos ir nerimo riziką. Be to, komandiniai žaidimai padeda labiau pasitikėti savimi, susirasti naujų draugų ir patobulinti socialinius įgūdžius. Ekspertai taip pat pastebi, kad fiziškai aktyvūs vaikai dažniau perima sveikus įpročius iš savo bendraamžių ir jiems geriau sekasi mokykloje.

Kaip paaiškinti paaugliui, kad jam tai svarbu? Anot psichologų, vaikai mokosi ne iš užrašų, o iš sektinų pavyzdžių. Tai yra įtraukta į kiekvieno vaiko „programą“. Todėl efektyvus būdas jį kažko išmokyti – rodyti pavyzdį. Taip yra dėl to, kad vaikas nesąmoningai mėgdžioja vyresniuosius, todėl prieš prasidedant paauglystei šią techniką geriau naudoti auginant vaikus.

Prasidėjus paauglystei situacija keičiasi. Psichologų pastebėjimais, šiuo laikotarpiu vaikas pradeda jausti savarankiškumą – tai svarbus asmenybės raidos etapas. Paaugliai dar nemoka protingai įvertinti savo jėgų, todėl gali per daug spausti savo tėvus. Kaip tik dėl to tarp jų yra tiek daug nihilistų ir maksimalistų.

Kuo šiltesni ir labiau pasitikintys santykiai bus su vaiku vaikystėje, tuo lengviau bus bendrauti su paaugliu, tačiau taip būna ne visada. Jei bandysite primesti paaugliui savo elgesio modelį, greičiausiai tai sukels neigiamą reakciją. Jei sakysite: „Daryk taip, kaip darau, aš laikausi dienos režimo, laikykis jos su manimi“ – paaugliui tai netiks.

 

Svarbu parodyti vaikui, kad jums yra autoritetų

Psichologų manymu, jei paauglio bendravime su tėvais išauga konfliktas ir nesusipratimas, reikia atitolti nuo savo pavyzdžio. Atkreipkite dėmesį į emocinį kontaktą, supraskite, kas vyksta su vaiku, kaip jis gyvena. Jokiu būdu neturėtumėte kritikuoti paauglio, menkinti jo požiūrį, interesus. Vietoj to, jūs turite protingai naudoti tai, kas jį domina.

Verta paimti vaiko stabą ir jo biografijoje rasti ką nors, kas galėtų motyvuoti paauglį. Pavyzdžiui, jei vaikas mėgsta muziką, pro šalį papasakokite, kaip kasdienės rutinos laikymasis padėjo šiam muzikantui įrašyti albumą, kuris vėliau pateko į visus topus. Arba kaip sėkmingas sportininkas pasiekė didelių sėkmių reguliariai mankštindamasis ryte ir stebėdamas savo mitybą. Svarbiausia šioje situacijoje tai daryti atsainiai ir be spaudimo.

Paaugliai yra protingi. Nepaisant to, kad jie neturi pasaulietinės išminties, jie puikiai suvokia ir vertina naują informaciją.

Nepamirškite  ir savęs: svarbu parodyti vaikui, kad jums yra autoritetų. Dėl psichikos ypatumų vaikai ir paaugliai mėgdžioja savo tėvus. Pavyzdžiui, papasakokite, kaip vaikystėje sportininko pasirodymas paveikė jus ir pradėjote daryti pratimus.

Žinia, motyvacija reikalinga įpročiui formuoti. Motyvacija yra kantrybės reikalas. Tikslas yra suteikti žmogui „degalų“, kad jis suformuotų įprotį, pavyzdžiui, laikytis kasdienės rutinos.

Bet koks įprotis formuojasi gana lėtai. Šiame procese yra du pagrindiniai veiksniai: mažos pastangos ir pastovumas. Pradėkite nuo mažo: jei norite, kad vaikas laikytųsi dienos režimo, pirmiausia turite jį pastūmėti, kad jis atsikeltų tuo pačiu metu ir paklotų lovą. Darykite tai porą savaičių. Kai tai bus nustatyta, pereikite prie kitos užduoties.

Jei norite, kad vaikas griežtai laikytųsi režimo, pirmiausia pažiūrėkite į save. Jei patys tėvai nesilaiko kasdienybės, tai paaugliui tai bus ženklas, kad tai, ką jie bando priversti, yra veidmainiškas žingsnis. Jei norite reikalauti ar tikėtis iš kitų, kad jie tai padarys, pirmiausia turite tai padaryti patys.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą